Majówka 2024 – kiedy wypada i dokąd się wybrać?

Podróż | 4 minuty
Długi weekend majowy to idealny moment na urlop. W 2023 roku na wyjazd w tym okresie zdecydował się co czwarty Polak. Zastanawiasz się, kiedy zaczyna się majówka w 2024 r. i gdzie się wybrać, aby odpocząć i zobaczyć piękne miejsca? Warto wcześniej zaplanować wycieczkę i porządnie się do niej przygotować. Nie czekaj na ostatnią chwilę! Sprawdź, gdzie warto spędzić długi weekend majowy w Polsce. 
Spis treści:
 

Pracujesz od poniedziałku do piątku, ale możesz wziąć kilka dni urlopu? Niech Twoja majówka rozpocznie się nawet 27 kwietnia, a skończy 5 maja. W tym roku 1 i 3 maja wypadają wyjątkowo korzystnie.

Kiedy jest majówka? Tradycyjnie rozpoczyna się 1 maja, w Święto Pracy (Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy). Z kolei na 3 maja przypada Święto Konstytucji. W czwartek 2 maja obchodzimy natomiast Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, ale ten dzień nie jest ustawowo wolny od pracy.

Wiesz już, kiedy majówka może się dla Ciebie rozpocząć, jeśli weźmiesz kilka dni urlopu. Jeżeli maksymalnie wykorzystasz ten czas, wyjedziesz nawet na ponad tygodniową wycieczkę.

Chcesz przedłużyć sobie urlop na początku maja? Wystarczy, że weźmiesz:

  • Jeden dzień wolny – 2 maja (czwartek). Dzięki temu Twój długi weekend może się rozpocząć 1 maja (środa) i skończyć 5 maja (niedziela). Masz 5 dni na wyjazd.
  • 3 dni wolne – 29 i 30 kwietnia (poniedziałek i wtorek), a także 2 maja. Dzięki temu możesz rozpocząć urlop 27 kwietnia (sobota) i zakończyć 5 maja. To daje aż 9 dni na odpoczynek.

Liczba potrzebnych dni urlopu zależy od tego, czy masz wolne weekendy, pracujesz w stałych godzinach czy zmianowo. Jeśli to tryb od poniedziałku do piątku, wystarczą 3 dni, aby wypoczywać przez ponad tydzień. 

Gdzie spędzić ten czas? Oto 5 propozycji. 
Lubisz piesze wędrówki? Jeżeli chcesz odpocząć i jednocześnie zadbać o formę przed latem, wybierz się w Tatry. Liczne szlaki sprzyjają długim spacerom, a cisza i zapierające dech w piersiach widoki pozwalają oczyścić umysł. Alternatywą dla pieszych wędrówek są, np. spływy kajakowe.
Coraz więcej Polaków wybiera się nad morze nie tylko latem. Łeba to jeden z popularniejszych kurortów nadmorskich. Czas wolny możesz spędzić na ruchomych wydmach, piaszczystych plażach czy spacerach po deptaku. Wysokie stężenie jodu w tym okresie to spory atut. Każde wyjście nad morze to dobra okazja, aby uzupełnić niedobór tego pierwiastka w organizmie. 
Odpoczynek na łonie natury w tym parku narodowym to okazja do tego, by zobaczyć wyjątkowe gatunki ptaków – choćby czaplę siwą. Co więcej, Bory Tucholskie można zwiedzać zarówno na piechotę, jak i rowerem. Łącznie na turystów czeka niemal 80 km szlaków pieszych i rowerowych.
Chcesz rozładować stres? Zaplanuj weekend majowy na łonie przyrody i weź udział w spływie kajakowym. Kontakt z naturą i wodą to sposób na to, aby się wyciszyć. Przy okazji możesz także popracować nad kondycją fizyczną. Wiosłując wzmocnisz górne partie ciała. Spływ kajakowy może być dobrym antidotum na rozładowanie napięcia i stresu, który kumuluje się np. w barkach i mięśniach karku.
Coraz więcej Polaków wybiera się nad morze nie tylko latem. Łeba to jeden z popularniejszych kurortów nadmorskich. Czas wolny możesz spędzić na ruchomych wydmach, piaszczystych plażach czy spacerach po deptaku. Wysokie stężenie jodu w tym okresie to spory atut. Każde wyjście nad morze to dobra okazja, aby uzupełnić niedobór tego pierwiastka w organizmie. 
Zapewniamy wszechstronną ochronę i pomoc w czasie wyjazdu prywatnego lub służbowego, w kraju lub za granicą

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie dummy Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny  i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz pełne dane o spółce.