Egipt - przewodnik

Wakacje w Egipcie – co zobaczyć? Poznaj 8 najlepszych atrakcji!

Moja Podróż 
Egipt należy do tych turystycznych kierunków, które cieszą się niesłabnącą popularnością wśród zwiedzających. Co warto zobaczyć w Egipcie? Jakie atrakcje – poza Piramidami – oferuje turystom ten kraj?

Chyba każdy słyszał o Piramidach w Gizie, a ich zdjęcia można znaleźć bodaj w każdym podręczniku do historii. Czym innym jest jednak czytanie o nich i oglądanie fotografii, a czym innym – ujrzenie ich na własne oczy.

Uznane za jeden z siedmiu Cudów Świata, nadal budzą ciekawość, a ich tajemnicze pochodzenie działa na wyobraźnię. Ale Giza ma także inne oblicze – bardziej nowoczesne. W tym położonym nieopodal Kairu mieście jest mnóstwo ekskluzywnych hoteli, fenomenalnych restauracji, luksusowych butików i nocnych klubów, które zapewniają rozrywkę osobom spragnionym nocnego życia.

Stolica Egiptu – Kair – to jedno z największych i najbardziej rozległych miast na Ziemi. Mieszka tam około 17 milionów (!!!) ludzi. Warto zatem skrupulatnie zaplanować sobie wycieczkę po tej metropolii, by nie przegapić największych jej atrakcji. A jest ich sporo. Poza magiczną, orientalną atmosferą, potęgowaną przez fakt, że Kair jest właściwie cały czas spowity piaskową mgłą, a większość znajdujących się ta budynków ma beżowy kolor, zachwyt budzą wspaniałe zabytki: Meczet Al – Azhar, Meczet Sułtana Hassana oraz najstarszy, pochodzący z IX wieku Meczet Ahmada Ibn Tuluna to obowiązkowe punkty podczas zwiedzania miasta. 
Vallone dei Mulini
Wspaniałą panoramę stolicy Egiptu można podziwiać z dachu średniowiecznej bramy Bab Zuweila, a słynne na cały świat historyczne artefakty, takie jak skarb Tutanchamona oraz mumie kryją się w majestatycznych murach Muzeum Egipskiego, znajdującego się na placu Tahrir. Zwiedzanie tak ogromnego miasta może być wyzwaniem, dlatego warto co jakiś czas odpocząć w jednej z restauracji serwujących fenomenalne, aromatyczne i niezwykle smaczne specjały kuchni egipskiej albo spróbować shishy, napić się kawy i podziwiać płynący ulicami, gwarny i kolorowy tłum.
Vallone dei Mulini
W Luksorze, jak na dłoni widać skalę rozmachu i wysoki poziom umiejętności architektonicznych, jakimi władali starożytni Egipcjanie. Znajdujące się tam liczne świątynie i grobowce robią na zwiedzających ogromne wrażenie. Położony nad brzegami Nilu Luksor uchodzi za jedno z najciekawszych pod względem historycznym i kulturowym miejsc w kraju. To tutaj znajduje się słynna Świątynia Karnak, która de facto jest miastem świątynnym. Jego budowa zajęła około 2000 lat, a dla ogółu odwiedzających dostępna jest tylko jedna z czterech jego głównych części – Świątynia Amona
Na Zachodnim Brzegu Nilu położona jest z kolei Dolina Królów, w której znajdują się bajecznie kolorowe, bogato zdobione i niezwykle misterne pod względem architektonicznym grobowce oraz komnaty i komory grobowe. Miłośnicy starożytnych dziejów będą zachwyceni tym miejscem, choć wrażenie zrobi ono na każdym.

Zwiedzania nigdy dość, a jeśli jest sposobność, by na własne oczy zobaczyć jedne z najbardziej rozpoznawalnych zabytków na świecie, to prawdziwym grzechem byłoby z niej nie skorzystać. Na takie właśnie można trafić podczas wycieczki do Abu Simbel – masywne, wykute w skałach świątynie (na czele ze Świątynią Ramzesa) robią piorunujące wrażenie. Budzą tym większy podziw, jeśli zdamy sobie sprawę, jak wiele czasu i pracy zajęła ich budowa.

W latach 60. XX wieku dokonano tu czegoś absolutnie niezwykłego – podczas budowy Wysokiej Tamy Asuańskiej zdecydowano się na przeniesienie dwóch świątyń, którym zagrażał podnoszący się poziom wód jeziora Nasser. Kawałek po kawałku, skała po skale, zdemontowano je i wzniesiono ponownie w bezpiecznym miejscu. Fenomenalny wyczyn!   

5. Marsa Alam – po luksus to tutaj!

Po męczącym dniu poświęconym na zwiedzanie i podziwianie artefaktów wielowiekowej egipskiej kultury warto zarezerwować sobie też sporo czasu na relaks. Idealne warunki zapewnia Marsa Alam.

Ten cudowny, malowniczy ośrodek wypoczynkowy, położony nad Morzem Czerwonym zapewnia turystom mnóstwo atrakcji! Są tu i szerokie, piaszczyste plaże, i ciepła woda, i bajkowo piękne rafy koralowe, wśród których można nurkować. Przy odrobinie szczęścia, podczas eksplorowania podwodnych głębin można zobaczyć żółwie i delfiny.

Od Marsa Alam jest już niedaleko do Parku Narodowego Wadi el-Gemal, który zachwyca urozmaiconym krajobrazem, złożonym z obszarów pustynnych, wysep, skupiska trawy morskiej i raf koralowych.

Vallone dei Mulini
Aleksandria znana jest na świecie przede wszystkim z Biblioteki Akeksandryjskiej. Choć oryginalny budynek spłonął podczas zdobywania miasta przez Cezara w 47 roku p.n.e., to gmach został odbudowany nieopodal pierwotnej lokalizacji. 
Historia tego miasta, założonego w 331 r. p.n.e. Przez Aleksandra Wielkiego, jest niezwykle ciekawa i bardzo burzliwa. Niegdyś było ono jednym z najważniejszych ośrodków w Egipcie, z którego państwem rządziło kilku faraonów (w tym Kleopatra). Po podbiciu przez Rzymian stało się ważnym ośrodkiem kultury i sztuki, a ślady dawnej świetności widoczne są choćby w Miejskim Teatrze Rzymskim, zachwycającym misternie ułożoną mozaikową podłogą i marmurowymi siedzeniami. 
Zmęczeni długim zwiedzaniem turyści na widok Białej Pustyni mogliby zacząć się zastanawiać, czy nie doświadczają właśnie zjawiska zwanego fatamorganą. Trudno jest bowiem uwierzyć, że ten bajkowy, surrealistyczny obszar naprawdę istnieje.
 
Znajdująca się w odległości około 50 km od miasta Farafra Biała Pustynia zachwyca zupełnie niezwykłymi białymi formacjami skalnymi, które zdają się wyrastać z pustynnych piasków. Przejażdżka terenowym samochodem po tym terenie to chyba najlepszy sposób na jego zwiedzanie. 
Na tej liście repertuar atrakcji Egiptu się nie kończy. Równie dużych wrażeń dostarczy przeprawa przez Saharę, wyprawa do Klasztoru św. Katarzyny i zwiedzanie miasta Aswan.
Kameralny wypoczynek warto zaplanować w miejscowości Dahab, położonej na południowo-wschodnim wybrzeżu Półwyspu Synaj. Egipt ma naprawdę wiele do zaoferowania – już dziś zaplanuj żelazne punkty do zwiedzania podczas urlopu w tym roku!   
Vallone dei Mulini

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie dummy Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny  i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz pełne dane o spółce.