z czego słynie austria

Z czego słynie Austria? Dowiedz się, dlaczego warto się tam wybrać́

Podróż | 7 minut
Alpejskie kurorty, arcydzieła architektury i ojczyzna światowej sławy kompozytorów – z czego jeszcze słynie Austria? Mimo że pod względem powierzchni kraj ten jest prawie czterokrotnie mniejszy od Polski, to za sprawą licznych atrakcji każdego roku gości u siebie miliony turystów. Miejsce to docenią zarówno miłośnicy zimowego szusowania, pasjonaci renesansowych zabytków, jak i koneserzy tradycyjnych smaków. Co warto zobaczyć? Dlaczego korzystnie będzie spędzić urlop w Austrii?
Spis treści:
 

Austria to kraj o niezwykle bogatym dziedzictwie kulturowym. Wywodzą się stąd wybitni muzycy, literaci, malarze, przyrodnicy i naukowcy. Właśnie z Austrii pochodzi również twórca psychoanalizy Zygmunt Freud czy były gubernator Kalifornii – Arnold Schwarzenegger. Jeśli planujesz wycieczkę po Austrii, rozważ, aby wybrać się do muzeów, podążając śladami wybitnych ludzi. W Wiedniu czeka na zwiedzających ponad 100 tego typu miejsc, ale i poza stolicą znajdziesz mnóstwo atrakcji.

Ciekawe muzea w Austrii

Które atrakcje turystyczne Austrii są warte uwagi? Przede wszystkim warto zajrzeć do muzeów.

 • Vötter's Oldtimer-Museum – mieści się w urokliwym górskim miasteczku Kaprun; kolekcja liczy obecnie ponad 200 starodawnych samochodów, w tym nawet model, którym jeździł James Bond.
 • Swarovski Kristallwelten – to zachwycające, magiczne Kryształowe światy Svarowskiego w Wattens, gdzie dojechać można na własną rękę lub korzystając z kryształowego pociągu – w nim każdy z pasażerów częstowany jest kieliszkiem szampana.
 • Tiroler Landesmuseum – czyli Tyrolskie Muzeum Sztuki Ludowej w Innsbrucku, stwarza okazję do poznania austriackiego rękodzieła, tradycyjnych wyrobów i sztuki sakralne.

Parki narodowe w Austrii warte dłuższych odwiedzin

Najpiękniejsze miejsca w Austrii to te, w których króluje natura. Jest tu sześć parków narodowych. Możesz w nich delektować się urokliwymi spacerami, wdychając czyste powietrze. Zróżnicowana rzeźba terenu, mnogość gatunków roślin i zwierząt oraz spektakularne widoki sprawią, że piesze wycieczki w Austrii nie są w stanie Ci się znudzić. Warto wybrać się do każdego z nich.

 • Park Narodowy Jeziora Nezyderskiego, łączy faunę i florę świata wschodniego z zachodnim.
 • Park Narodowy Doliny Dyi w 90% złożony z terenów leśnych – tu można odnaleźć ruiny zamków.
 • Park Narodowy Wysokich Taurów to ciekawy park położony na styku trzech krajów związkowych: Tyrolu, Ziemi Salzburskiej i Karyntii.
 • Park Narodowy Alp Wapiennych obfity w jeziora, wąwozy i wodospady – tu nie można się nudzić.
 • Park Narodowy Gesäuse otoczony przez wysokie góry to coś dla miłośników pięknych widoków.
 • Park Narodowy Łęgów Naddunajskich, teren ocalony przed postawieniem elektrowni wodnej – można go przemierzać pieszo, rowerem, a nawet łódką.

Weekend w Wiedniu to doskonała propozycja dla miłośników zabytkowej architektury i długich spacerów w klimatycznej scenerii. Dwa dni to z pewnością za mało, aby zapoznać się z bogatą ofertą tego miasta, dlatego bez wątpienia warto rozważyć dłuższy pobyt w stolicy Austrii.

Co robić w Wiedniu? Osoby zafascynowane historią i sztuką z pewnością powinny odwiedzić Pałac Schönbrunn z XVII wieku, który wpisany został na listę UNESCO. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych rezydencji królewskich w całej Europie, słynąca m.in. z przepięknych, cesarskich ogrodów. Warte odwiedzenia są również m.in. Muzeum Sztuki, Katedra św. Szczepana czy Hofburg.

Wiedeń kulinarnie

Osoby, które w trakcie weekendu w Wiedniu pragną zasmakować lokalnych specjałów lub wybrać się na zakupy, powinny udać się w kierunku Mariahilfer Strasse. Znajdują się tam liczne sklepy, stoiska z pamiątkami, a także klimatyczne restauracje i kawiarnie. A co warto zjeść w Wiedniu? Fani słodkich smaków muszą koniecznie spróbować legendarnego tortu Sachera oraz tradycyjnego Apfelstrudel. W porze obiadowej warto zdecydować się na Tafelspitz czy sznycel po wiedeńsku.

Z czego słynie Austria, jeśli nie z doskonałych warunków dla miłośników zimowego szusowania po stoku! Nie ma wątpliwości, że Austria to narciarska stolica Europy. Kraj ten zajmuje trzecie miejsce pod względem liczby wyciągów, a jednocześnie słynie z nowoczesnej infrastruktury i malowniczej, alpejskiej scenerii. Wyjazd na narty do Austrii to doskonały sposób na spędzenie aktywnych ferii zimowych. Z uwagi na długoletnią i głęboko zakorzenioną tradycję tego sportu, kraj ten oferuje doskonale przygotowane nartostrady, a także najnowocześniejsze wyciągi itp. Co więcej, stoki są bardzo dobrze nasłonecznione, a obfity śnieg utrzymuje się tam nawet do późnej wiosny.

Inną zaletą wypadu na narty do Austrii jest bogata baza hotelowa, a także wyjątkowa atmosfera, która panuje w alpejskich kurortach. W urokliwych miasteczkach nie brakuje wyjątkowych miejsc, gdzie można skosztować regionalnych specjałów.

Austria to nie tylko raj dla narciarzy, ale i dla miłośników innych aktywności zimowych. Można tam śmiało rozwijać swoją pasję do snowboardu, a także przeżywać wyjątkowe chwile w trakcie m.in. skitouringu, rakiet śnieżnych czy jazdy na łyżwach po naturalnym lodzie.

Aktywne spędzanie czasu wymaga dużo energii a kuchnia austriacka jest sycąca i bardzo smaczna. Serca przyjezdnych zdobywają zwłaszcza regionalne specjały. Koneserzy tradycyjnych smaków docenią m.in.:

 • lokalne alpejskie sery (m.in. z Lasu Bregenckiego),
 • słynny boczek z Gurktal,
 • Wiener Schnitzel – cielęcy sznycel wiedeński, smażony na maśle i panierowany w bułce tartej,
 • Frittatensuppe, czyli zupę naleśnikową,
 • Germknödel – rozpływające się w ustach knedle z makiem.

Z czego słynie Austria, jeśli nie z doskonałych warunków dla miłośników zimowego szusowania po stoku? Nie ma wątpliwości, że Austria to narciarska królowa Europy.

Austria zajmuje trzecie miejsce pod względem liczby wyciągów, a jednocześnie słynie z nowoczesnej infrastruktury. Wyjazd na narty do Austrii to doskonały sposób na spędzenie aktywnych ferii zimowych. Z uwagi na długoletnią i głęboko zakorzenioną tradycję tego sportu, kraj ten oferuje doskonale przygotowane nartostrady, a także najnowocześniejsze wyciągi.

Austriackie stoki są bardzo dobrze nasłonecznione, a obfity śnieg utrzymuje się tam nawet do późnej wiosny. Malownicza, alpejska sceneria to istny raj dla miłośników przyrody. W urokliwych miasteczkach nie brakuje wyjątkowych miejsc, gdzie można poznać lokalną kulturę i skosztować regionalnych specjałów. Po zejściu ze stoku można się rozgrzać, a nawet skorzystać ze SPA.

Dlaczego jeszcze wyjazd do Austrii na narty to świetny pomysł?

Kolejne zalety wypadu na narty do Austrii to bogata baza hotelowa i wyjątkowa atmosfera, która panuje w alpejskich kurortach. Sporo z nich proponuje usługi wellness. Masaż, sauna, kąpiel w solance lub alpejska medytacja to tylko niektóre z aktywności, jakie oferowane są w miejscach noclegowych.

Jeśli chcesz dobrze przygotować się na wyjazd do Austrii:

 • przeczytaj przewodniki oraz książki o kulturze tego kraju, by zdecydować, co koniecznie chcesz odwiedzić,
 • określ swój budżet,
 • zarezerwuj odpowiednie noclegi,
 • wybierz najkorzystniejszą opcję dojazdu.

Możesz też sprawdzić, kiedy najkorzystniej wybrać się na urlop 2023.

Bez względu na to, czy do Austrii wybieramy się z powodu wiedeńskiej architektury, czy też przez wzgląd na alpejskie kurorty narciarskie, warto przed wyjazdem zadbać o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Upewnij się, że Twoje ubezpieczenie obejmuje jazdę na nartach czy snowboardzie. Planując wyjazd narciarski, wybierz ubezpieczenie rozszerzone np. o uprawianie sportów zimowych. Możesz też dokupić ochronę na wypadek ryzyk związanych z aktywnością sportową. 

W ten sposób nieprzewidywalne zdarzenia, takie jak np. niewykorzystanie karnetu spowodowane nagłym zachorowaniem lub wypadkiem, wizyta u lekarza, kradzież walizki czy uszkodzenie sprzętu nie muszą wiązać się z wysokimi kosztami – jako Twój ubezpieczyciel, pokryjemy je. Wybór odpowiedniego pakietu ubezpieczenia i rozszerzenie ochrony sprawi, że zyskasz poczucie bezpieczeństwa nie tylko w związku z uprawianiem sportu. W zakresie ochrony znajdują się jak zwykle koszty leczenia i assistance, ubezpieczenie NNW, ubezpieczenie bagażu czy też OC w życiu prywatnym.  

Ciesz się bezpiecznym i spokojnym wypoczynkiem. 

Zapewniamy wszechstronną ochronę i pomoc w czasie wyjazdu prywatnego lub służbowego, w kraju lub za granicą

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie dummy Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny  i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz pełne dane o spółce.