Lizbona - wakacje w Portugalii

Wakacje w Portugalii – co warto zobaczyć i dlaczego nie tylko Lizbonę?

Moja Podróż 
Portugalia to kraj znany z wyśmienitych owoców morza, charakterystycznych azulejos, urokliwych plaż i muzyki fado. Okazuje się, że nie tylko jej stolica przyciąga co roku setki turystów. Co oprócz Lizbony warto więc zobaczyć, zwiedzając Portugalię w ramach wakacji?

1.     Portugalia – atrakcje turystyczne

2.    Lizbona

3.    Madera

4.    Porto

5.    Azory

6.    Fatima

7.    Nazaré

Portugalia to jeden z najpopularniejszych celów wakacyjnych podróży – zarówno w przypadku wyjazdu z partnerem, jak i wielkich rodzinnych wakacji. Zanim rozpoczniesz swój urlop w tym kraju, sprawdź, które z jego regionów okażą się najciekawsze i zaplanuj swoją wyczekiwaną podróż. Nasza lista portugalskich miast i atrakcji pomoże Ci znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego nie tylko Lizbona jest warta polecenia.

Lizbona to największe miasto kraju. Portugalska stolica zapewnia turystom wiele atrakcji – m.in.:

1.    Panteon Narodowy;

2.    Klasztor Hieronimitów;

3.    Klasztor Karmelitów;

4.    Zamek św. Jerzego w dzielnicy Alfama;

5.    Wieżę Torre de Belém w Belém;

6.    Wjazd windą Santa Justa w Baixy na punkt widokowy.

Zwiedzając Lizbonę, warto również przespacerować się po Placu Comercio, zobaczyć Łuk Rua Norberto de Araújo i spróbować słynnych portugalskich babeczek Pasteis de Nata. Popularną atrakcją turystyczną jest też przejazd charakterystycznym, żółtym tramwajem linii 28 przez wąskie, kolorowe uliczki. Przy okazji wycieczki można także udać się do niezwykle urokliwej Sintry – dojazd pociągiem do miasteczka zajmuje około godziny. Lizbona to bez dwóch zdań obowiązkowy przystanek podczas wakacji w Portugalii – zwłaszcza jeśli jest to Twoja pierwsza wizyta w tym miejscu. Na zwiedzających czeka tu wiele atrakcji, a miasto zachwyca urokliwymi zakątkami i barwnymi budynkami zdobionymi azulejos, typowymi dla portugalskiego wzornictwa architektonicznego ceramicznymi, błyszczącymi płytkami.
Pasteis de Nata to maślane babeczki budyniowe z ciasta francuskiego.
W lizbońskiej kawiarni R. de Belém 92 na ten popularny portugalski wypiek trzeba wyczekiwać w długich kolejkach.
 Bussana Vecchia – Stara Bussana, Liguria
 Bussana Vecchia – Stara Bussana, Liguria
Wakacje w Portugalii nie muszą ograniczać się jedynie do Lizbony. Regionem równie wartym zobaczenia jest portugalska wyspa Madera, nazywana krainą wiecznej wiosny. Zachwyca ona turystów przede wszystkim swoim rajskim klimatem – ponad 60% jej powierzchni to Park Narodowy. Jednym z najpiękniejszych miejsc na Maderze jest jej stolica – Funchal. Nie możesz więc zapomnieć o spacerze po starówce czy zobaczeniu Fortu św. Jana Chrzciciela. Na fanów piłki nożnej czeka tam także Muzeum Cristiano Ronaldo, a miłośnicy wina mogą spróbować miejscowych specjałów w Blandy’s Wine Lodge. Na Maderę przyciągają zwiedzających także naturalne baseny lawowe w Porto Moniz czy Pałac Monte z tropikalnym ogrodem. Będąc już na wzgórzu Monte, możesz też skorzystać z popularnej atrakcji, jaką jest zjazd z góry w… wiklinowym koszu!
Mówiąc o najpiękniejszych miejscach w Portugalii, nie można zapominać o Porto, czyli drugim największym mieście tego kraju. Jednym z najatrakcyjniejszych punktów metropolii jest dzielnica portowa Ribeira nad rzeką Douro. Nie bez powodu została ona wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To wyjątkowo urokliwe miejsce pełne wąskich uliczek i kolorowych domków, które znajduje się niedaleko popularnego mostu Ponte Luis I. Ten z kolei jest jednym
z najsłynniejszych symboli Porto – jeśli więc jesteś już w Ribeirze, naprawdę warto go zobaczyć. 
 Bussana Vecchia – Stara Bussana, Liguria
 Bussana Vecchia – Stara Bussana, Liguria
Zwiedzając miasto, możesz odwiedzić także imponującą Katedrę Sé do Porto oraz Pałac Bolsa pełen niezwykłych wnętrz. Jeśli podczas zwiedzania planujesz poszukiwać płytek azulejos, znajdziesz ich mnóstwo na Kaplicy Dusz, a nawet we wnętrzach dworca kolejowego Sao Bento. Wewnętrzne ściany budynku pokryte są ogromną liczbą płytek, które przedstawiają historię Porto. W mieście czekają na Ciebie również kultowa Księgarnia Lello, Wieża Kleryków, czyli Torre dos Clérigos, czy urokliwe Ogrody Pałacu Kryształowego.
Azulejos to słynne portugalskie płytki ceramiczne, które zdobią zarówno zewnętrzne ściany budynków, jak i wnętrza domów lokalnej społeczności. Słowo azulejo pochodzi od arabskiego wyrażenia azzelij, oznaczającego niewielki polerowany kamień mozaikowy.
 Bussana Vecchia – Stara Bussana, Liguria
Jeśli uwielbiasz piesze wędrówki, połączone z podziwianiem pięknych widoków, koniecznie musisz odwiedzić Azory. To archipelag dziewięciu wysp, nazywanych przez niektórych Hawajami Europy. Na wyspach Gorreana i Porto Formoso znajdują się jedyne europejskie plantacje herbaty, a na São Miguel rosną ananasy. Wyspa Furnas to z kolei idealne miejsce dla miłośników gorących źródeł. Na Azorach nie zabrakło też punktu dla fanów niezapomnianych przeżyć – na Vila Franca do Campo można bowiem zanurkować w… kraterze z podwodnego wulkanu
 Bussana Vecchia – Stara Bussana, Liguria
Na „europejskich Hawajach” znajduje się ponadto najwyższy szczyt w całej Portugalii – wygasły wulkan Pico o wysokości 2351 metrów. Miłośnicy jaskiń mogą podziwiać Algar do Carvão na wyspie Terceira, natomiast architektura Angra do Heroismo zachwyca wszystkich ilością barw. Azory to zdecydowanie jedno
z ciekawszych miejsc, które warto wziąć pod uwagę przy planowaniu wakacji
w Portugalii.

Portugalskie miasteczko o nazwie Fatima słynie głównie z historii o Matce Boskiej, która wedle przekazów wielokrotnie objawiała się trójce dzieci. Sanktuarium fatimskie to jedno z najpopularniejszych miejsc na całym świecie pod względem pielgrzymek. Oprócz:

1.            Kaplicy Objawień;

2.            Bazyliki Matki Boskiej Różańcowej;

3.            Bazyliki Trójcy Przenajświętszej
podczas wycieczki warto zobaczyć również domy, w których dorastali fatimscy pastuszkowie – św. Łucja, Hiacynta i Franciszek. Przy okazji spaceru po Fatimie turyści mogą też przejść Drogę Krzyżową przy sanktuarium i zwiedzić Dom-Muzeum w oddalonym o kilka kilometrów Aljustrel. Co więcej, w niewielkiej odległości od Fatimy znajdują się niezwykłe jaskinie – Grutas da Moeda, Coin Caves czy Mira de Aire Cave.

Wśród ciekawych miejsc w Portugalii trzeba wymienić również Nazaré – miasto składające się z trzech części. Pierwsza z nich, Sítio, przyciąga zwiedzających grotą Gruta do Forno de Orca Cave, huśtawką Baloiço da Ladeira czy punktem widokowym Miradouro do Suberco. Druga, dolna część miasteczka, czyli Praia, słynie z kolei z Targu Suszonych Ryb oraz urokliwej plaży Praia da Nazaré.
W ostatniej części Nazaré – Pederneir – można z kolei podziwiać panoramę miasta na punkcie widokowym Miradouro da Pederneira. Nazaré to miejsce uwielbiane przez surferów – występują tam jedne z największych fal na całym świecie. Jeśli więc takie aktywności są Twoją pasją, i Ty możesz spróbować swoich sił na portugalskich falach! Co ciekawe, największe fale w Nazaré można zobaczyć w miesiącach zimowych.

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie dummy Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny  i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz pełne dane o spółce.