Włochy - przewodnik

Wakacje we Włoszech. Poznaj 8 najpiękniejszych miejsc i atrakcji tego kraju!

Moja Podróż 
Włochy to nie tylko doskonała kuchnia i wspaniała kultura celebrowania życia. To również, a może przede wszystkim, zapierające dech w piersi krajobrazy, charyzmatyczni mieszkańcy, dla których tradycja i rodzina to świętości… oraz bogata historia, której owocem są niepowtarzalne atrakcje Włoch. Nie ma co się łudzić – jeden wyjazd do Włoch nie wystarczy, by poznać wszystkie najpiękniejsze miejsca tego kraju. Ale z całą pewnością warto spróbować!

Są we Włoszech takie atrakcje turystyczne, o których słyszały nawet dzieci. Rzymskie Koloseum, Bazylika Św. Piotra, Pompeje czy Plan Świętego Marka w Wenecji to zaledwie kilka spośród najpopularniejszych, historycznych punktów na mapie tego kraju.

Jeśli jednak chcesz, by Twoje wakacje we Włoszech zaskakiwały Cię podczas każdej wycieczki, to koniecznie zaplanuj odwiedzenie któregoś z zaproponowanych przez nas miejsc. To mniej znane, ale wyjątkowo ciekawe miejsca zakątki Włoch! Co warto zwiedzić? 

Vallone dei Mulini
Sorrento to niewielka włoska miejscowość położona w regionie Kampania, w prowincji Neapol, nad Zatoką Neapolitańską. Choć Sorrento mierzy zaledwie 9km2, to każdy metr powierzchni tego miasta zachwyca feerią barw, licznymi zabytkami oraz pełnią życia. W miasteczku nie brakuje bowiem kolorowych straganów, luksusowych sklepów i aromatycznych, tradycyjnie włoskich restauracji. Bez wątpienia można też nazwać je jednym z najpiękniejszych miejsc we Włoszech. 
Vallone dei Mulini
Ale tym, co prawdopodobnie najbardziej zaskakuje turystów, jest położona w niedalekiej odległości od Sorrento Dolina Młynów. To mało znana, ale zdecydowanie godna uwagi atrakcja Włoch.
To malownicza dolina, na której dnie w okolicach XIII wieku zbudowano kamienne młyny. Największy z nich działał aż do lat 40. XX wieku! A dziś można obejrzeć go ze znajdującej się nad nim drogi. Widok jest niesamowity: opuszczony młyn został przejęty przez przyrodę. Pokryty mchem, paprocią i inną gęstą roślinnością, przypomina stary zamek osadzony w centrum tropikalnej dżungli.
 Bussana Vecchia – Stara Bussana, Liguria
Dawne miasto duchów, a obecnie osada artystów: czyli wioska Bussana Vecchia (z włoskiego: Stara Bussana) położona obok Sanremo, w regionie Liguria, niedaleko granicy Włoch z Francją. Pierwsze dowody osadnictwa na terenach Starej Bussany sięgają VII wieku!
Magia tego miejsca ukryta jest w historii wioski. W 1889 roku gwałtowne trzęsienie ziemi doprowadziło do poważnego uszkodzenia terenu, a w konsekwencji: do jego wyludnienia. Na ponad 60 lat Bussana Vecchia stała się miastem duchów, do czasu, gdy turyński ceramik Clizia postanowił przenieść w to miejsce swój warsztat. Założył w Starej Bussanie kolonię europejskich artystów, którzy wspólnymi siłami przeprowadzili renowację wioski, zachowując przy tym jej pierwotny klimat. I tak powstała osada artystów pełna niesamowitych murali, fresków, mozaik, zabytków, ruin, rzeźb… oraz setek miejscowych kotów. Idealne miejsce do odwiedzenia podczas wakacji we Włoszech!

Nekropolia Monterozzi położona w mieście Tarquinia, w regionie Lacjum, w prowincji Viterbo, to jeden z obiektów światowego dziedzictwa UNESCO. Choć to mroczne miejsce, stanowi bowiem podziemne miasto zmarłych, z całą pewnością warto uwzględnić je na swojej liście atrakcji turystycznych do zobaczenia we Włoszech.

Monterozzi jest oryginalną nekropolią entrusków, starożytnych mieszkańców północnej Italii (Etrurii). Składa się na nią około 6 tysięcy grobowców wykutych w skale, z których najstarszy pochodzi z VII wieku p.n.e.! Około 200 z nich zdobiono freskami, a te pozostały widoczne do dziś. Dla zwiedzających są dostępne między innymi: Grobowiec z Kwiatami Lotosu, Grób Życzeń, Grób Lwic czy Grobowiec Lampartów.

4. Parco dei Monstri – Park Potworów w Bomarzo

Park Potworów znajduje się w miejscowości Bomarzo, w regionie Lacjum, w prowincji Viterbo. Nazywa się go również Ogrodem Bomarzo, a niegdyś Świętym Lasem (Sacro Bosco). To miejsce niezwykłe, przypomina bowiem groteskowy plan filmowy kina fantasy. Jest jednak czymś zdecydowanie bardziej niezwykłym.
To założony w XVI wieku późnorenesansowy park zaprojektowany przez włoskiego architekta, malarza, antykwarystę i projektanta ogrodów, Pirro Ligoriego. Na Ogród Bomarza składa się nie tylko bogata naturalna roślinność, ale przede wszystkim: zaskakujące posągi i rzeźby mitologicznych stworzeń oraz zwierząt wykutych w tamtejszych skałach. Powstały one na zlecenie mecenasa sztuki Piera Francesco Orsiniego zwanego Vicino – ogród jest owocem jego smutku po śmierci żony Viciniego, Giulii Farnese.
Parco dei Monstri to bez wątpienia atrakcyjny kierunek podróży po Włoszech. Park zaskakuje na każdym kroku, rzeźby nie znajdują się bowiem w żadnym konkretnym układzie, a zdają się być losowo rozłożone w różnych punktach ogrodu. Jest ich aż 28, a wśród nich budzące grozę Bramy Piekieł, monstrualny Słoń bojowy Hannibala czy majestatyczny Pegaz.
Jezioro Resia (włos. Lago di Resia) położone w Tyrolu Południowym, w gminie Curon Venosta, to nie tylko malownicze wody i otaczające je bajkowe góry. To również ciekawa historia, którą zdradza wyłaniająca się z wód… kościelna dzwonnica.
Na obszarze obecnego, sztucznego Jeziora Resia znajdowały się niegdyś trzy naturalne jeziora: Curon, San Valentino i Resia, a także miasteczko Curon Venosta. Jednak w latach 50. XX wieku została tam zbudowana duża tama, która połączyła dwa jeziora, kompletnie zalewając przy tym miasto. Mieszkańcy musieli uciec ze swoich domów i przenieść się nieco na północ, gdzie odbudowano miasteczko. A jedyną pamiątką po oryginalnym Curon Venosta pozostała wieżą kościoła Curon Vecchia, wystająca z wody jak starożytna, kamienna latarnia morska. Absolutnie niesamowity jest fakt, że zimą, gdy jezioro zamarza, to śmiałkowie podchodzą do dzwonnicy na pieszo – choć nie jest to najbezpieczniejszy pomysł.

6. Civita di Bagnoregio – umierające miasto we Włoszech

Innym miejscem, które warto odwiedzic we Włoszech jest Civita di Bagnoregio. To niewielka wioska położona w gminie Bagnoregio, w prowincji Viterbo, około 120 km na północ od Rzymu. Mieści się na dość wysokim wzgórzu, górując nad okolicznymi osadami i roślinnością otaczającą Civita di Bagnoregio. To jedno z najpiękniejszych miast Włoch, czy raczej wiosek, co potwierdza fakt, że jest członkiem stowarzyszenia I Borghi piu bella d’Italia, po polsku: Najpiękniejsze wioski Włoch.
Czym Civita di Bagnoregio wyróżnia się na tle innych miejsc we Włoszech pełnych przepięknej architektury? Tym, że miasto umiera. Zamieszkuje je 16 osób i istnieje spore ryzyko, że wioska zniknie. Wszystko to z powodu sporej izolacji od innych miejscowości – do Civita prowadzi tylko specjalna kładka dla pieszych – oraz erozji i osunięć ziemi. Podstawą podłoża wioski jest glina, która jest mocno narażona na erozję. Warto zobaczysz to miejsce, póki jeszcze można – a jest co oglądać. Średniowieczne, pokryte bluszczem budynki, puste, malownicze uliczki i niemal absolutna cisza robią ogromne wrażenie.

7. Laghi di Marinello – Jeziora Marinello 

Jeziora Marinello są położone we włoskiej, starożytnej miejscowości Tindari, w gminie Patty. Otacza je plaża z biało-złotym piaskiem, od której dalej odbiega lazurowe morze. To prawdziwe skupisko naturalnych wód; jeziorek, które zdają się być losowo rozrzucone w różnych miejscach plaży, jest aż siedem. Co wyjątkowo ciekawe, wielkość i kształt jezior zmienia się zależnie od przypływów i odpływów morza oraz działania wiatru. Sprawia to, że każde z nich ma różną faunę oraz florę, można zatem podziwiać mocno zróżnicowane gatunki roślin i zwierząt wodnych.
Samo powstanie tego nietypowego skupiska jezior jest owiane legendą. Góruje nad nimi Sanktuarium Czarnej Madonny – mówi się, że pewna podczas gorącej modlitwy do Madonny, straciła syna w wodzie. Zrozpaczona, poprosiła Czarną Madonnę o pomoc, a ta doprowadziła do wycofania się morza, czego efektem było powstanie jeziorek.

8. Eremo di Vincent – Pustelnia Wincentego

W niewielkim miasteczku Guagnano mieszczącym się w regionie Apulia, w prowincji Lecce, znajduje się ekscentryczna pustelnia Vincentego Brunetti. Artysta stworzył własne wyimaginowane miasteczko, w całości wykonane wyłącznie z materiałów pochodzących z recyklingu. Pustelnia jest nie tylko przyjazna środowisku, ale przede wszystkim – niepowtarzalna. Sprawia wrażenie, jak gdyby nad tym terenem wybuchły setki puszek farb o różnych kolorach. 
„Miasteczko” to w rzeczywistości prywatny skansen artysty będący jednocześnie jego największym dziełem sztuki. Niemal każdy centymetr tego terenu jest pokryty mozaiką mieniącą się w promieniach słońca. Nie brakuje tam również zachwycających rzeźb oraz wyjątkowych obrazów i ikon.

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie dummy Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny  i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz pełne dane o spółce.