Karta EKUZ – czym jest i co obejmuje?
Co daje EKUZ?
Jak wyrobić kartę EKUZ?
EKUZ może otrzymać każda osoba posiadająca ubezpieczenie zdrowotne w ramach NFZ. Dokument wydawany jest nieodpłatnie w wojewódzkich placówkach Narodowego Funduszu Zdrowia.[1]
Wniosek o kartę EKUZ można też złożyć online (również za pomocą profilu zaufanego ePUAP) i odebrać dokument osobiście w jednej z delegatur NFZ lub poprosić o doręczenie pocztą tradycyjną.
Ile się czeka na kartę EKUZ?
To zależy od formy złożenia wniosku. Jeśli udasz się do oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia i złożysz wniosek na miejscu, karta EKUZ zostanie wydana od ręki. Jeśli zdecydujesz się na wniosek online i przesyłkę karty pocztą, cały proces może trwać od kilku do nawet 30 dni.
Dlatego jeśli planujesz podróż w ciągu miesiąca, najlepiej wybrać się do placówki NFZ osobiście.
Czy EKUZ jest konieczny w podróży po Europie?
Każda wyjeżdżająca osoba powinna posiadać swoją własną kartę EKUZ (i obowiązkowo mieć ją przy sobie podczas wyjazdu). To turystyczny niezbędnik w podróży po Europie.
Nie chcesz polegać jedynie na karcie EKUZ? Szukasz informacji na temat ubezpieczeń turystycznych? Przeczytaj inne nasze blogowe teksty, z których dowiesz się jak działa ubezpieczenie turystyczne, jak wybrać ubezpieczenie turystyczne i co powinno zawierać ubezpieczenie na wyjazd.
Karta EKUZ a ubezpieczenie turystyczne – najważniejsze różnice
Omówiliśmy już pokrótce, co obejmuje EKUZ. Pora przybliżyć podstawowe różnice pomiędzy kartą EKUZ a ubezpieczeniem turystycznym.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, choć rzeczywiście przydatna, pomoże nam jedynie w wąskim zakresie. EKUZ działa bowiem jedynie w publicznych ośrodkach zdrowia, które posiadają podpisaną umowę (odpowiadającą umowie NFZ-tu ze szpitalami w Polsce). Po drugie, karta EKUZ pozwala na korzystanie jedynie z podstawowych świadczeń zdrowotnych. W dodatku na zasadach, które obejmują mieszkańców danego kraju. Jeśli więc standardem w miejscu docelowym Twojego wyjazdu jest dopłacanie do konkretnych usług medycznych, Ty również będziesz musiał za nie zapłacić. Tak jak i za wiele innych rzeczy, których EKUZ nie obejmuje.
Ubezpieczenie za granicą powinno gwarantować spokój Tobie i Twoim najbliższym w różnych sytuacjach. Dobre ubezpieczenie turystyczne pokryje szereg usług i zabiegów, których nie przewiduje EKUZ. Ubezpieczenie podróżne za granicą powinno być także dostosowane do miejsca, do którego się wybierasz i zakresu pomocy, która może okazać się niezbędna. Na przykład jeśli jedziesz w góry, to mogą interesować Cię opcje dodatkowe ubezpieczenia turystycznego, takie jak koszty akcji ratunkowej w górach czy koszty transportu medycznego do Polski. Co więcej, w ramach ubezpieczenia na podróż możesz wykupić ochronę od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków, ubezpieczenie OC czy ubezpieczenie bagażu i sprzętu narciarskiego. Ubezpieczenie turystyczne zapewni więc o wiele szerszą i bardziej kompleksową ochronę niż karta EKUZ.
Sprawdź, co obejmuje polisa turystyczna i jak powinno wyglądać dobre ubezpieczenie narciarskie.
Ubezpieczenie podróżne dla dziecka czy karta EKUZ?
Czy warto wyrobić kartę EKUZ?
Mimo dość ograniczonego działania, tak. Przede wszystkim karta EKUZ umożliwia Ci skorzystanie z publicznej opieki zdrowotnej za granicą. To zapewne pierwszy dokument, o pokazanie którego zostaniesz poproszony.
Poza tym karta EKUZ jest bezpłatna i dostępna właściwie od ręki. Dlaczego więc nie zabrać jej ze sobą w podróż?
Źródła:
- https://www.ekuz.nfz.gov.pl/wypoczynek/informacje-ogolne
- https://bezpiecznapodroz.org/2018/02/03/bezplatne-ubezpieczenie-karta-ekuz
Ubezpieczenie podróży w Allianz
Dołącz do nas
Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.
Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.
Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON 012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz pełne dane o spółce.