Ubezpieczenie podróży - 10 powodów, dla których warto je posiadać

Podróż | 4 minuty
Gdy szukasz atrakcyjnej oferty na wakacje, jednym z głównych czynników, którym się kierujesz, jest cena. Ale czy powinna ona decydować także przy wyborze ubezpieczenia podróży? Ile można stracić na byciu zbyt oszczędnym, a ile zyskać na byciu przezornym?
Spis treści:
 
Jak wskazują badania Mondial Assistance, aż 73% Polaków wybierających się na urlop w sezonie wakacyjnym w 2017 roku deklarowało, że zamierza wykupić ubezpieczenie turystyczne[i]. Nic dziwnego – w przypadku choroby czy wypadku, koszty wyjazdu potrafią wzrosnąć w kilka sekund nawet o kilkaset tysięcy złotych. Dlatego tak ważne jest wykupienie kompleksowego ubezpieczenia turystycznego, zabezpieczając się odpowiednio wysoką sumą ubezpieczenia. Warto o to zadbać szczególnie, jeśli wybieramy się do krajów położonych w dużej odległości od Polski (w Azji, Afryce, Australii, Ameryce Południowej) lub takich, gdzie opieka medyczna jest niezwykle droga (jak w USA – na ten temat pisaliśmy więcej w tekście ubezpieczenie turystyczne do USA).

Czy zakup ubezpieczenia turystycznego się opłaca? Oto 11 powodów, dla których warto sięgnąć po dobre ubezpieczenie na czas podróży.

1. Nie warto ryzykować, że nic się nie stanie.

Zawsze liczymy, że urlop przebiegnie bez problemów, ale lepiej być przygotowanym na wszystkie możliwości. W razie wypadku lub choroby możesz skorzystać z karty EKUZ, jednak jest ona honorowana tylko w publicznych placówkach medycznych na terenie Unii Europejskiej i krajów należących do EFTA. EKUZ gwarantuje, że otrzymasz podstawową opiekę zdrowotną na tych samych zasadach, jak obywatele danego kraju. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o karcie EKUZ oraz sytuacjach, kiedy możesz z niej skorzystać, przeczytaj nasze teksty: Jak wyrobić kartę EKUZ? oraz Co daje karta EKUZ?. Pamiętaj, że karta EKUZ nie zapewni Ci opieki medycznej w wielu sytuacjach.  Może też się zdarzyć, że nawet za podstawową wizytę u lekarza będziesz musiał zapłacić sam. Wykupując ubezpieczenie turystyczne, możesz ochronić się przed wieloma nieprzewidzianymi kosztami i stresem.

2. W razie wypadku czy choroby, samodzielna organizacja transportu do Polski może być trudna i kosztowna. 

Jeśli z przyczyn zdrowotnych, np. po wypadku, nie będziesz mógł samodzielnie wrócić do Polski, otrzymasz pomoc przy organizacji oraz pokrycie kosztów transportu do kraju. Jeśli będzie to niezbędne, zorganizowany zostanie transport medyczny. Transport air-ambulansem ze Stanów Zjednoczonych, z Azji czy Afryki to koszt nawet 250 000 zł[ii]. Mając ubezpieczenie turystyczne, nie musisz się tym martwić. To my zorganizujemy i pokryjemy koszty transportu do Polski lub kraju zamieszkania.

3. W stresujących, trudnych sytuacjach nikt nie chce zostać bez pomocy. Nie zostaniesz z kłopotem sam.

Ubezpieczenie na podróż to także Assistance 24h na dobę. Potrzebujesz pomocy będąc za granicą? Skradziono Ci dokumenty i nie wiesz co teraz zrobić? Otrzymasz informację, jakie musisz podjąć działania, aby móc kontynuować swoją zagraniczną podróż. Wskutek nieszczęśliwego wypadku nie możesz prowadzić samochodu, a jesteś jedynym kierowcą? Zorganizujemy i opłacimy kierowcę zastępczego. Usługi Assistance to pomoc w trudnych dla Ciebie momentach. Skorzystaj z Assistance w ramach ubezpieczenia turystycznego w Allianz.

4. Wypadek może zdarzyć się każdemu, ale tylko z ubezpieczeniem możesz otrzymać świadczenie na pokrycie kosztów z nim związanych.

Kupując polisę turystyczną, możesz w jej ramach wybrać ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Jeśli podczas podróży złamałeś rękę, skręciłeś nogę czy rozbiłeś głowę, otrzymasz świadczenie, które pokryje np. koszty rehabilitacji.

5. W czasie Twojej podróży możesz stracić bagaż.

Ubezpieczenie na czas podróży to także gwarancja wypłaty odszkodowania w sytuacji kradzieży, zniszczenia, a nawet opóźnienia dostarczenia bagażu.

6. Nie chcesz ponosić odpowiedzialności, jeśli spowodowałeś jakąś szkodę podczas wyjazdu.

Ubezpieczenie na czas podróży może w sobie zawierać również ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. OC dotyczy sytuacji, które mogą spotkać Cię podczas wyjazdu, a za które będziesz musiał zapłacić – np. zniszczenie czyichś rzeczy przez Twoje dzieci, zarysowanie samochodu podczas jazdy rowerem, czy spowodowanie wypadku na stoku narciarskim, wskutek którego inna osoba ma złamaną rękę.

7. Jeśli uprawiasz sport, opcje dodatkowe związane ze sportem pomogą Ci w razie wypadku oraz kradzieży lub zniszczenia sprzętu sportowego.

Ubezpiecz się od skutków nieszczęśliwych wypadków podczas nurkowania czy jazdy na nartach. Dodatkowo, jeśli na wakacjach nie chcesz martwić się o narty czy snowboard, ubezpiecz je. W razie kradzieży sprzętu sportowego otrzymasz odszkodowanie.

8. Pokryjemy koszty leczenia związane z choroba przewlekłą.  

Jeśli podczas wyjazdu zachorujesz w związku z Twoją chorobą przewlekłą, pokryjemy koszty leczenia.  Pamiętaj jednak, aby kupując ubezpieczenie zaznaczyć, że chorujesz przewlekle.

9. Zabezpieczenie domu, gdy jesteś na urlopie.

Wyjeżdżając na wakacje, nie musisz martwić się o swój dom. W ramach ubezpieczenia podróży, możesz dołączyć Klauzulę Ubezpieczenia Home Assistance na terytorium RP i w pełni korzystać z odpoczynku.

10. Chcesz odpocząć bez żadnych zmartwień.

Ubezpieczenie na czas podróży daje poczucie bezpieczeństwa i spokoju podczas wycieczki.

Ubezpieczenie na czas podróży możesz mieć już w kilka minut. Wykupisz je np. przez internet, zarówno przed planowanym wyjazdem, jak i w jego trakcie. Zrobisz to za pomocą laptopa, tabletu albo smartfona, z każdego miejsca na świecie i o każdej porze. Pamiętaj jednak, że jeśli kupujesz polisę będąc już za granicą, będzie ona aktywna dopiero po 3 dniach od zapłacenia za ubezpieczenie.     

[i] https://mondial-assistance.pl/centrum-prasowe/aktualnosci/podsumowanie-wakacji-wzrost-korzystania-z-assistance-medycznego

[ii] https://mondial-assistance.pl/centrum-prasowe/aktualnosci/wakacje-na-majorce-za-niemal-700-000-zlotych

Zapewniamy wszechstronną ochronę i pomoc w czasie wyjazdu prywatnego lub służbowego, w kraju lub za granicą

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie dummy Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny  i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz pełne dane o spółce.