Włochy - przewodnik

Słowacja – atrakcje turystyczne przy granicy i w sercu kraju

Moja Podróż 
Słowacja nie jest być może najpopularniejszą destynacją turystyczną na świecie, ale dzięki temu można z większym spokojem i swobodą rozkoszować się wszystkimi jej walorami. A ponieważ ma ich sporo, to wakacje tam spędzone na pewno będą urozmaicone i udane!
W rankingu najlepszych atrakcji turystycznych na Słowacji wysokie miejsce zajmuje stolica kraju, czyli Bratysława. Trudno wyobrazić sobie piękniejsze położenie niż to, jakie przypadło w udziale temu miastu. Usadowione na stokach Małych Karpat, nad majestatycznym, szerokim Dunajem, zachwyca od pierwszego wejrzenia. Choć jest miastem stołecznym - nie przytłacza industrialnym klimatem. Wręcz przeciwnie – można poczuć się tam swobodnie i przyjemnie. Na jej wyjątkowe walory ma wpływ również to, że graniczy z dwoma państwami – Austrią i Węgrami. Wpływy tych kultur widać na każdym kroku, począwszy od architektury, a na kulinariach skończywszy. 
Będąc w Bratysławie, warto zobaczyć przede wszystkim górujący nad miastem zamek Bratysławski, z charakterystycznymi, wysokimi wieżami oraz całą Starówkę. Podczas niespiesznego spaceru jej zabytkowymi, wąskimi uliczkami, można poczuć prawdziwego ducha miasta. Z ciekawszych zabytków należałoby wspomnieć o kościele św. Elżbiety, zwanym też niebieskim kościółkiem, ufundowanym przez cesarza Franciszka Józefa I. Duże wrażenie robi też siedziba Narodowego Teatru Słowackiego, z okazałą fontanną na dziedzińcu oraz Pałac Prezydencki, na którego tyłach znajduje się piękny ogród z fontanną oraz pomnikiem Marii Teresy. Amatorom przepięknych widoków można śmiało polecić wejście na punkt widokowy UFO. Ze znajdującego się na wysokości 95 m tarasu widokowego rozpościera się fenomenalna panorama miasta. 
Otoczone malowniczymi wzgórzami Koszyce to miejsce, w którym również warto zrobić sobie dłuższy przystanek podczas pobytu na Słowacji. Podziwiać można tam renesansowe i gotyckie kamienice, majestatyczną Katedrę św. Elżbiety oraz wyjątkową Ulicę Rzemiosł. Z ciekawszych historycznych artefaktów, jakie kryją się w tym kameralnym mieście, należałoby wymienić pierwszy europejski herb miejski (pochodzący z 1365 roku) oraz liczne pomniki kultury. Z okazji objęcia przez Koszyce tytułu Europejskiej Stolicy Kultury (co miało miejsce w 2013 roku), zrealizowano tam intrygujący projekt Kulturpark Koszary, polegający na rewitalizacji dawnych koszar wojskowych. Na jego obszarze odbywają się ciekawe wystawy, koncerty, przedstawienia i warsztaty. Po zwiedzaniu miasta warto przysiąść w jednej z knajpek i skosztować specjałów kuchni słowackiej, wśród których można wymienić choćby bryndzowe haluszki, czuli kluski z bryndzą, Lokse (naleśniki z ciasta ziemniaczanego, pieczone na węglowym piecu), panierowany sznycel wieprzowy oraz zupę z kiszonej kapusty.
Miłośnicy małych, urokliwych miasteczek z pewnością będą szczęśliwi, kiedy znajdą się w Bardejovie. Położony nieopodal Koszyc, słynie przede wszystkim z przepięknie odnowionych, pastelowych kamieniczek oraz XVI-wiecznego ratusza i ogromnej bazyliki górującej nad zabytkową zabudową. Stare miasto zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, co potwierdza jego unikatowe walory historyczne.
 Bussana Vecchia – Stara Bussana, Liguria
61% powierzchni Słowacji to obszary górzyste. Pasma Karpat Zachodnich i Wschodnich i liczne kotliny śródgórskie stanowią o jej wyjątkowych walorach krajobrazowych. Najwyższy szczyt Słowacji to położony w Tatrach Gerlach, przyciągający amatorów wędrówek wysokogórskich i miłośników wypoczynku wśród nieskażonej przyrody. Blisko granicy z Polską znajduje się mnóstwo pięknych miejsc, które warto odwiedzić podczas wakacji. Każdy, kto lubi aktywny wypoczynek, będzie miał tam co robić. Warto zobaczyć choćby znajdującego się w Górach Czerchowskich Śpiącego Mnicha i Twarz Golema. Szczególnie ta druga formacja skalna, której „oczy” podświetlane są po zmierzchu, robi naprawdę ogromne wrażenie. 
 Bussana Vecchia – Stara Bussana, Liguria

Jeśli chodzi o atrakcje turystyczne dla dzieci na Słowacji, to godna polecenia jest trasa Stary Iom Drienica, która jest przystosowana dla rodzin nawet z bardzo małymi, kilkuletnimi dziećmi. Po drodze czekają drabinki i wspinaczka, więc jest to propozycja raczej dla aktywnych, małych piechurów, a wysiłek włożony w pokonanie tej trasy wynagradza widok z platformy widokowej położonej na jej końcu.

Z granicy polsko-słowackiej, a dokładnie z Łysej Polany, można dotrzeć do Doliny Białej Wody. Dojście zajmuje około godziny, a trasa nie jest szczególnie wymagająca. Można ją pokonać nawet spacerując z dziećmi w wózku. Jest tam przepięknie o każdej porze roku, a szczególnie wczesną wiosną. Śnieg, który utrzymuje się długo na szczytach gór, gwarantuje widoki zapierające dech w piersiach.

 Bussana Vecchia – Stara Bussana, Liguria
Szczyrbskie jezioro, które znajduje się w Tatrach Wysokich, nie ustępuje w niczym takim turystycznym perełkom, jak jezioro Como czy Garda we Włoszech. Usadowione wśród górskich szczytów, krystalicznie czyste jezioro można obejść dookoła lub przepłynąć łódką. Znajdujące się na miejscu wypożyczalnie sprzętu, schroniska i restauracje zachęcają do tego, by zatrzymać się tam na dłuższą chwilę. Stąd prowadzi także jeden ze szlaków na Rysy.
 Bussana Vecchia – Stara Bussana, Liguria
Dużych wrażeń estetycznych dostarczy także spacer Jarzębińskim Przełomem. Przez dolinę, przypominającą swoim ukształtowaniem kanion, przepływa górska rzeka, a liczne przełomy, kaskady, wodospady i kotły, otoczone majestatycznymi, ogromnymi skałami, sprawiają, że jest to niezapomniany widok.
 Bussana Vecchia – Stara Bussana, Liguria
Bardzo przyjemna może okazać się także wędrówka na Zamek Liptowski, który jest najwyżej położonym zamkiem na Słowacji. Położony jest w Górach Choczańskich, około 60 km od granicy z Polską i można się na niego dostać z kilku baz wypadowych. Można wybrać dość łatwą trasę, rozpoczynającą się w miejscowości Sedlo pod Kralovou, która prowadzi przez łąki i zbocza o łagodnym nachyleniu. Z samego zamku, a właściwie z jego średniowiecznych pozostałości, rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na Tatry Zachodnie, Tatry Niżne oraz zbiornik wodny Liptovska Mara.

Oprócz zabytków, ciekawych miast i fenomenalnych wysokogórskich widoków, Słowacja może pochwalić się również solidną bazą aquaparków. Atrakcje, które zapewniają, ucieszą nie tylko dzieci, ale też dorosłych. Warto wybrać się całą rodziną choćby do Aquaparku Tatralandia. 14 basenów wypełnionych morską, termalną bądź czystą wodą, której temperatura nie spada poniżej 30 stopni Celsjusza, 26 zjeżdżalni, sauny, strefa SPA a także doskonale rozwinięta baza noclegowa, usługowa i restauracyjna sprawiają, że trudno się tam nudzić. W sumie kąpielisk termalnych na terenie Słowacji jest kilkadziesiąt. Można znaleźć wśród nich zarówno rozbudowane, jak i kameralne ośrodki, a więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Dobrze zaplanowane wakacje na Słowacji dostarczą wrażeń i wspomnień, którymi można się karmić prze okrągły rok – aż do kolejnego urlopu. 

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie dummy Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny  i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz pełne dane o spółce.