Zabytki i atrakcje w Niemczech – TOP 8 rzeczy, które warto zobaczyć

Moja Podróż 
Niemcy to niezwykle urokliwy kraj, który warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Niemal w każdym niemieckim mieście znajdują się ciekawe miejsca, które są celem wycieczek turystycznych, z uwagi na swoją wartość historyczną, oryginalną architekturę czy swoją funkcję lub przeznaczenie. Jakie atrakcje i zabytki Niemiec warto zobaczyć podczas wyjazdu do tego kraju?
Niemcy to kraj pełen wyjątkowych obiektów i miasteczek, które co roku przyciągają tłumy turystów. Średniowieczne zamki, historyczne budowle, miejscowości, w których czas jakby się zatrzymał – takich miejsc jest na niemieckiej mapie naprawdę wiele. Dzięki naszej liście zabytków i atrakcji Niemiec z łatwością zaplanujesz swoją podróż – tak, aby jak najlepiej wykorzystać każdy dzień wyprawy.
Jednym z zabytków Niemiec, których nie można pominąć podczas zwiedzania Berlina, jest Brama Brandenburska, w dzielnicy Mitte przy Pariser Platz. Nie bez powodu mieszkańcy uznają ją za jeden z ważniejszych symboli miasta. Postawienie budowli zlecił w XVIII wieku pruski król Fryderyk Wilhelm II. Zaprojektował ją z kolei zainspirowany Propylejami architekt Carl Gotthard Langhans. Brama powstała w latach 1788-1791. Na samym jej szczycie  znajduje się tzw. kwadryga. To rydwan składający się z czterech koni powożonych przez rzymską boginię zwycięstwa – Wiktorię. W 1806 roku Napoleon Bonaparte zabrał figurę kwadrygi do Paryża, jednak sześć lat później wróciła ona na szczyt bramy. Dziś Brama Brandenburska jest symbolem Pokoju i Wolności. W niedalekiej odległości od zabytku znajduje się m.in. słynna promenada Unter den Linden czy Reichstag, czyli gmach parlamentu. 

Podczas zwiedzania Niemiec koniecznie trzeba  na własne oczy zobaczyć jeden z najważniejszych zabytków związanych ze współczesną historią Europy – Mur Berliński. Po ponad 28 latach dzielenia Berlina i całego kraju ten mroczny symbol żelaznej kurtyny został wreszcie zburzony w nocy z 9 na 10 listopada 1989.

Dziś można jednak wciąż zobaczyć jego fragmenty, które mieszkańcy i turyści uznają za jedną z większych atrakcji w Niemczech. To m.in. fragment muru z zabudową przy Niederkirchenstrasse czy East Side Gallery – jego najdłuższa zachowana część. To właśnie tam znajdują się popularne murale z pocałunkiem Honeckera i Breżniewa czy trabantem, który przebił Mur Berliński. 

Jednym z najpiękniejszych miejsc w Niemczech jest też Zamek Neuschwanstein – najbardziej rozpoznawalny na całym świecie. Znajduje się on w południowej Bawarii na terenie gminy Schwangau, w pobliżu Füssen. W XIX wieku zamieszkiwał go bawarski król Ludwik II Wittelsbach.

Zamek można zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem po zakupieniu biletów – są one dostępne również online. 

Wnętrza budowli są pełne różnych stylów architektonicznych, które od lat robią wrażenie na zwiedzających. Po zakupieniu biletu do zamku zobaczysz m.in. salę tronową, Salę Śpiewaków czy królewską sypialnię. Co ciekawe, zamek znalazł się wśród finałowych zabytków podczas wyborów do nowych 7 cudów świata. Mówi się również, że sam Walt Disney wykorzystał wizerunek budowli w trakcie tworzenia czołówki do filmów swojego studia. Obecnie Zamek Neuschwanstein jest własnością Wolnego Kraju Bawarii.

Kolejnym zabytkiem na mapie Niemiec, który warto zobaczyć w trakcie zwiedzania kraju, jest wieża telewizyjna w Berlinie z 1969 roku.
Stoi ona przy Alexanderplatz, a widać ją już z daleka – budowla mierzy aż 368 metrów.

To oznacza, że jest to najwyższy budynek w całych Niemczech. Co najciekawsze, na wysokości 207 metrów znajduje się obrotowa restauracja, a nieco niżej – platforma widokowa.

Możesz więc podziwiać z tarasu wyjątkową panoramę miasta i okolic. Na wieży widokowej odbywają się co jakiś czas śluby cywilne – być może sam trafisz właśnie na taki moment podczas zwiedzania Berlina?

Podczas podróży po Niemczech, nie sposób nie zatrzymać się choć na kilka godzin w Rothenburgu ob. Der Tauber.

To miasteczko w Bawarii, przez wiele osób określane jako jedno z najpiękniejszych miast w kraju. Szczególnie godne polecenia jest jego centrum pełne klimatycznych kolorowych budynków. Miasto otaczają XIV-wieczne mury obronne, a liczne wieże umożliwiają podziwianie widoków z wysokości.

Jeśli jesteś miłośnikiem bożonarodzeniowych dekoracji, w Rothenburgu nad rzeką Tauber funkcjonuje także całoroczny sklep z artykułami w klimacie Gwiazdki – największy na całym świecie.

Mówiąc o zabytkach Niemiec, które trzeba zobaczyć choć raz w życiu, nie można nie wspomnieć o Katedrze św. Piotra i Najświętszej Maryi Panny w Kolonii. To nie tylko najważniejszy, ale i największy kościół na terenie tego miasta. Prace nad jej budową rozpoczęły się już w 1248 roku, jednak ostatecznie zakończono je dopiero w roku 1880. Początkowo katedrę zamieszkiwali biskupi, później – była ona siedzibą arcybiskupstwa Kolonii, jak pozostało do dzisiaj. 
Katedra zbudowana w całości z kamienia wygląda imponująco nie tylko z zewnątrz, ale i w środku. Jej wysokość to aż 157 metry, a znajdujący się na niej dzwon z 1923 roku uznawany jest za jeden największych na całym świecie. W roku 1996 katedra została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Wśród zabytków Niemiec, które szczególnie warto zobaczyć, znalazł się też Sanssouci, czyli rokokowy pałac Hohenzollernów w Poczdamie. W XVIII wieku był on letnią rezydencją Fryderyka Wielkiego – króla Prus. 
W 1990 roku pojawił się na liście światowego dziedzictwa UNESCO wraz z innymi pałacami i zespołami parkowymi w Poczdamie i Berlinie.
Pałac jest położony nad tarasami słynnych winnic, a w jego wnętrzach można zobaczyć m.in. eleganckie, oryginalnie wyposażone pokoje. To jedna z najchętniej zwiedzanych atrakcji Niemiec przez turystów z całego świata.
Wyjazd do okolic Monachium to idealna okazja, aby odwiedzić ZOO Hellabrunn. To największy ośrodek zoologiczny i jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Niemczech. 
Zobaczysz tam przedstawicieli wielu różnych gatunków zwierząt z najróżniejszych zakątków świata. Oprócz wybiegów, akwariów i tematycznych pawilonów, w ZOO znajduje się sawanna oraz kompleks polarny. Co ciekawe, monachijskie Hellabrunn nie jest tradycyjnym ogrodem zoologicznym, lecz rezerwatem. Oznacza to, że większość zwierząt żyje tam w swoich naturalnych warunkach. 

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie dummy Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny  i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz pełne dane o spółce.