San Marino - przy okazji wizyty we Włoszech. Przewodnik turystyczny

Podróż | 4 minuty
San Marino to niewielkie państwo śródlądowe w Europie Południowej, stanowiące enklawę na terenie Włoch. Niepozorne rozmiary San Marino nie powinny nas jednak zmylić – kraj ten przyciąga niezwykłym urokiem, tkwiącym w wąskich uliczkach, zabytkowych kościołach i panującej w nim atmosferze. Co warto zobaczyć w San Marino?
Spis treści:
 

San Marino to jedno z najmniejszych państw na świecie – mniejsze są tylko Tuvalu, Nauru, Monako oraz Watykan. Powierzchnia San Marino wynosi 61,2 km2, czyli tyle, ile graniczące ze Stalową Wolą miasto Nisko w województwie podkarpackim. San Marino to enklawa na terenie Włoch, dlatego wizyta w tym kraju może być świetnym urozmaiceniem urlopu w Italii. Co jeszcze trzeba wiedzieć o San Marino? Stolica tego państwa znajduje się w mieście o tej samej nazwie. San Marino miasto położone jest w środkowej części kraju, ale mimo niewielkiej powierzchni może poszczycić się kilkoma ciekawymi zabytkami.

Osoby planujące wyjazd do San Marino z pewnością zastanawiają się, jaka panuje tam temperatura. Włochy, na terenie których San Marino stanowi enklawę, leżą w większości w klimacie podzwrotnikowym. Zimą w San Marino temperatury utrzymują się z reguły na poziomie powyżej zera, natomiast latem należy liczyć się z ponad 30-stopniowymi upałami. Takie warunki mogą nie sprzyjać komfortowemu zwiedzaniu – choć oczywiście wiele zależy od indywidualnych preferencji – dlatego do San Marino szczególnie warto wybrać się wiosną, późnym latem lub wczesną jesienią.

Bardzo ważną informacją, o której muszą pamiętać wszyscy planujący pobyt w San Marino, jest to, że w państwie tym nie jest honorowana Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli EKUZ. Oznacza to, że w razie konieczności skorzystania z tamtejszej opieki medycznej, jej koszty trzeba będzie pokryć z własnej kieszeni. By uniknąć przykrych niespodzianek, przed podróżą warto wykupić ubezpieczenie turystyczne. Okazuje się ono niezbędne w razie choroby, wypadku czy innych zdarzeń losowych – dobra polisa zapewnia pomoc finansową ze strony ubezpieczyciela i pozwala na pokrycie kosztów wizyty u lekarza, wykonania niezbędnych badań czy transportu medycznego.

Wiemy już, jak niewielkie jest San Marino – zwiedzanie całego kraju nie powinno więc zająć więcej niż kilka dni. San Marino może być jednak doskonałym celem nawet jednodniowej wycieczki, urozmaicającej urlop choćby w pobliskim Rimini. Jeśli wypoczywamy w popularnym kurorcie i nie chcemy poruszać się po Włoszech własnym lub wypożyczonym autem, możemy skorzystać z połączenia Rimini – San Marino. Bus na tej trasie jeździ codziennie przez cały rok, w tym w weekendy i wakacje, więc znalezienie satysfakcjonującej opcji nie powinno stanowić problemu.

Co zatem warto zobaczyć w San Marino? Zabytki tego kraju, a przede wszystkim jego stolicy, mają charakter średniowieczny – ciekawostką może więc być fakt, że wiele z nich powstało dopiero w XIX wieku i są specjalnie stylizowane. Oddech dawnej epoki można jednak poczuć w będącej symbolem San Marino fortecy, składającej się z trzech wież – La Rocca, La Cesta oraz La Rocca Montale. Każda z nich wznosi się na innym wzgórzu, ale są one połączone murem. Jedną z większych atrakcji stolicy San Marino jest też Piazza Liberta, czyli główny plac miasta, na którym wznosi się gotycki ratusz Palazzo Pubblico, będący siedzibą rządu.

Na liście głównych zabytków San Marino znajdują się także neoklasycystyczna bazylika św. Maryna z połowy XIX wieku oraz XVI-wieczny kościół św. Piotra. Podczas pobytu w San Marino można również zarezerwować trochę czasu na poznanie tutejszych muzeów: Muzeum Sztuki Sakralnej, Muzeum Figur Woskowych, Muzeum Tortur czy Muzeum Osobliwości. Pasjonatów natury zachwycą z kolei góry w San Marino. Państwo to jest w większości górzyste, gdyż leży na styku pasma włoskich Apeninów i nizin ciągnących się wzdłuż wybrzeża Morza Adriatyckiego.

Jednak zwiedzanie to niejedyne, co można robić w San Marino. Zakupy w tym mieście zachwycą wszystkich miłośników niewielkich, urokliwych sklepików. Co można w nich kupić? Warto skusić się między innymi na wyborne alkohole, zwłaszcza likiery i wina, oraz lokalne pamiątki. Do zakupów w San Marino dodatkowo zachęcają atrakcyjne ceny, co z pewnością nie umknie uwadze łowców wszelkich okazji.
Zapewniamy wszechstronną ochronę i pomoc w czasie wyjazdu prywatnego lub służbowego, w kraju lub za granicą

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie dummy Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny  i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz pełne dane o spółce.