Pomysły na ferie zimowe z dziećmi

Podróż | 7 minut
Ferie to krótki, lecz jakże potrzebny wypoczynek. To czas, w którym dzieci mają okazję zaprzyjaźnić się z zimą, być bliżej natury i nabrać sił na kolejny semestr szkolny. Często wybieranym miejscem na zimowy wypoczynek są polskie góry. Które stoki narciarskie będą odpowiednie dla dzieci? Oraz co robić z dziećmi w domu, jeśli aktualna sytuacja nie pozwala nam na wyjazd? Sprawdź nasze pomysły na ferie zimowe z dziećmi i daj się zainspirować.
Spis treści:
 

Jak zapewnić dzieciom wartościowy czas w rodzinnej miejscowości, jeśli w tym roku wyjazd nie wchodzi w grę? Jeśli tylko pogoda pozwala, wyjdźcie na zewnątrz, by wspólnie bawić się na śniegu. Ferie to najlepszy czas na jazdę na sankach, lepienie bałwana i bitwę na śnieżki.

Poza tym możecie wspólnie skonstruować karmnik dla ptaków albo wybrać się do parku czy lasu. Poobserwujcie wspólnie życie dzikich zwierząt zimą. To będzie wartościowa lekcja wrażliwości na przyrodę.

A jakie pomysły na ferie zimowe uratują nas, gdy na zewnątrz więcej deszczu niż śniegu? To czas na wyjście do kina, teatru dziecięcego, muzeum. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na urlop i spędzenie całego dnia z dzieckiem, z pomocą przyjdą instytucje organizujące ferie w mieście. Biblioteki miejskie, świetlice czy ośrodki kultury przygotowują mnóstwo ciekawych zajęć dla dzieci w różnym wieku. Warto zapoznać się z ich ofertą, przedstawić ją dziecku i razem wybrać któreś z zajęć.

Dobrze bawić możemy się także we własnych czterech kątach. Nie przejmuj się, jeśli domowe aktywności nie wznoszą się na wyżyny kreatywności. Ferie to czas odpoczynku, nie wszystkie zabawy muszą więc służyć edukacji.

Poniżej kilka pomysłów, które pomogą przyjemnie spędzić ferie z dziećmi – również w domowym zaciszu.

Gry planszowe

Planszówki są świetnym sposobem na wspólne spędzenie czasu dla dzieci w każdym wieku – wystarczy dobrać poziom trudności. Zamiast kupować kolejne egzemplarze, można wymienić się grami ze znajomymi lub sąsiadami i w ten sposób zapewnić dziecku nowe atrakcje.

Puzzle

Stare dobre puzzle – uczą cierpliwości, konsekwencji w działaniu, rozwijają kreatywność, a najmłodszym pozwalają ćwiczyć motorykę małą. Uwaga, bo potrafią wciągnąć na długie godziny także dorosłych.

Domowy kurs gotowania

Ferie to dobry czas na próbowanie nowych smaków i przy okazji naukę podstaw pracy w kuchni. Dzieci będą mieć mnóstwo frajdy, a rodzice – nieocenioną pomoc przy przygotowywaniu posiłków.

Seans filmowy na kanapie

Nie trzeba wybierać się do kina, aby spędzić ekscytujący wieczór filmowy. Możecie wspólnie wybrać tematykę: fantasy, oscarowe filmy animowane, a może bajki dzieciństwa rodziców? Koniecznie przygotujcie popcorn.

Zabawy ruchowe z taśmą malarską

Gra w klasy, labirynt, kółko i krzyżyk w wersji XXL? Aby zamienić mieszkanie w pole gry, wystarczy kawałek podłogi i … taśma, np. malarska. W sieci znajdziesz mnóstwo inspiracji, jak wykorzystać zwykłą taśmę malarską do zabawy. Ta inwestycja rzędu kilku złotych opłaci się wszystkim rodzicom, którzy zastanawiają się, co jeszcze można robić z dziećmi w domu w czasie ferii.

W ostatnich latach w Polsce śniegu zimą jest jak na lekarstwo – jeśli szukasz miejsca, w którym będzie go pod dostatkiem, to najpewniejszym miejscem są góry. Ferie zimowe w górach to idealny sposób na to, by nacieszyć się zimowymi krajobrazami i atrakcjami. Przy okazji masz szansę zaszczepić w swoich pociechach miłość do zimy i aktywności na świeżym powietrzu.

Dlaczego jeszcze polecamy spędzić ferie z dziećmi w górach? Oto argumenty:

 • Jeśli mieszkacie na północy albo w centrum kraju, wyjazd w góry będzie miał dla Was walor krajoznawczy. Dzieci mają szansę zobaczyć zupełnie nowe miejsca. To praktyczna lekcja geografii, która zostanie w głowach maluchów na długo.
 • W górach możecie jeździć na nartach, snowboardzie, ale też spróbować innych zimowych atrakcji: np. wziąć udział w kuligu, wypróbować snowtubing czy wybrać się na wędrówki górskimi szlakami.

Jeśli góry, to oczywiście ferie na nartach. W zależności od poziomu wytrenowania i doświadczenia możesz wybierać z oferty różnych ośrodków narciarskich.

Najlepiej przygotowaną infrastrukturę pod kątem dzieci znajdziecie w:

 • Szczyrku
 • Wiśle
 • Krynicy Zdroju
 • Lądku Zdroju.

Jeśli szukacie stoków z największą liczbą tras i atrakcjami towarzyszącymi, jedźcie np. do:

 • Zakopanego
 • Białki Tatrzańskiej
 • Czarnej Góry w Sudetach Wschodnich
 • Jaworzyny Krynickiej w Krynicy Zdroju.

Wolicie kameralne, niezatłoczone stoki? Nasze propozycje to:

 • Zwardoń z górą Rachowiec
 • Puławy w Beskidzie Niskim
 • Suche koło Poronina.

Na myśl o wszystkich możliwościach, które czekają na nas w górach podczas ferii zimowych, wprost trudno usiedzieć w miejscu. Jednak zanim zaczniemy przygotowania do wyjazdu i pakowanie walizek, warto pomyśleć o… bezpieczeństwie.

Ferie pod znakiem aktywności fizycznych mogą wiązać się z mniejszymi lub większymi kontuzjami. Zadbaj o bezpieczeństwo rodziny i – bez względu na miejsce pobytu i rodzaj podejmowanych aktywności – wykup ubezpieczenie turystyczne. Planujecie zimowe szaleństwo na stoku? Wybierając ubezpieczenie na wyjazd w góry, pamiętaj o narciarskich opcjach dodatkowych. Z taką ochroną możecie czuć się bezpiecznie!

Zapewniamy wszechstronną ochronę i pomoc w czasie wyjazdu prywatnego lub służbowego, w kraju lub za granicą

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie dummy Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny  i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz pełne dane o spółce.