Wyrobienie paszportu - 6 rzeczy,
które powinieneś wiedzieć

Podróż | 7 minut

Zanim postawisz stopę na terenie obcego kraju, czeka Cię kilka formalności. Jedną z nich jest wyrobienie paszportu.

Ile trwa wyrobienie paszportu? Ile wynosi opłata za dokument? Co jeśli się zagapiłeś – czy możesz liczyć na ekspresowe wyrobienie paszportu? Znamy odpowiedzi na te pytania.

Na stronach rządowych znajduje się bardzo przejrzysta  instrukcja  postępowania w przypadku, gdy chcesz uzyskać paszport.  Przeanalizujmy szczegóły procedury krok po kroku.

Spis treści:
 

Wniosek o wyrobienie paszportu możesz złożyć w dowolnym punkcie paszportowym na terenie całej Polski. Nie jest to w żaden sposób związane z miejscem zamieszkania. Adresy punktów paszportowych znajdziesz na stronach internetowych poszczególnych Urzędów Wojewódzkich.

A czy możliwe jest wyrobienie paszportu przez internet? Niestety, pomimo że coraz więcej spraw urzędowych można dziś załatwić przez profil zaufany i platformę ePUAP, to usługa wyrobienia paszportu online nie jest obecnie dostępna. Co więcej, w internecie nie jest dostępny nawet druk wniosku o wydanie paszportu. Znajdziesz go tylko w biurze paszportowym. Przez internet za to możesz sprawdzić, czy paszport jest już gotowy do odbioru. Możliwe jest też zamówienie usługi powiadomienia o paszporcie gotowym do odbioru – przez SMS lub e-mail.

Aktualny druk wniosku o paszport można pobrać w dowolnym biurze paszportowym. W ykaz biur paszportowych znajduje się na stronie  paszport.info  – na terytorium Polski zlokalizowanych jest ich ponad 100. 

Jeśli przebywasz poza krajem, po wniosek paszportowy możesz zgłosić się do konsulatu Polski za granicą. 

Opłata jest stała i wynosi 140 zł. Cena wyrobienia paszportu może być jednak niższa, jeśli przysługuje Ci ulga albo zniżka. Ulgi udzielane są w wymiarze 50 lub 75 procent. Połowę podstawowej kwoty, 70 zł zapłacą między innymi:

 • Uczniowie i studenci
 • Emeryci i renciści
 • Osoby niepełnosprawne
 • Rodzice i współmałżonkowie rodziców w rodzinach wielodzietnych posiadających ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny.

Z ulgi 75 procentowej skorzystają:

 • Osoby uczące się i mające mniej niż 26 lat oraz pochodzące z rodziny wielodzietnej (posiadające Kartę Dużej Rodziny)
 • Dzieci niepełnosprawne pochodzące z rodzin wielodzietnych.

Jeśli chodzi natomiast o zniżkę, może ją otrzymać osoba, której:

 • Zmienił się wygląd – tak bardzo, że konieczna jest zmiana zdjęcia
 • Zmieniły się dane – np. nazwisko po ślubie
 • Skończyły się miejsca w dotychczasowym paszporcie na kolejne wizy i stemple.

Warto wiedzieć, że niektóre osoby są całkowicie zwolnione z opłaty za wyrobienie paszportu. Są to:

 • osoby powyżej 70. roku życia,
 • żołnierze powołani do służby poza krajem,
 • osoby pobierające zasiłek z pomocy społecznej albo przebywające w domu pomocy społecznej, a za granicę wyjeżdżające w celu leczenia.

Za nowy paszport nic nie płaci się także wtedy, gdy Twój dotychczasowy dokument ma wadę techniczną uniemożliwiającą poprawne korzystanie z niego.

Osobom na emeryturze przysługuje ulga 50-procentowa, a więc koszt wyniesie 70 zł.
Choć takie osoby nie zostały wymienione w żadnej z powyższych list, to również mogą liczyć na niższą cenę. Za paszport dziecka do lat 5 należy zapłacić 30 zł (z Kartą Dużej Rodziny 15 zł). Dziecko w wieku 5-13 lat płaci 60 zł, chyba że posiada legitymację szkolną lub Kartę Dużej Rodziny. Wówczas zapłaci odpowiednio 30 i 15 zł.

Czas oczekiwania na paszport to kwestia nurtująca każdego, komu zostało niewiele czasu do wyjazdu. Standardowo na dokument czeka się około 30 dni od momentu złożenia wniosku. Niekiedy termin wydania paszportu może być dłuższy – nie zdarza się to jednak często, o takiej ewentualności zostaniesz powiadomiony przez pracownika punktu paszportowego. A co jeśli nawet 30 dni to dla Ciebie za długo? Jak przyspieszyć wyrobienie paszportu?

W sytuacji, gdy do terminu wyjazdu pozostało mniej niż 30 dni, oczekiwanie na wydanie dokumentu w normalnym trybie jest ryzykowne. Paszport może być gotowy znacznie wcześniej, ale bezpieczniej jest założyć, że będziesz na niego czekać dokładnie miesiąc. Bardzo często konieczne jest ekspresowe wyrobienie paszportu dla dziecka. Jeśli rodzice nie przypilnują terminów we własnym zakresie, to dziecko tym bardziej nie będzie o tym pamiętać.

Nie istnieje coś takiego jak tryb przyspieszony dla wyrabiania paszportów. Osoby, którym zależy na czasie, mogą skorzystać z opcji paszportu tymczasowego. Nie jest to niestety wyjście awaryjne, jeśli zwyczajnie się zagapisz i nie złożysz wniosku o wydanie standardowego paszportu z odpowiednim wyprzedzeniem. Wniosek o paszport tymczasowy musi być bowiem poparty dokumentem, który uzasadnia Twoją nagłą potrzebę wyjazdu np. w związku z chorobą lub pogrzebem kogoś z rodziny albo z działalnością zawodową.

Jaki jest czas oczekiwania na paszport tymczasowy? Nie jest to jednoznacznie określone w przepisach – paszport zostaje wydany tak szybko, jak to tylko możliwe. Paszport tymczasowy ma ważność 12 miesięcy.

Skrupulatnie przygotuj dokumenty do wyrobienia paszportu. Jeśli w urzędzie się okaże, że czegoś brakuje, wniosek nie zostanie przyjęty, a perspektywa otrzymania paszportu się odwlecze.

Co dokładnie jest potrzebne do wyrobienia paszportu? Oprócz wniosku będziesz potrzebować:

 • Fotografia. Ilu zdjęć do paszportu będziesz potrzebować? Obecnie wymagane jest tylko jedno kolorowe zdjęcie o formacie 35 x 45 mm. Istnieje szereg zasad, jak powinno wyglądać zdjęcie do paszportu, dlatego najlepiej jest je zrobić u fotografa. Profesjonalista będzie znał te zasady i zrobi Ci zdjęcie z ich uwzględnieniem. Pamiętaj, że zdjęcie musi być jak najbardziej aktualne, więc wykonaj je nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o paszport.
 • Dowód dokonania opłaty za paszport. Dokument potwierdzający uprawnienie do ulgi lub zniżki (wystarczy jeden). Ważny paszport, jeśli go masz. Jeśli nie, to potrzebujesz dowodu osobistego.
 • Skrócony odpis polskiego aktu małżeństwa, jeśli zmieniłeś nazwisko po zagranicznym ślubie.
 • Wniosek paszportowy. Druk znajdziesz w punkcie paszportowym i wypełnisz na miejscu.

Zamierzasz wyjechać za granicę z dzieckiem? Jeśli wybierasz się do krajów Unii Europejskiej, to musisz wyrobić dla niego dowód osobisty lub paszport, natomiast w przypadku państw, które nie należą do UE, potrzebny jest drugi z wymienionych dokumentów. Jak uzyskać paszport dla dziecka?

Wniosek o ten dokument składają rodzice lub opiekunowie prawni – obecni muszą być przy tym oboje. Istnieją wyjątki, kiedy wystarczy jedna z tych osób, a ma to miejsce wówczas gdy:

 • Drugi z opiekunów lub rodzic wyrazi na to zgodę. Przy czym jego podpis musi być potwierdzony przez urzędnika punktu paszportowego, konsula lub notariusza.
 • Ojciec dziecka nie jest znany.
 • Nie żyje jeden z rodziców.
 • Z orzeczenia sądu wynika, że drugi rodzic nie ma prawa decydować o wydaniu paszportu.
 • Rodzic lub opiekun ma orzeczenie sądu rodzinnego, w którym sąd godzi się na wydanie paszportu dla dziecka.

Uwaga: dziecko do lat 5 nie musi być obecne z rodzicami lub opiekunami w urzędzie, natomiast starsze już tak. Jeśli ma powyżej 12 lat, urzędnik pobiera odciski palców. Zatem w przypadku, gdy wyrabiasz paszport dla niemowlaka, to nie musisz go zabierać ze sobą do urzędu. 

Co potrzeba do wyrobienia paszportu dla dziecka? Musisz wypełnić wniosek o wydanie dokumentu, mieć jedno kolorowe zdjęcie, dowód opłaty za dokument, ważny paszport lub dowód osobisty (jeśli dziecko ma je wyrobione), dokument potwierdzający możliwość skorzystania z ulgi (np. legitymację szkolną). 

Opłata za paszport dla dziecka wynosi 60 zł. Ewentualnie jest to 30 zł w przypadku uprawnienia do skorzystania z ulgi np. na podstawie legitymacji szkolnej. Koszt wyniesie 15 zł, jeśli masz ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny. 

Na ile lat zostanie wydany paszport dla dzieci? Obecnie jest wydawany na 5 lat. Datę ważności znajdziesz w wydanym paszporcie.  

Przed wyjazdem za granicę warto wykupić ubezpieczenie turystyczne oraz wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Samo wyrobienie karty EKUZ to za mało – dokument ten nie gwarantuje w każdym przypadku pokrycia kosztów leczenia za granicą przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Np. w danym kraju niektóre usługi medyczne mogą być częściowo refundowane, a częściowo odpłatne. Karta EKUZ nie uprawni Cię do bezpłatnego leczenia, ustaloną część i tak będziesz musiał zapłacić. Warto też pamiętać, że karta EKUZ zadziała tylko w krajach członkowskich Unii Europejskiej i EFTA. Aby chronić się przed wysokimi kosztami usług medycznych za granicą, powinieneś mieć ubezpieczenie podróży zagranicznej.

Ubezpieczenie mienia

O czym jeszcze powinieneś pamiętać, gdy wybierasz się w zagraniczną podróż? O bezpieczeństwie swojego mienia. Niestety, turyści zawsze byli i będą obiektem zainteresowania ze strony przestępców i to w wielu zakątkach świata. Na wakacjach powinieneś zachowywać podstawowe zasady bezpieczeństwa, ale i tak może Ci towarzyszyć strach przed skradzeniem walizki z całą potrzebną na wyjeździe zawartością. To kolejny argument za tym, by wykupić ubezpieczenie turystyczne.

Warto wiedzieć, że zakup ubezpieczenia jest o wiele prostszy i szybszy niż wyrobienie paszportu. Allianz oferuje ubezpieczenie turystyczne online, które kupisz w kilka minut przez internet. Możesz je kupić, nawet pakując się w nocy przed wyjazdem, a ubezpieczenie będzie działać już od następnego dnia.  

Życzymy bezproblemowo załatwionych formalności w związku z wyjazdem i udanego pobytu za granicą!

Zapewniamy wszechstronną ochronę i pomoc w czasie wyjazdu prywatnego lub służbowego, w kraju lub za granicą

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie dummy Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny  i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz pełne dane o spółce.