Szwecja - Sztokholm

Atrakcje i ciekawe miejsca w Szwecji

Moja Podróż 
Zmęczeni wielkomiejskim zgiełkiem, spragnieni kontaktu z dziką, piękną przyrodą, złaknieni wypoczynku na świeżym powietrzu, turyści nie bez powodu wybierają Szwecję jako miejsce na wakacje. Ten skandynawski kraj, zwany także Domem Wikingów, oferuje tak wiele fantastycznych doznań, że z pewnością warto zaplanować sobie spędzenie tam urlopu. 
Wakacje w Szwecji warto zacząć od pobytu w stolicy kraju, czyli w Sztokholmie. Położone na południowo-zachodnim wybrzeżu kraju miasto urzeka urokliwą średniowieczną architekturą i wspaniałymi zabytkami, wśród których najważniejsze to Zamek Królewski w Sztokholmie, Dom Rycerski i pałace królewskie Bondesche Palais, Oxenstiernasche Palais i Tessinsche Palais. Warta odwiedzenia jest także dzielnica portowa, która oferuje przepiękne widoki i którą cechuje nadmorski klimat. Miłośnicy historii i kultury z pewnością będą chcieli zapoznać się ze zbiorami muzeów: Morskiego, Wazów i Wikingów. W tym ostatnim można podziwiać doskonale zachowane starożytne statki wojenne i łodzie wikingów.

Niedaleko Sztokholmu znajduje się Gotlandia. Historia tej wyspy jest nierozerwalnie związana z wyprawami Wikingów, choć odkryte tam ślady osadnictwa wskazują na to, że ludzie zamieszkiwali ją na długo przed tym, kiedy swoją „działalność” rozpoczęli słynni wojownicy.

Wrażenie robią majestatyczne formacje skalne zwane Raukar, których formowanie rozpoczęło się około 500 milionów lat temu, kiedy to Gotlandia była jeszcze dużą rafą koralową, znajdującą się w pobliżu równika. 

Vallone dei Mulini
 Bussana Vecchia – Stara Bussana, Liguria
W Parku Narodowym Store Mosse, który znajduje się w południowej Szwecji, na obszarze Smalandii, można poczuć się jak bohater romantycznej powieści. Wszystko to za sprawą charakterystycznych dla tego miejsca, rozległych wrzosowisk. Ornitolodzy i miłośnicy dzikiego ptactwa będą tam mieli niepowtarzalną okazję, by zaobserwować rzadko spotykane gatunki, takie jak choćby żurawie, orły czy rybołowy. Jest to także siedlisko dla łosi, jeleni, lisów, borsuków i nietoperzy
Na obszarze parku znajduje się kilka wież obserwacyjnych, do których – dzięki bardzo dobrze zaplanowanej infrastrukturze - mogą łatwo dostać się nawet osoby z niepełnosprawnością ruchową. Co więcej, znajdują się tam również chaty oferujące nocleg turystom. 

Halmstadt to nadmorskie miasteczko, które stanowi świetną bazę wypadową do wędrówek po fiordach i wybrzeżu. Szerokie, piaszczyste i bardzo malownicze plaże to także cudowne miejsce na rodzinny wypoczynek. Choć temperatura wody rzadko zachęca do kąpieli, to rozkoszowanie się szumem morza i nieskazitelnym pięknem przyrody z pewnością zapewnią dużo przyjemności.

Halmstadt to również miejsce, w którym można rozsmakować się we wspaniałej lokalnej kuchni, w której pierwsze skrzypce grają oczywiście świeże ryby. Rustykalne restauracje i drewniane domki porozsiewane po całej długości wybrzeża dopełniają idylliczny charakter tego obszaru.

Duże, malownicze i rozległe jeziora są bardzo charakterystycznej dla szwedzkiego krajobrazu, a jednym z największych jest jezioro Åsnen, położone w Parku Narodowym o tej samej nazwie
Otoczone gęstymi, pięknymi lasami, jest wymarzoną lokalizacją na dłuższą i krótszą wędrówkę albo odpoczynek. Tym, co przyciąga turystów w opisywane okolice, jest – oprócz zjawiskowej przyrody – magiczna atmosfera. Wznosząca się nad drzewami majestatyczna skała Trollberget i las, który – jeśli wierzyć legendom – zamieszkiwany jest przez trolle, składają się na niesamowity koloryt tego obszaru.
W Göteborgu zawsze coś się dzieje, a to za sprawą artystów muzyków, którzy upodobali sobie to miasto. To tutaj znajduje się siedziba Szwedzkiej Orkiestry Narodowej, tu można podziwiać przedstawienia najwyższej próby artystów występujących w Operze w Göteborgu, to wreszcie można zanurzyć się w świecie muzyki rockowej i alternatywnej oraz ciężkich brzmieniach
To właśnie w tym szwedzkim mieście narodził się Gothenburg Death Metal, czyli wyjątkowy gatunek muzyczny, charakteryzujący się m.in. bardzo melodyjnymi gitarowymi riffami. Przesiąknięty atmosferą sztuki, Göteborg może poszczycić się również bardzo ciekawymi muzeami, takimi jak Muzeum Sztuki czy Dom Literatury. Fani skandynawskiego kina koniecznie muszą wziąć udział w organizowanym co roku Festiwalu Filmowym w Göteborgu, uznawanym za najważniejszą imprezę tego rodzaju w całej Skandynawii. 
Laponia to rozległa kraina, która rozciąga się na obszarze Szwecji, Finlandii, Norwegii i Rosji, w pełni zasługuje na miano magicznej. To właśnie tam mają okazję spełnić się marzenia o przepięknej, śnieżnej zimie. Tam można zaznać spokoju i ciszy, o jaką trudno w zatłoczonych miastach. Tam można oddychać pełną piersią i cieszyć się widokami bezkresnych lasów, skutych lodem jezior i szczelnie pokrytych białym puchem pól. 
W szwedzkiej części Laponii raj odnajdą dla siebie miłośnicy hikingu, ale na tego rodzaju wędrówki warto wybierać się w letnich miesiącach, kiedy jest tam stosunkowo ciepło. Jedną z najbardziej znanych tras jest Ścieżka Króla, licząca ponad 440 km i łącząca Abisko oraz Hemaven. Warte odwiedzenia są także okolice miasta Lulea.

Warte odwiedzenia są także okolice miasta Lulea.

Ta niepozorna, pięknie położona i zachwycająca dzikimi, surowymi krajobrazami miejscowość to jednocześnie miejsce, w którym nastąpił jeden z największych technologicznych przełomów w historii ludzkości – wykonano tu pierwsze połączenie za pośrednictwem sieci GSM. Jeśli ktoś ma ochotę na spacer po zamarzniętym jeziorze albo przechadzkę bo lesie z rakietami śnieżnymi na nogach, to jest to bez wątpienia odpowiednia dla takich aktywności lokalizacja.

Nieopodal Lulei położone jest Gammelstadt, którego charakterystyczna zabudowa świadczy o jego historii i przeszłości. Centralnym miejscem w Gammelstadt jest kościół, otoczony przez 424 czerwone domki, które kiedyś był schronieniem dla przybywających tu w niedzielę na mszę wędrowców i mieszkańców okolicznych wsi. Oferowały schronienie i nocleg dla strudzonych przybyszów. Co ciekawe, Gammelstadt zostało w całości wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Szwecja to nie tylko piękne miejsca. To też wyjątkowa tradycja kulinarna. Podczas wakacji w Szwecji warto raczyć się lokalnymi specjałami, które są naprawdę jedyne w swoim rodzaju, zaskakujące, różnorodne i zdrowe. Ryby pieczone i wędzone, kultowe szwedzkie klopsiki, gęste, sycące i rozgrzewające zupy rybne, sery i przetwory mleczne oraz bułeczki cynamonowe – koniecznie trzeba ich spróbować! A dla odważnych – kiszone śledzie!

Wypoczynek w Szwecji będzie niezapomnianym przeżyciem. Poczucie swobody, wolności i łączności z przyrodą będzie najlepszą pamiątką przywiezioną z wakacji w tym kraju.

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie dummy Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny  i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz pełne dane o spółce.