Wakacje z dzieckiem - o czym pamiętać?

Spędź bezpieczny urlop z dziećmi

Podróż | 5 minut

Czym są udane wakacje? Dla niektórych są to wakacje w Polsce, dla innych wczasy za granicą. Niektórzy najlepiej wypoczywają aktywnie, inni wolą relaks na plaży. Jest jednak coś, bez czego żadnych wakacji nie można nazwać udanymi. To bezpieczeństwo - zwłaszcza, gdy wyjeżdżamy z dziećmi. Twoja rodzina może wypoczywać bezpiecznie nawet w egzotycznych krajach, uprawiając sporty wodne i wspinaczkę górską. Jakich zasad przestrzegać, by spędzić bezpieczne wakacje za granicą? Co zabrać za granicę? Jakie miejsca odwiedzić z dziećmi w Polsce i w innych krajach? Radzimy!
Spis treści:
 
 • Jeśli podróżujesz własnym samochodem, przed wyjazdem upewnij się o jego całkowitej sprawności. Skontroluj też stan dziecięcego fotelika i pasów bezpieczeństwa. Pamiętaj o zapewnieniu komfortowej podróży dziecku. Wielogodzinna jazda może być dla niego uciążliwa i po prostu nudna, dlatego upewnij się, że dziecko ma pod ręką napój, poduszkę i ulubione zabawki. Możesz także przygotować kilka zabaw, którymi zajmiesz uwagę dziecka, np. grę w skojarzenia.
 • Wyposaż swoje dzieci w informacje o adresie Waszego hotelu i Twoim numerze telefonu. Możesz karteczkę z tymi danymi włożyć im do kieszeni albo wszyć metki w ubrania. Na rynku są tez specjalne dziecięce bransoletki z numerem telefonu do rodziców.
 • Wykup krajowe ubezpieczenie turystyczne, np. ubezpieczenie turystyczne Allianz.

Jeśli szykujecie się na wyjazd za granicę:

 • Wyróbcie w oddziale NFZ Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.
 • Kierunek wyjazdu dostosujcie do wieku dzieci. Organizowanego na własną rękę safari wśród dzikich zwierząt nie można nazwać wakacjami dopasowanymi do potrzeb małych dzieci.
 • Na stronie internetowej MSZ sprawdźcie listę szczepień, których wykonanie jest zalecane przed wylotem do danego kraju.
 • Przygotujcie podróżną apteczkę. Powinny się w niej znaleźć materiały opatrunkowe, środek przeciwko insektom i na ukąszenia, krem z wysokim filtrem słonecznym, spray na oparzenia, leki przeciwbiegunkowe, przeciwgorączkowe oraz na niestrawność. Przyda się także coś na chorobę lokomocyjną.
 • Wykup zagraniczne ubezpieczenie turystyczne, które pokryje m.in. koszty leczenia, gdy na wakacjach zdarzy się wypadek lub któreś z Was zachoruje. Polisa turystyczna przyda się również w wielu sytuacjach niezwiązanych ze zdrowiem – np. jeśli Twój bagaż zostanie skradziony z przechowalni albo Twoje dziecko zepsuje telewizor w hotelu. Sprawdź 10 powodów, dla których warto mieć ubezpieczenie w podróży.

W trakcie wakacji za granicą powinniście kierować się następującymi zasadami:

 • Unikajcie słońca w okolicach południa i noście nakrycia głowy. W pełnym słońcu podczas zwiedzania nietrudno o udar słoneczny.
 • Często smarujcie się kremem z filtrem UV i noście okulary przeciwsłoneczne.
 • Korzystajcie tylko ze strzeżonych kąpielisk, w godzinach pracy ratowników.
 • Często myjcie ręce. Pijcie tylko butelkowaną wodę i unikajcie żywności z niepewnych źródeł.
 • W górach: zakładajcie wygodne obuwie i zabierajcie ze sobą dodatkowe ubranie. Zawsze miejcie przy sobie coś do jedzenia i picia. Każdorazowo o wyjściu w góry informujcie gospodarza ośrodka, w którym nocujecie.
 • Pamiętajcie, że w innym kraju mogą obowiązywać inne zasady albo przepisy. Zwróćcie szczególną uwagę, jeśli jedziecie do kraju z ruchem lewostronnym. W takiej sytuacji należy zachować szczególną ostrożność przy przejściu przez ulicę i poruszaniu się po drodze.

O tym, co spakować na wyjazd za granicę, w dużej mierze decyduje wybrany kierunek podróży. Na liście rzeczy potrzebnych na wyjazd (oprócz tego, co wymieniliśmy już wcześniej), powinny się znaleźć:

 • Lekkie, przewiewne ubrania, które nie zajmują wiele miejsca i szybko schną po praniu.
 • Dokumenty: paszporty, dowody osobiste dorosłych, ubezpieczenie zdrowotne, książeczka zdrowia dziecka.
 • Telefony i aparat fotograficzny oraz ładowarki.
 • Powerbank.
 • Wygodne obuwie do zwiedzania czy chodzenia po górach.
 • Przewodnik po atrakcjach kraju (może być w formie aplikacji mobilnej).
 • Kurtki/płaszcze przeciwdeszczowe.

Jeśli wyjeżdżacie z niemowlakiem, lista rzeczy na wyjazd za granicę powinna też objąć:

 • Jeśli dziecko ich używa - pieluchy jednorazowe i kilka pieluszek tetrowych. Ręcznik niemowlęcy (lepiej, jeśli dziecko będzie używało swojego, a nie hotelowego ręcznika). Pieluszki do kąpieli.
 • Podkłady do przewijania i woreczki na zużyte pieluszki.
 • Typowo niemowlęce kosmetyki: krem na odparzenia, żel do mycia ciała, sól fizjologiczną itp.
 • Sprzęty: aspirator do nosa, elektroniczną nianię.
 • Smoczki i zawieszki do smoczka.
 • Butelki i mleko modyfikowane, jeśli dziecko ich używa.
 • Chustę do noszenia.

Listę zakupów na wyjazd za granicę zacznijcie tworzyć odpowiednio wcześniej. Dobrze mieć kilka dni na to, by dopisywać do niej wszystko to, co Wam się przypomni.

Gdzie jechać na wakacje w Polsce?

Wśród wakacyjnych kierunków w Polsce królują góry i morze. Gdzie warto pojechać w Polsce z dziećmi? Polecamy np. Dolinę Charlotty koło Ustki. W okolicy znajduje się mnóstwo atrakcji dla dzieci, m.in. ZOO, fokarium i park linowy. Jeśli jedziecie w góry, raczej unikajcie największych kurortów. O wiele więcej spokoju i przestrzeni do zabawy znajdziecie np. w Górach Stołowych, w Kotlinie Kłodzkiej. To niskie i mniej wymagające góry, poza tym najstarsze w Polsce. Na dzieci czeka tu więc wiele ciekawych historii, np. o jaskiniach, a nawet… o dinozaurach!

Ciekawe miejsca w Polsce na wakacje znajdują się także poza górami i wybrzeżem. Z dziećmi warto udać się na zwiedzanie polskich miast: Krakowa, Warszawy, Wrocławia, Gdańska, Poznania i wielu innych. Zamiast krążyć między zabytkami, można pokusić się o „zwiedzanie z perspektywy dziecka”. Odwiedzajcie miejsca, które są atrakcyjne z punktu widzenia najmłodszych, np. Planetarium w Toruniu, Centrum Nauki Kopernik w stolicy czy Rogalowe Muzeum w Poznaniu.

Pamiętajcie jednak, że zbyt wielka liczba atrakcji może przytłaczać dzieci. Wakacje powinny być czasem odpoczynku. Czasem warto zrezygnować z kolejnego parku rozrywki, muzeum czy górskiego szlaku. Dlatego bacznie obserwuj swoje dziecko i upewniaj się, że ma siły i chęć na dalsze zwiedzanie.

Inne piękne miejsca w Polsce na wyjazd z dzieckiem

Inne piękne miejsca w Polsce? Mazury z Parkiem Żubrów w Puszczy Boreckiej i Parkiem Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie. Kaszuby, gdzie organizuje się spływy kajakowe Brdą i Wdą. Dobre miejsca na wakacje w Polsce to także parki rozrywki: słynna Energylandia, Majaland Kownaty, Park Miniatur Świat Marzeń i JuraPark Bałtów.

Wakacje z dzieckiem za granicą – który kraj wybrać?

Rodziny z dziećmi mogą też korzystać z wyjazdów zagranicznych. Wbrew pozorom nie jest to zadanie niewykonalne. Wystarczy dobra organizacja i wybór odpowiedniego miejsca. Istnieją kierunki, które są przyjazne dzieciom o wiele bardziej niż inne. Przykładem może być bardzo popularna Turcja. W tym gorącym kraju pełno jest rozbudowanych ośrodków turystycznych z bezpiecznymi plażami i bogatą infrastrukturą dla dzieci – basenami i aquaparkami. Podobnie prezentuje się Bułgaria.

Z dziećmi w wieku szkolnym warto wybrać się do Grecji i Chorwacji. Wycieczki do tych krajów będą miały walor poznawczy – dzieci zobaczą na własne oczy obiekty i krajobrazy znane ze szkolnych podręczników. Poza tym mieszkańcy obu tych krajów są bardzo przyjaźni i rodzinni, więc jako turyści z dziećmi spotkacie się tam z dużą życzliwością.

A co z bardziej egzotycznymi, odległymi kierunkami? Czy jeśli wcześniej nie zdążyliście wyjechać na wycieczkę objazdową po Chinach lub Tajlandii, to teraz jest już na to za późno? Nie! Wszystko da się zorganizować. Najważniejsze, by nikt na takim wyjeździe się nie męczył, bo przecież nie o to na wakacjach chodzi. Jeśli macie doświadczenie w podróżowaniu po egzotycznych krajach i w długich lotach samolotem, możecie wybrać się na takie wakacje z dziećmi. O czym warto wówczas pamiętać? Np. o tym, by lot był bezpośredni. Przesiadki są męczące i wydłużają czas podróży. Nie podróżujcie do niebezpiecznych krajów. Np. wspomniana Tajlandia jest wystarczająco egzotyczna, a przy tym przyjazna dzieciom. Tempo zwiedzania należy dostosować do możliwości dzieci. Może nie zobaczycie wszystkich wymarzonych atrakcji, ale dzięki temu też lepiej odpoczniecie.

Wyjazdy z dziećmi za granicę – jakich atrakcji szukać?

Właściwie w każdym kraju polecanym na wakacje z dziećmi da się znaleźć wiele atrakcji idealnych dla najmłodszych. Przykłady? Jeśli wybieracie się do Grecji, to odwiedźcie wyspę Zakynthos. Znajduje się tam Zatoka Wraku – malownicza plaża z wrakiem statku, która spodoba się zwłaszcza małym wielbicielom historii o piratach. Na Malcie obowiązkowym punktem zwiedzania jest Wioska Popeye’a, a w Londynie – Miasteczko Harry’ego Pottera.

Poza tym świat pełen jest parków rozrywki (Heide-Park, Legoland i Tropical Islands w Niemczech, Disneyland we Francji), parków zoologicznych i oceanariów (Oceanarium Barcelona, ZOO w Singapurze, Wiedniu, Pradze, Pekinie).

Tworzenie list rzeczy do zabrania i miejsc do odwiedzenia może być czasochłonne i męczące, jednak nawyk tworzenia list pozwala zaoszczędzić dużo czasu w trakcie wypoczynku. Mamy nadzieję, że dzięki tym poradom za jakiś czas będziecie mogli stworzyć też listę samych udanych wyjazdów, które upłynęły Wam bezpiecznie!

Zapewniamy wszechstronną ochronę i pomoc w czasie wyjazdu prywatnego lub służbowego, w kraju lub za granicą

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie dummy Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny  i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz pełne dane o spółce.