Holandia - wakacje w Portugalii

TOP 10 atrakcji w Holandii – czy znasz je wszystkie?

Moja Podróż 
Holandia to stosunkowo niewielki kraj – wielkość lądu stanowi około 1/10 powierzchni Polski. Mimo tego oferuje ogrom atrakcji turystycznych, przepięknych miejsc oraz wyjątkowych zabytków. Niezapomniane wakacje spędzą tam zarówno miłośnicy natury, jak i historii, nocnego życia czy zagranicznych przeżyć kulinarnych. Sprawdź z nami, co warto zwiedzić w Holandii. Nasz przewodnik przeprowadzi Cię wstępnie przez najciekawsze i najpiękniejsze miejsca w tej części Królestwa Niderlandów!

1.    Holenderska Wenecja: Giethoorn, Overijssel

2.    Wyspy Wattowe (Wyspy Fryzyjskie), Fryzja i Holandia Północna

3.    Ogrody Keukenhof, Lisse

4.    Skansen Zaanse Schans, Zaandam

5.    Wiatraki w Kinderdijk, Holandia Południowa

6.    Pierwotna wioska Orvelte, Drenthe

7.    Park Narodowy De Hode Veluwe

8.    Edam, Holandia Północna

9.    Targi serowe, Alkmaar, Edam, Hoorn, Gouda, Woerden

10.  Twierdza Bourtange, Groningen

Wyjątkowa architektura, barwna kultura, ogrom terenów zielonych, hektary pól tulipanów i około tysiąca słynnych wiatraków – tak w kilku słowach można próbować opisać piękno Holandii. To jednak trudne zadanie. Ogrom atrakcji w Holandii sprawia, że już wybranie 10 najciekawszych jest nie lada wyzwaniem! Mamy jednak nadzieję, że właśnie ta lista pomoże Ci znaleźć idealne miejsce (a najlepiej kilka!) do spędzenia wyjątkowego urlopu w Niderlandii. Oto 10 miejsc, które zdecydowanie warto zobaczyć w Holandii:

Giethoorn to maleńka, bo licząca nieco ponad 38 km2, wieś położona w prowincji Overijssel, ok. 5 km na zachód od Steenwijkerland. Co sprawiło, że znalazła się na naszej liście najbardziej niezwykłych, najpiękniejszych miejsc w Holandii?

Krajobraz, który przypomina połączenie tolkienowskiej wioski Hobbitów z włoską Wenecją.

W starej części nie ma żadnych dróg poza ścieżkami rowerowymi. Tradycyjne, holenderskie domy położone są tuż nad kanałem wodnym, po którym można podróżować wynajętą łódką. A na lądzie – spacerować po uroczych, drewnianych mostach, odpoczywać w restauracjach i, rzecz jasna, degustować sery w lokalnych sklepach. 

Wyspy Wattowe są zgodnie uważane za jedne z najpiękniejszych miejsc w Holandii, zarówno przez turystów, jak i mieszkańców. Należą do nich: wyspa Texel, Terscheling oraz Ameland, przy czym ta pierwsza jest największa.

Co więcej, ze względu na wyjątkowy krajobraz, wyspa Texel została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

To idealne miejsce na wakacje w Holandii: ogromne, piaszczyste plaże wyglądające z daleka jak beżowe chmury zachęcają do wypoczynku, a okoliczne wioski zapewniają ciekawe atrakcje. Na wyspie Texel odkryjesz ich aż 7! Co więcej, możesz również zwiedzić wybrane rezerwaty przyrody – a tych jest 40!

Ogrody Keukenhof (inaczej: park kwiatowy Keukenhof) to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Holandii. W każdym roku przyciąga ponad milion odwiedzających! Nic dziwnego – to największy ogród publiczny na świecie, jego powierzchnia obejmuje aż 32 hektary.

A przede wszystkim: ogromne pola tulipanów, będących już w zasadzie symbolem Holandii. Co roku w trakcie wiosennego Święta Tulipanów, w ogrodach Keukenhof zakwita ponad 800 gatunków tulipanów, a łącznie: ponad 7 milionów kwiatów!

To niezwykle ciekawe miejsce w Holandii, które zachwyca feerią barw i wyjątkowym aromatem. Pamiętaj jednak, by odwiedzić park wiosną, od marca do maja – właśnie wtedy jest najpiękniejszy.

Kolejnym z symboli Holandii bez wątpienia są stare, drewniane wiatraki. Jeśli ktoś marzy o tym, by zobaczyć je na żywo, to koniecznie powinien odwiedzić skansen oryginalnych wiatraków Zaanse Schans, który mieści się w miejscowości Zaandam, w Holandii Północnej. To jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych tego kraju! 
Budowę młynów z Zaanse Schans rozpoczęto w 1600 roku, a u schyłku XVIII wieku było ich niemal tysiąc. Z czasem rozwój cywilizacyjny zastąpił ich zdecydowaną większość maszynami parowymi, w efekcie do dziś przetrwało tylko trzynaście wiatraków: De Heisman (Gospodarz), De Gekroonde Poelenburg (Ukoronowany Peolenburg), De Kat (Kot), Het Jonge Schaap (Młoda Owca), De Os (Wół), De Zeoker (Poszukiwacz), Het Klaverblad (Listek Koniczyny) i De Bonte Hen (Kolorowa Kura). 
Na terenie skansenu dostępne są również inne atrakcje turystyczne, takie jak stare holenderskie domy, niewielkie fermy ze zwierzakami, budynki rzemieślnicze z wystawami i przewodnikiem, farmę serową, laboratorium kakao, piekarnię z muzeum czy Muzeum Zaanse. I wiele innych!

Na terenie skansenu Zaanse Schans, o którym pisaliśmy wcześniej, nie brakuje turystów. Wiatraki w Kinderdijk to miejsce zdecydowanie cichsze i spokojniejsze. Co wcale nie jest związane z tym, że mniej interesujące.

19 starych wiatraków (zbudowanych w większości między 1738 a 1740 rokiem) góruje nad polami, kanałami i tamami, a całość została w 1997 roku wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Widoki są przepiękne, a spacer wśród zabytkowych wiatraków i w otoczeniu dzikiej natury zdecydowanie zapada w pamięć. Do miasta Kinderdijk można się dostać autobusem wodnym z Rotterdamu albo Dordrechtu, co już samo w sobie jest ciekawą atrakcją!

Orvelte to niewielka, bo mierząca niespełna 19 km2, wieś muzealna w prowincji Drenthe (północno-wschodnia Holandia) o niepowtarzalnym klimacie.

W całości składa się z zabudowań pochodzących z przełomu XVIII i XIX wieku, co dotyczy zarówno krytych strzechą domów, jak i budynków usługowych.

W wiosce znajdziesz między innymi kuźnię, mleczarnię, piekarnię czy ówczesne gospodarstwa, a nawet niewielkie ZOO. Wiele spośród nich wciąż działa (w starym klimacie) i można nie tylko je zwiedzać, ale również kupić tamtejsze specjały czy wyroby.

Na liście najciekawszych i najpiękniejszych miejsc w Holandii nie może zabraknąć Parku Narodowego De Hode Veluwe. Jest położony między miejscowościami Arnhem, Apeldoorn i Ede, w Holandii Wschodniej. Choć jego powierzchnia nie wydaje się bardzo imponująca, bo zajmuje 5500 hektarów, to zachwyca bogactwem fauny i flory. Na terenie parku można podziwiać zarówno wydmy, jak i kolorowe wrzosowiska, moczary, gęste, zróżnicowane lasy i jeziora. Możesz poobserwować jelenie szlachetne (głównie wśród wrzosów), muflony, sarny czy dziki, poruszając się po parku pieszo, na rowerze lub rowerem elektrycznym.

Na terenie De Hode Veluwe znajduje się również Muzeum Kröller-Müller, w którym można podziwiać między innymi dzieła Vincenta van Gogha czy Pabla Picassa. Wśród tamtejszych atrakcji Holandii warto wymienić również domek myśliwski św. Huberta, który jest zaliczany do jednych z najważniejszych budynków tego kraju, a także muzealny ogród rzeźb.

Miasteczko Edam to nie tylko słynny na całym świecie ser. Tam można zaobserwować typową holenderska architekturę i przyjrzeć się zwyczajom mieszkańców: popularności transportu rowerowego, starym, tradycyjnym domom, kanałom, po których można przepłynąć się łódką oraz, odbywającym się regularnie wakacyjnym targom serowym. Na te ostatnie można trafić, planując urlop  Holandii w lipcu i sierpniu – targi odbywają się w Edamie w każdą środę rano.

Edam nie jest jednak typowym miasteczkiem turystycznym. To raczej zwykłe, spokojne miasto, w którym spotyka się głównie miejscowych (poza targowymi środami). Jest zatem idealne, by poczuć klimat tego kraju, spróbować lokalnej kuchni i kawy.

Na liście najciekawszych i najpiękniejszych miejsc w Holandii nie może zabraknąć Parku Narodowego De Hode Veluwe. Jest położony między miejscowościami Arnhem, Apeldoorn i Ede, w Holandii Wschodniej. Choć jego powierzchnia nie wydaje się bardzo imponująca, bo zajmuje 5500 hektarów, to zachwyca bogactwem fauny i flory. Na terenie parku można podziwiać zarówno wydmy, jak i kolorowe wrzosowiska, moczary, gęste, zróżnicowane lasy i jeziora. Możesz poobserwować jelenie szlachetne (głównie wśród wrzosów), muflony, sarny czy dziki, poruszając się po parku pieszo, na rowerze lub rowerem elektrycznym.

Na terenie De Hode Veluwe znajduje się również Muzeum Kröller-Müller, w którym można podziwiać między innymi dzieła Vincenta van Gogha czy Pabla Picassa. Wśród tamtejszych atrakcji Holandii warto wymienić również domek myśliwski św. Huberta, który jest zaliczany do jednych z najważniejszych budynków tego kraju, a także muzealny ogród rzeźb.

Ostatnim punktem na naszej liście miejsc, które warto zobaczyć w Holandii, jest twierdza w Bourtange, w prowincji Groningen. Ostatnia, ale nie najmniej ciekawa! To miejsce, które zaskakuje już samym swoim pięciokątnym kształtem – z lotu ptaka twierdza wygląda jak wyryta w ziemi gwiazda.

Zachwyci wszystkich miłośników historii oraz kultury - teren twierdzy jest w całości utrzymany w oryginalnym XVIII-wiecznym stylu. W Bourtange można zwiedzić domy oficerskie, koszary czy bastiony i podziwiać odrestaurowane mury obronne, a także armaty, mosty czy kanały. Można również wziąć udział w wyjątkowych pokazach bitewnych, odwiedzić sklepiki czy spróbować lokalnych specjałów.

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie dummy Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny  i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz pełne dane o spółce.