dni wolne od pracy 2023

Kalendarz świąt 2024 – kiedy będą dni wolne od pracy i kiedy najlepiej wziąć urlop

Podróż | 3 minut
Kalendarz 2024 roku ma korzystny rozkład dni ustawowo wolnych od pracy. Można łatwo zapewnić sobie kilka długich weekendów. Sprawdź, jak w tym roku wypadają święta. Zobacz, ile jest dni wolnych w roku i kiedy warto wziąć urlop. Kiedy wypadają ustawowe dni wolne od pracy w 2024?3 r.?
Spis treści:

Chcesz optymalnie zaplanować urlop? Wykorzystaj dni ustawowo wolne od pracy. Oto jak wypadają święta w 2024 roku:

 • 1 stycznia (poniedziałek) – Nowy Rok
 • 6 stycznia (sobota) – Święto Trzech Króli
 • 31 marca – Niedziela Wielkanocna
 • 1 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny
 • 1 maja (środa) – Święto Pracy
 • 3 maja (piątek) – Święto Konstytucji 3 Maja
 • 19 maja (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
 • 30 maja (czwartek) – Boże Ciało
 • 15 sierpnia (czwartek) – Święto Wojska Polskiego
 • 1 listopada (piątek) – Wszystkich Świętych
 • 11 listopada (poniedziałek) – Święto Niepodległości
 • 25 grudnia (środa) – pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia
 • 26 grudnia (czwartek) – drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia
W ciągu roku mamy 13 dni świąt w Polsce. W tym roku 3 z tych dni wypadają w sobotę lub w niedzielę. Poza weekendami skorzystamy więc z 10 dni, które są ustawowo wolne od pracy. Wydaje się niewiele, ale jeśli uwzględni się wszystkie soboty i niedziele, na wypoczynek będzie można przeznaczyć łącznie aż 115 dni. To znaczy, że dni roboczych w tym roku będzie 251.

Ferie zimowe są zaplanowane na styczeń-luty 2024 r. Jak co roku ten czas jest rozplanowany różnie w różnych grupach województw.

 • Od 15 do 28 stycznia wypoczywa dolnośląskie, mazowieckie, opolskie i zachodniopomorskie.
 • Od 22 stycznia do 4 lutego ferie ma podlaskie i warmińsko-mazurskie.
 • Od 29 stycznia do 11 lutego z przerwy od szkoły korzysta lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie.
 • Od 12 do 25 lutego zimową przerwę w nauce ma  kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie.

Wiosenna przerwa świąteczna, związana z obchodami Wielkanocy, potrwa od 28 marca do 2 kwietnia.

Najbardziej wyczekiwany przez uczniów czas w roku, czyli wakacje, zaczynają się w 2024 roku 22 czerwca, a kończą 31 sierpnia. 

Długie weekendy przypadają na początek maja oraz na czerwiec (Boże Ciało).

Aby optymalnie wykorzystać dni wolne w maju 2024 roku, wystarczy, że weźmiesz wolne na trzy dni: poniedziałek, wtorek i czwartek. Wtedy możesz wybrać się na wakacje już od 27 kwietnia, czyli Twój urlop potrwa aż 9 dni. Kalendarz świąt w 2024 roku w tym okresie układa się bardzo korzystnie.

Standardowo warto też wziąć wolne w piątek po Bożym Ciele, które wypada zawsze w czwartek (w tym roku 30 maja).

Znakomicie przypadają dni wolne w Polsce w listopadzie. Bez brania urlopu masz dwa trzydniowe weekendy.

Chcesz odwiedzić ciepłe kraje zimą, a przy okazji wziąć jak najmniej dni urlopu? Początek 2024 roku sprzyja takim rozwiązaniom. Nowy Rok tym razem wypada w poniedziałek.

A jak wypadają święta w grudniu? Boże Narodzenie rozpoczyna się w środę, a Wigilia przypada we wtorek. Jeśli weźmiesz 3 dni wolnego, wtorkowego Sylwestra 2024 możesz spędzić na przykład na Wyspach Kanaryjskich, w Meksyku czy Egipcie. Weź urlop dzień po świętach – w piątek, a także w kolejny poniedziałek i sylwestrowy wtorek. Powrotną podróż możesz zaplanować w Nowy Rok 2024, który przypada w środę.

Niezależnie czy planujesz weekend majowy w 2024 roku, czy dłuższy wakacyjny urlop, pamiętaj o bezpieczeństwie swoim oraz bliskich. Bez względu na wybrany cel podróży, poczucie spokoju pomoże Ci zapewnić ubezpieczenie na wyjazd. W razie nieprzewidzianej sytuacji możesz skorzystać ze wsparcia w ramach polisy.

W zależności od tego, gdzie się wybierasz, sprawdź ważność paszportu lub dowodu osobistego. Bez tego pierwszego dokumentu możesz wyjechać nie tylko do Unii Europejskiej, ale także do Turcji czy Albanii.

Warto też wcześniej przygotować listę rzeczy, które przydadzą się w podróży (ubrań, przedmiotów w apteczce, gadżetów do opalania czy chodzenia po górach). Raz zrobiona posłuży przez wiele lat i ułatwi Ci pakowanie.

Kilka świątecznych dni przypada w tym roku w weekendy. Zwykle w takim przypadku przysługuje dodatkowy dzień wolny za święto w niedzielę lub sobotę. Jednak to nieprecyzyjna informacja.

Za jakie dni odbieramy wolne w 2024 roku? Przyznanie wolnego dnia zależy od tego, w który dzień weekendu wypada święto. Czy więc przysługuje dodatkowy dzień wolny w 2024 roku za niedzielę? Niestety nie. Jak co roku pracodawca ma obowiązek przyznać zatrudnionym dzień wolny wyłącznie za sobotę. W 2024 roku będzie tak w przypadku Święta Trzech Króli (6 stycznia). Tylko z tego tytułu możesz uzyskać dzień wolny od pracy w 2024 roku za święto w sobotę.

 

Źródła:

https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/terminy-ferii-zimowych-w-roku-szkolnym-20232024

Zapewniamy wszechstronną ochronę i pomoc w czasie wyjazdu prywatnego lub służbowego, w kraju lub za granicą

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie dummy Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny  i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz pełne dane o spółce.