tanie wakacje w Grecji

Tanie wakacje w Grecji – poznaj 6 wskazówek!

Podróż | 4 minuty
Według GNTO (Greckiej Narodowej Organizacji Turystycznej) w 2022 roku Grecję odwiedziło 900 tys. polskich turystów. To dało nam 5. miejsce za Niemcami, Wielką Brytanią, Holandią i Francją[1]. Chcesz wypocząć, pozwiedzać i skosztować pysznego jedzenia? Grecja to idealny wybór. Sprawdź, czy można spędzić tani urlop w tym kraju. 
[1] https://turystyka.wp.pl/absolutny-hit-wakacji-polacy-w-tym-roku-rezerwuja-jak-szaleni-6886211767110592a
Spis treści:

Urlopy zagraniczne drożeją. Z raportu Travelplanet wynika, że w 2022 roku za wakacje trzeba było zapłacić średnio o 18,3% więcej niż rok wcześniej. Grecja przez lata była liderem na liście celów turystycznych Polaków, ale ustąpiła miejsca Turcji. Według raportu Polskiej Izby Turystyki w 2022 roku Turcję wybrało 31,3% podróżnych, a Grecję – 24%[1].

W 2023 roku kierunki te mają cieszyć się podobnym zainteresowaniem. Sezon w Turcji trwa dłużej. Mnóstwo Polaków wyjeżdża tam na wakacje już na majówkę. Sezon na wakacje w Grecji rozpoczyna się w czerwcu. W wielu częściach kraju temperatura przekracza już wtedy 25 stopni Celsjusza. Ile kosztują wakacje w Grecji?

Koszt wyjazdu zależy od wielu czynników. Możesz wybrać wycieczkę organizowaną przez biuro podróży, a także lecieć samolotem, dojechać autobusem lub własnym autem. Zastanów się, czy postawić na opcję bez wyżywienia, śniadania, dwa posiłki, czy też all inclusive. Chcesz spać w hotelu, wynająć mieszkanie czy tylko pokój? W zależności, co wybierzesz, możesz spędzić bardzo tanie wakacje w Grecji za 1000-2000 zł lub wydać wielokrotność tej kwoty. Zdecyduj, jakiego oczekujesz standardu i ile wynosi twój budżet na wyjazd. 

Ile kosztują wakacje w Grecji w 2023 roku zorganizowane przez biuro podróży? Jak wynika z raportu Traveldata według cen z marca, koszt siedmiodniowego urlopu w sierpniu wynosił 5406 zł. Koszty się zmieniają. Biura podróży organizują promocje, ale też mogą podwyższyć opłaty. Dla porównania stawki w innych krajach były następujące:

 • Albania – 3622 zł,
 • Bułgaria – 3761 zł,
 • Hiszpania – 6379 zł,
 • Wyspy Kanaryjskie – 5649 zł,
 • Portugalia – 7084 zł,
 • Turcja – 4658 zł,
 • Włochy – 5673 zł (m.in. San Marino)[1].

Jak widzisz za wczasy w Grecji zapłacisz porównywalną kwotę jak za urlop np. we Włoszech. Taniej możesz spędzić wakacje w Rumunii[1] , Albanii, Bułgarii czy Turcji.

[1] https://turystyka.rp.pl/biura-podrozy/art38213171-traveldata-wakacje-2023-trzy-kierunki-nie-przestaja-drozec-ceny-dwoch-hamuja

Wykup wczasy z opcją all inclusive, jeśli chcesz mieć w cenie pełne wyżywienie – w tym napoje bezalkoholowe i alkoholowe. W zależności od hotelu oferta może się różnić. Czy jest szansa na to, by spędzić tanie wakacje all inclusive w Grecji? Nie wszystkie obiekty mają taką ofertę, ale to nie oznacza, że proponują ją wyłącznie najdroższe hotele. Z all inclusive zmożesz skorzystać w obiektach o różnym standardzie. Hotel, który ma 3 gwiazdki, także może zapewnić taki pakiet.

Zanim jednak zarezerwujesz tanie wczasy w Grecji, sprawdź obiekt. Sprawdź, jakie ma opinie. Poczytaj, jak klienci oceniają jakość posiłków i napojów. Czasami lepiej wybrać hotel, który nie oferuje pełnego wyżywienia, ale za to posiłki są wysokiej jakości. 

Jak już wiesz, ceny wycieczek do Grecji nie należą do najtańszych. Możesz jednak spędzić tam budżetowy urlop, tylko musisz go odpowiednio zaplanować. Oto wskazówki, jak to zrobić.

 1. Wyjedź poza sezonem. W maju w wielu częściach Grecji, np. na Rodos i Krecie, możesz wypoczywać przy ok. 25 stopniach Celsjusza. Ewentualnie wybierz październik. Wtedy woda w morzu będzie nagrzana po sezonie, a temperatura podobna jak w maju. W ten sposób możesz spędzić tanie wakacje w Grecji za kwotę dużo niższą niż w sezonie.
 2. Skorzystaj z oferty first minute. Może to oznaczać konieczność rezerwacji nawet rok przed wyjazdem, ale dzięki temu zapłacisz najniższą cenę. A co z last minute? Trudno Ci będzie kupić wakacje taniej niż w ramach first minute. Poza tym takich ofert pojawia się coraz mniej – szczególnie w sezonie.
 3. Leć na własną rękę. Zarezerwuj lot, wybierz tanie miejsce noclegowe. W Grecji w sezonie nie musisz obawiać się deszczu. Możesz spędzać cały dzień na plażowaniu i zwiedzaniu, a w pokoju głównie spać.
 4. Wybierz wczasy autokarowe. Wiąże się to z podróżą, która w jedną stronę może trwać nawet ponad 30 godzin. Przeważnie takie wakacje kosztują 1200-1500 zł za 10-12 dni. Oferta nie obejmuje wyżywienia.
 5. Gotuj samodzielnie. Jeśli zarezerwujesz apartament z kuchnią, możesz przygotowywać posiłki. W greckich sklepach kup produkty i zabierz się za gotowanie. Dzięki temu możesz zaoszczędzić kilkaset złotych.
 6. Zwiedzaj na własną rękę. Do kluczowych miejsc możesz dotrzeć autobusami lub pociągami. Na kilku wycieczkach jesteś w stanie zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w stosunku do cen w biurach podróży.

Grecja znajduje się stosunkowo niedaleko, więc możesz się wybrać do tego kraju swoim autem. Podróż z Warszawy do Paralii, na północy kraju, powinna zająć ok. 19 godzin.

Bez względu, gdzie chcesz wyjechać na urlop, kup ubezpieczenie turystyczne. Jeśli wybierasz się do Grecji, zabierz też kartę EKUZ. Dzięki niej możesz korzystać z usług medycznych na tych samych zasadach co mieszkańcy tego kraju. To oznacza, że część usług otrzymasz bezpłatnie, ale inne wiążą się z opłatami. Aby uniknąć kosztów usług medycznych w Grecji, obowiązkowo wykup ubezpieczenie turystyczne o szerokim zakresie, które obejmuje m.in. transport medyczny.  

Źródło:

[1] https://turystyka.wp.pl/absolutny-hit-wakacji-polacy-w-tym-roku-rezerwuja-jak-szaleni-6886211767110592a

[1] https://turystyka.wp.pl/absolutny-hit-na-lato-2023-z-tygodnia-na-tydzien-coraz-wieksze-zainteresowanie-6873881264564928a

Zapewniamy wszechstronną ochronę i pomoc w czasie wyjazdu prywatnego lub służbowego, w kraju lub za granicą

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie dummy Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny  i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz pełne dane o spółce.