Grecja – co warto zobaczyć i gdzie pojechać na urlop? Poznaj nasze TOP X miejsc!

Moja Podróż 
Wyspa Santorini, starożytne Ateny czy zabytkowa Kreta to jedne z najchętniej wybieranych turystycznie punktów na mapie Grecji. I choć bez wątpienia warto te miejsca zobaczyć, nie są jedynymi godnymi uwagi kierunkami podróży. Niezwykle bogata historia tego kraju oraz fakt, że w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp, powoduje, że zwiedzanie tego kraju to fascynująca przygoda. Wyłoniliśmy spośród nich 10 mniej znanych, a przy tym absolutnie niesamowitych atrakcji Grecji. Gdzie warto pojechać? Sprawdź nasze propozycje!
Wybranie kilku najpiękniejszych miejsc Grecji było sporym wyzwaniem. Niezliczona ilość zabytków, urokliwych miasteczek i tajemniczych wysp sprawiają, że śmiało można jeździć do tego kraju na wakacje w każdym roku. Co zatem warto zwiedzić w Grecji?
Choć nazwa Meteory może kojarzyć się z kosmicznymi meteorytami, to w rzeczywistości chodzi o niezwykłą formację bardzo wysokich skał uformowanych naturalnie z ciemnego piaskowca. Metéoros w tłumaczeniu z języka greckiego oznacza „środek nieba” albo „zawieszony w powietrzu”. Najwyższa ze skał ma ponad 540 metrów wysokości. Na szczytach tych majestatycznych wzniesień znajdują się 24 klasztory prawosławne z okolic XIV wieku, a obecnie działa 6 z nich – i są otwarte dla zwiedzających.
Na liście wyjątkowych rzeczy, które warto zobaczyć w Grecji, nie mogło zabraknąć… zabytkowego pociągu, który od 1896 roku nieprzerwanie kursuje w wąwozie rzeki Vouraikos. Zwiedzanie kraju nie kończy się tutaj na obejrzeniu niezwykłej kolejki. Przeciwnie, można się nią przejechać i udać się tym samym w jedną z najbardziej niesamowitych wycieczek po Grecji. Stacja początkowa znajduje się we wsi Diakopto nad zatoką Koryncką, a trasa kończy się po godzinie i przebytych 22 kilometrach w Kalawricie. Po drodze obserwuje się takie cuda natury, jak liczne wodospady, leniwe strumyki czy malownicze wapienne skały.
Grecja - Vouraikos
Jaskinie Diros to odpowiedź na pytanie, jakie zabytki w Grecji zdecydowanie warto zobaczyć. Są kompleksem naturalnych jaskiń, na który składają się groty: Vlychady, Alepotrypy i Kataphygi. Spora część z nich znajduje się pod wodą, w związku z czym zwiedzanie jaskiń odbywa się w większości podczas spływu łódką. Warto wiedzieć, że zdaniem archeologów grota Alepotrypa była prawdopodobnie uważana w starożytności za wejście do Hadesu! 
Grecja - Diros
Zespół jaskiń jest przez wielu opisywany jako jedno z najpiękniejszych miejsc w Grecji – i nie ma w tym ani cienia przesady. Podczas 1,5-km trasy dla zwiedzających można zobaczyć niesamowite stalaktyty oraz stalagmity, a także podziwiać niemal idealnie przezroczystą wodę. Ciekawostka: w jednej z jaskiń odkryto kości takich zwierząt, jak lwy czy hipopotamy! To, w jaki sposób tam trafiły, do dziś pozostaje zagadką.
Co jest tak niezwykłego w wyspie Joanina, że znalazła się na naszej liście najbardziej niezwykłych miejsc w Grecji? To jedyna w Europie zamieszkana wyspa, która znajdująca się na jeziorze. A dokładniej: na jeziorze Pamvotis. Jest raczej niewielka, jej powierzchnia wynosi bowiem zaledwie 0,2 km2, a w 2011 roku zamieszkiwało ją nieco ponad 200 osób (to najświeższe znane dane). Pomimo niezbyt rozległych terenów, Joanina oferuje zwiedzającym ogrom atrakcji. Znajduje się na niej 7 klasztorów, muzeum legendarnego Alego Paszy z Tepelyny oraz niezliczone urokliwe uliczki pełne restauracji z lokalnymi przysmakami czy sklepów z pamiątkami.
Grecja  - Wyspa Ioannina (Joanina)
Wśród miejsc, do których warto pojechać w Grecji, nie mogło zabraknąć wyspy Hydra. Chociaż w jej przypadku – raczej pójść, niż pojechać. To bowiem miejsce, w którym zabronione jest poruszanie się samochodami, motocyklami, a nawet rowerami. Mieszkańcy wyspy, zamiast współczesnych pojazdów, oferują przejazd na koniach, mułach lub osłach, a także taksówki wodne. Zwiedzanie malowniczych, wąskich uliczek czy oglądanie zatoki otoczonej skalistymi górami podczas powolnej jazdy na ośle to bez wątpienia niezapomniane przeżycie. Na tym się jednak nie kończą atrakcje Hydry: wyspa oferuje liczne zabytki, klasztory, muzea, tradycyjne karczmy, a także nurkowanie z przewodnikiem czy wyścigi żeglarskie – i wiele innych.
Grecja - wyspa Hydra, archipelag Wysp Sarońskich
Grecja - wodospady w Edessie, Macedonia Środkowa, Pella

Edessa to historyczna grecka miejscowość nazywana miastem wodospadów. W XIV wieku Edessę zrujnowało silne trzęsienie ziemi, którego efektem były nie tylko poważnee szkody w osadach, ale również powstanie licznych wodospadów. Najwyższy z nich, Karanos, ma ponad 70 metrów wysokości! Obecnie park Katarakton, w którym znajduje się kompleks 11 wodospadów, zajmuje około 100 000 m2 powierzchni.

W okolicy jednej z kaskad można (za 50 centów) zwiedzić niewielką jaskinię, a na terenie całego parku nie brakuje bogatej, różnorodnej roślinności. Zwiedzając z kolei samo miasteczko, można odwiedzić najstarszą z dzielnic Edessy, Varosi, pełną wąskich, brukowanych uliczek i kilkusetletnich domów.

Nimfeo to niepozorna grecka miejscowość – w 2011 roku liczyła zaledwie 132 mieszkańców (są to najświeższe znane dane). Dlaczego jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Grecji? 
Ponieważ wyróżnia się doskonale zachowaną zabytkową architekturą. Podczas długich spacerów po Nimfeo (poruszanie się samochodem jest kategorycznie zabronione) można podziwiać tradycyjne domki i wąskie brukowane uliczki. Z całą pewnością warto zwiedzić też lasy bukowe, które otaczają Nimfeo.
Ciekawostką jest fakt, że miejscowość zdobyła Międzynarodową Nagrodę UNESCO im. Meliny Mercouri za ochronę oraz zarządzanie krajobrazem kulturowym. A to najlepiej świadczy o podejściu jej mieszkańców do tradycji.
Nimfeo to niepozorna grecka miejscowość – w 2011 roku liczyła zaledwie 132 mieszkańców (są to najświeższe znane dane). Dlaczego jest jednym z najpiękniejszych miejsc w Grecji? 
Ponieważ wyróżnia się doskonale zachowaną zabytkową architekturą. Podczas długich spacerów po Nimfeo (poruszanie się samochodem jest kategorycznie zabronione) można podziwiać tradycyjne domki i wąskie brukowane uliczki. Z całą pewnością warto zwiedzić też lasy bukowe, które otaczają Nimfeo.
Na liście najpiękniejszych miejsc w Grecji nie może zabraknąć malowniczej wyspy o niemal idealnie złotym piasku oraz tysiącach małych muszli, które nadają plaży charakterystyczny biało-różowy odcień. Od razu zaznaczamy – zbieranie muszelek i kamieni jest na tym terenie surowo zabronione, ekosystem wyspy jest bowiem chroniony programem Natura 2000. Pomimo braku możliwości zabrania ze sobą takiej naturalnej pamiątki, z całą pewnością warto spędzić kilka dni na tej rajskiej wyspie. 
Ponad 70 proc. powierzchni Chrissi zajmuje naturalny cedrowy las libański, którego piękno można podziwiać z gorącego piasku plaży. Na wyspie nie brakuje atrakcji turystycznych takich jak przepłynięcie łódką do niewielkiego molo o nazwie Vaugiou Mati, przy którym znajduje się tradycyjna tawerna.
Ostatnia na naszej liście miejsc, do których warto pojechać w Grecji, jest wyspa Kithira. To doskonałe miejsce dla osób, które nie przepadają za towarzystwem wielu innych turystów czy za zatłoczonymi hotelami i plażami. 
Wyspa zdaje się być jeszcze nieodkryta – odwiedzają ją głównie sami Grecy. Dzięki temu zachwyca dziewiczą przyrodą, niezwykle czystymi plażami oraz wodą i ogromnymi skałami. To miejsce doskonałe w swojej dzikości, a co więcej: prawdziwie greckie. Właśnie tutaj można uświadczyć naprawdę lokalnej, domowej kuchni czy wyjątkowej greckiej gościnności.

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie dummy Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny  i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz pełne dane o spółce.