Austria – co warto zobaczyć, wybierając się na wyjazd? Poznaj 8 najpiękniejszych miejsc!

Moja Podróż 
Austria kojarzy się przede wszystkim z turystyką zimową. Oferuje ponad 200 ośrodków narciarskich i słynie z dostępu do Alp. Zapierające dech w piersiach górskie krajobrazy to jednak niejedyny atut tego pięknego kraju. To również setki innych atrakcji turystycznych, spośród których wybraliśmy 8 najciekawszych. Sprawdź, co warto zobaczyć w Austrii!
Austria jest doskonałym kierunkiem nie tylko podczas ferii zimowych, ale również w letnie wakacje. Nie zawodzi o żadnej porze roku – wystarczy wybrać odpowiednie miejsce, by idealnie spędzić czas. 
Zaczynamy od miejsca dobrze znanego turystom i szeroko opisywanego w licznych przewodnikach, czyli słynnego miasteczka Hallstatt położonego w regionie Salzkammergut. Według najświeższych znanych danych, czyli stanu na rok 2015, zamieszkuje je niespełna 800 osób. Hallstatt jest niewielkie – z powodzeniem można zwiedzić miasto w ciągu jednego dnia. I z całą pewnością brakuje w nim uliczek; aby dotrzeć do niektórych punktów, trzeba przechodzić… przez sienie prywatnych domów lub po dachach. Co wcale nie oznacza, że w Hallstatt brakuje atrakcji! 
Najważniejszym punktem turystycznym na mapie Hallstatt jest najstarsza na świecie kopalnia soli (powstała w późnej epoce brązu!) położona na szczycie wzgórza. Jako ciekawostkę można podać fakt, że w 1734 roku znaleziono na terenie kopalni zwłoki prehistorycznego górnika – sól je skutecznie zakonserwowała.
Pozostańmy przez chwilę w takim osobliwym klimacie: kolejnymi ważnymi zabytkami Hallstatt jest cmentarzysko birytualne z epoki żelaza oraz Kaplica Czaszek z XVI wieku. Ta ostatnia budowla jest szczególna: wewnątrz kaplicy znajduje się 1200 czaszek oraz innych kości, a spora część z nich jest podpisana personaliami zmarłego!
Zimowe atrakcje Austrii nie kończą się na trasach narciarskich. Jednym z cudów natury, które można zwiedzić w tym kraju, jest Eisriesenwelt, największy na świecie system jaskiń lodowych. Są wypełnione lodem przez cały rok - bez względu na porę roku, temperatura wewnątrz grot utrzymuje się poniżej 0°C. Lodowe wnętrze tworzy woda, która ścieka do jaskiń przez szczeliny, i pod wpływem panujących w nich warunków natychmiast zamarza. Nie wiadomo, w jakich czasach powstały te wyjątkowe groty – znana jest tylko data ich odkrycia, czyli 1879 rok.
Jeśli planujesz odwiedzić Eisriesenwelt latem, to pamiętaj, by zabrać ze sobą w podróż… zimowe ubrania. Wejście w krótkich spodenkach czy sukience do jaskini, w której panuje temperatura poniżej zera, może być sporym szokiem!
Dolina Wachau jest jednym z tych miejsc w Austrii, które warto zobaczyć latem. Będzie doskonałym kierunkiem romantycznej podróży, ale też rodzinnych wakacji. To malownicza kraina pełna winnic, niewielkich knajpek, morelowych sadów oraz słynnego austriackiego szczepu winogron o nazwie Grüner Veltliner. Historia tutejszych win ma sięgać już starożytności! W Dolinie Wachau można zatem wypocząć, delektując się lokalnymi trunkami czy morelowymi lodami. Ale na nich nie kończą się w tym regionie atrakcje Austrii.
Dolina została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, czego z pewnością nie zawdzięcza ani winogronom, ani morelom. Wachau obfituje w liczne zabytki świeckie oraz sakralne, a co więcej, jest istotnym odcinkiem Dunaju. Z jednej strony można podziwiać piękno rzeki, z drugiej – monstrualne wzgórza pokryte bujną roślinnością. Jest co zwiedzać: nad miastem wznosi się barokowe Opactwo w Melku z XVIII wieku, natomiast kilka kilometrów dalej znajduje się zamek Schönbühel oraz ruiny zamku Aggstein. A to zaledwie początek długiej listy atrakcji czekających w Dolinie Wachau!
O kryształach Swarovskiego słyszał prawdopodobnie każdy. Nie wszyscy jednak znają niesamowitą fabrykę Swarovskiego, która znajduje się w niewielkim austriackim miasteczku Wattens. Z okazji stulecia jej istnienia świętowanego w 1995 roku, firma otworzyła w Wattens niesamowite Kryształowe Światy Swarovskiego (inaczej: Muzeum Swarovskiego). To miejsce, które zachwyca już od samego progu. 
Ośrodek Swarovski Kristallwelt, Wattens, Tyrol
Bram świata kryształów pilnuje zielony, 17-metrowa głowa olbrzyma, uformowana z zielonego wzgórza, z którego ust wypływa kaskada wody. Dookoła rozpościera się 7,5-hektarowy Ogród Olbrzyma, w prawdziwie bajkowej aranżacji. Wewnątrz muzeum znajduje się z kolei 17 Komnat Cudów, a w każdej z nich inny artysta prezentuje swoją sztukę. Jednym z najbardziej zachwycających dzieł jest Kryształowa Chmura, komnata ozdobiona 800 000 kryształów. A odpoczynek po zwiedzaniu zapewnia ceniona restauracja i kawiarnia Daniels Kristallwelten.
Ośrodek Swarovski Kristallwelt, Wattens, Tyrol

Miejsce Pamięci Mauthausen jest jednym z najważniejszych zabytków Austrii. To miejsce upamiętniające tragedie mające miejsce w zespole nazistowskich obozów koncentracyjnych w Mauthausen. W czasie II Wojny Światowej na Konzentrationslager Mauthausen składało się 56 podobozów, które funkcjonowały do 5 maja 1945 roku. W tym okresie więziono w nich ok. 190 000 osób, z czego co najmniej 90 000 straciło życie.

Otwarte do zwiedzania Miejsce Pamięci stanowi hołd dla ofiar II Wojny Światowej. Jego wygląd mocno odbiega od oryginalnego schematu obozu – spora część baraków więźniów została zdemontowana. Z kolei na miejscu baraków administracyjnych SS ustawiono pomniki prześladowanych grup społecznych oraz narodowości. Na terenie byłego obozu powstał również cmentarz ze szczątkami osób zamordowanych.

Miejsce Pamięci Mauthausen jest jednym z najważniejszych zabytków Austrii. To miejsce upamiętniające tragedie mające miejsce w zespole nazistowskich obozów koncentracyjnych w Mauthausen. W czasie II Wojny Światowej na Konzentrationslager Mauthausen składało się 56 podobozów, które funkcjonowały do 5 maja 1945 roku. W tym okresie więziono w nich ok. 190 000 osób, z czego co najmniej 90 000 straciło życie.

Otwarte do zwiedzania Miejsce Pamięci stanowi hołd dla ofiar II Wojny Światowej. Jego wygląd mocno odbiega od oryginalnego schematu obozu – spora część baraków więźniów została zdemontowana. Z kolei na miejscu baraków administracyjnych SS ustawiono pomniki prześladowanych grup społecznych oraz narodowości. Na terenie byłego obozu powstał również cmentarz ze szczątkami osób zamordowanych.

Kolejnym punktem na mapie Austrii, który warto zobaczyć, jest budzący grozę linowy most wiszący – Highline 179. Na wstępie zaznaczamy: to miejsce do zwiedzenia dla osób, które lubią adrenalinę i mają naprawdę mocne nerwy. Omawiany most został w 2014 roku wpisany do księgi rekordów Guinnessa jako najdłuższy most wiszący w stylu tybetańskim (rekord ten został już pobity). Ma on długość 406 metrów, a osadzony jest na wysokości 114,6 metrów nad ziemią.
Choć most ma solidną konstrukcję, wysokie poręcze zabudowane siatką aż do platformy i jest oświetlony lampami LED, to przejście go wciąż wiąże się ze sporymi emocjami. Szczególnie że jego maksymalne nachylenie przy pełnym obciążeniu dochodzi nawet do 12,5 procent! Platforma jest jednak na tyle szeroka (1,2 m), że w razie chęci wycofania się z przejścia, można swobodnie obrócić się i przejść obok innej osoby. A po przejściu tej wyjątkowej atrakcji turystycznej Austrii można wypocząć w strefie dla turystów, na którą składają się restauracje, toalety, plac zabaw dla dzieci oraz szlak prowadzący do ruin zamku Ehrenburg.

Wiener Prater to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych Austrii. Nie jest zwyczajnym wesołym miasteczkiem – to zabytkowy, ale działający park rozrywki założony w 1766 roku. Data ta czyni go drugim najstarszym miejscem tego typu na całym świecie. Pierwszy jest duński park Bakken, który działa od 1583 roku.

Prater chętnie odwiedzają również osoby, które nie przepadają za adrenaliną, sam wstęp na jego teren jest bowiem darmowy. Nawet jeśli nie planuje się zatem skorzystać z atrakcji tego wesołego miasteczka, to warto je odwiedzić, by zobaczyć chociażby zabytkowy diabelski młyn Riesenrad wysoki na 65 metrów, który powstał w 1895 roku. Poza nim na gości czeka około 250 innych ciekawostek, takich jak karuzele, kolejki górskie, teatr lalek, kino, muzeum figur woskowych Madame Tussauds, galerie strzeleckie, pociągi widma czy restauracje.

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie dummy Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny  i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz pełne dane o spółce.