Turcja i jej atrakcje

Atrakcje w Turcji – co warto zobaczyć? Jaki region jest najpiękniejszy? Sprawdź nasz TOP!

Moja Podróż 
Turcja to w ostatnich latach jeden z częściej wybieranych celów podróży. Spektakularne widoki i zabytki przyciągają turystów z wszystkich stron świata. Nic w tym dziwnego – w Turcji atrakcje mogą naprawdę zachwycić. Poznaj największe z nich i zobacz je na własne oczy podczas swojego wyjazdu marzeń.

Urlop w Turcji to w ostatnich latach bardzo częsty wybór. Kraj zachwyca licznymi białymi plażami, nieskazitelnie czystą wodą i imponującymi ruinami starożytnych budowli – a to zaledwie niewielka część tego, co w nim najpiękniejsze.

Jeśli planujesz wyjazd właśnie w ten zakątek świata, może przydać Ci się lista ciekawych miejsc i atrakcji. Dzięki niej w pełni wykorzystasz czas spędzony w Turcji i nie przeoczysz punktów wartych zobaczenia.

Na pytanie „jaki region Turcji jest najładniejszy?” wiele osób odpowiada: Kapadocja. To naprawdę magiczny zakątek zlokalizowany w środkowej części Anatolii. Region jest znany głównie z wulkanicznych form, które wspólnie tworzą wyjątkową „księżycową” scenerię. W tufowych skałach wykute są budynki – przede wszystkim domy i kościoły – których nie sposób zobaczyć w żadnym innym miejscu na świecie. Skalne miasto Uçhisar i podziemne miasteczka – m.in. Kaymaklı to coś, co trzeba zobaczyć co najmniej raz w życiu. Jedną z głównych atrakcji Kapadocji, która każdego roku przyciąga mnóstwo turystów, jest okolica miasta Göreme. To właśnie stamtąd odlatują słynne balony, które unoszące się później nad Kapadocją – ten widok od razu kojarzy się z tym wyjątkowym regionem. Lot jednym z balonów może zarezerwować każdy – być może będzie to cel i Twojej tureckiej wyprawy? Balony startują po wschodzie słońca, a przelot trwa około godziny.
Kolejnym miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić podczas urlopu w Turcji, jest miasto Efez. To jedno z dwunastu jońskich miast, w którym wciąż znajduje się kilka zabytków udostępnionych dla odwiedzających.
W Efezie znajdowała się słynna świątynia Artemidy, jednak jej ściany nie przetrwały do dziś. W 2015 r. efeskie stanowisko archeologiczne pojawiło się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
 • Brama Heraklesa zbudowana na przełomie IV i V w. nad Drogą Kuretów;
 • Fontanna Trajana z początku II w., zbudowana dla upamiętnienia cesarza;
 • Wielki Teatr wkomponowany w zbocze góry Pion;
 • Łaźnie Scholastyki, czyli typowe rzymskie termy zbudowane w I w.
  i odnowione w V w.;
 • Świątynia Hadriana z II w., której ściany zdobią sceny z życia mitycznych bogów i herosów;
 • Biblioteka Celsusa zbudowana dla uczczenia pamięci Tyberiusza Juliusza Celsusa Polemenusa.

Jedną z największych tureckich atrakcji są bez wątpienia białe tarasy w niewielkiej miejscowości Pamukkale.
To niezwykle efektowne źródła termalne położone na uskoku tektonicznym. Z gorących źródeł wypływa woda pełna wapnia i innych materiałów, a wytrącając węglan wapnia, tworzy na zboczach góry charakterystyczne nacieki. Z osadzających się skał osadowych, czyli trawertynów, powstają niezwykłe białe tarasy. Wypełnia je turkusowa woda, a betonowe zapory są całe pokryte osadem. Turkowie nazywają to wyjątkowe miejsce Bawełnianym Zamkiem.

Można zwiedzać je wyłącznie boso – ma to na celu ochronę trawertynów przed uszkodzeniem. Specjalna trasa dla turystów biegnie dziś obok dziesięciu sztucznie utworzonych basenów. Co więcej, nad białymi tarasami Pamukkale widnieją ruiny starożytnego miasta Hierapolis.

Jeżeli poszukujesz ciekawych miejsc w Turcji, powinieneś poznać także wieś Kayaköy położoną niedaleko miasta Fethiye. Po wojnie grecko-tureckiej i wymianie ludności między Turcją a Grecją miejscowość w większości opustoszała.

Dziś niektórzy nazywają ją opuszczonym miastem lub miastem duchów. Kayaköy przyciąga turystów niezwykłymi ruinami budynków – zwłaszcza że znajduje się w pobliżu popularnych kurortów, np. Antalyi.

Kayaköy widnieje na liście UNESCO jako World Friendship Village. Oznacza to, że wieś nigdy nie będzie celowo zasiedlana i nie powstaną na jej terenie żadne nowe budowle.

Podczas wakacji w Turcji zwiedzanie to podstawa – w kraju tym nie brakuje ciekawych zabytków. Jeśli jednak zechcesz odrobinę odpocząć i poznać jego rozrywkową część, odwiedź miasto Antalya. To miejsce pełne kurortów, restauracji i barów. Nie brakuje tam również klimatycznych białych plaż czy gór pokrytych zielenią.
Podczas spaceru po starej części Antalyi można podziwiać też starożytne pozostałości – m.in. rzymskie bramy, świątynie, Wieżę Zegarową czy wąskie uliczki niczym w labiryncie. Pobyt w tym znanym tureckim regionie umożliwia aktywne spędzanie czasu i pozwala na relaks po intensywnym zwiedzaniu.
W Turcji atrakcje zaplanowane na wyjazd zdecydowanie muszą objąć także stolicę, czyli popularną Ankarę. To nowoczesna, tętniąca życiem metropolia zlokalizowana w samym centrum kraju. Oprócz ważnych biznesowych budynków, uniwersytetów i ambasad, nie brakuje w niej jednak historycznych akcentów. Miasto jest pełne starożytnych meczetów, ruin rzymskich budowli oraz pomników. W trakcie spacerów po Ankarze możesz zobaczyć m.in. fundamenty tradycyjnych rzymskich łaźni, świątynię bogini Romy i cesarza Augusta czy bizantyńskie mury obronne z cytadelą.

Miasto jest znane również z licznych parków, np.:

 • Parku Kuğulu, którego nazwa pochodzi od żyjących w nim łabędzi;
 • Gençlik Park pełnego stawów i roślinności;
 • Park Altın z ogrodem botanicznym, centrum sportowym, restauracjami i amfiteatrem;
 • Harikalar Diyarı, w którym oprócz miejsc piknikowych i sportowych kompleksów znajdują się dodatkowo kina, sala konferencyjna, baseny czy „Baśniowa Wyspa” dla dzieci.

Ankara to idealne miejsce do zwiedzania zarówno w pojedynkę czy we dwójkę, jak i z całą rodziną. Nie brakuje w niej miejsc, w których i najmłodsi mogą mile spędzić czas. W mieście znajduje się także budynek opery, liczne teatry i uczelnie. Ponadto kwitnie w nim handel oraz transport.

Jeśli więc oprócz starożytnych krain i opuszczonych miasteczek chcesz poznać nowoczesne zakątki Turcji, Ankara musi znaleźć się na Twojej liście.

Wśród najpiękniejszych miejsc w Turcji wymienia się m.in. Dolinę Motyli w kurorcie Ölüdeniz. Nazwa wyspy wiąże się z licznie występującymi tam motylami.

W literaturze pojawiają się informacje o nawet 70 gatunkach latających owadów, zarówno dziennych, jak i nocnych. Piaszczysta, biała plaża, turkusowa woda, bliskie położenie szczytu Babadag – wszystko to sprawia, że naprawdę warto zobaczyć to miejsce na własne oczy. Spacer z plaży na koniec doliny doprowadzi Cię z kolei do dwóch niewielkich wodospadów. Podczas planowania wycieczki warto mieć na uwadze, że wejście do Doliny Motyli jest płatne.

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie dummy Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny  i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz pełne dane o spółce.