Podróże kamperem po Polsce i po Europie – jak się przygotować?

Podróż | 3 minuty

Podróże kamperem po Polsce, ale również innych krajach, cieszą się u nas coraz większą popularnością. To nie dziwi, bo poza niezapomnianą przygodą oferują jeszcze wiele innych korzyści. Jakich? Co zrobić, żeby było ich możliwie najwięcej? Jak poradzić sobie z wyzwaniami stawianymi przez taką formę podróżowania?

Trzeba mieć na uwadze, że podróże kamperem mają niewiele wspólnego z wyjazdami organizowanymi przez biura turystyczne, jak również wyraźnie różnią się od typowych wakacji z noclegiem w hotelu lub pensjonacie. Podróżując domem na czterech kółkach, można liczyć wyłącznie na siebie, dlatego tak ważne jest, żeby pieczołowicie zadbać o wszelkie kwestie organizacyjne. Zanim jednak skupimy się na przygotowaniach, zastanówmy się, co sprawia, że coraz częściej wybieramy podróże kamperem po Europie i własnym kraju.

Spis treści:
 

Podróże kamperem zapewniają wolność i niezależność, a także możliwość podejmowania spontanicznych decyzji co do wyboru kolejnej destynacji oraz miejsca noclegu. Jeśli chodzi o to ostatnie, pozwalają one dodatkowo zaoszczędzić na wynajmie pokoju w hotelu czy apartamencie. Z drugiej strony, wcale nie muszą wiązać się z niewygodami, bo we współczesnych samochodach campingowych można mieć wszystko to, co we własnym domu: łóżko, aneks kuchenny, łazienkę czy lodówkę.

Warto też zauważyć, że w dobie pandemii koronawirusa taka forma podróżowania jest jedną z bezpieczniejszych.

Aby podróż kamperem była udana, należy się do niej odpowiednio przygotować. Z drugiej strony, nie istnieje żadna konkretna lista inwestycji, których trzeba dokonać przed wyjazdem. Inne są potrzeby rodziny z dziećmi podróżującej po Polsce, a inne grupy znajomych, którzy w ciągu kilku miesięcy zamierzają zwiedzić praktycznie całą Europę. Dlatego każdy, kto po raz pierwszy będzie podróżował w ten sposób, musi sam ocenić, w co warto zaopatrzyć się przed wyjazdem.

Jedyną niezbędną w każdym przypadku inwestycją jest zakup lub wynajem samego kampera. Ta druga opcja to koszt od około 250 do 500 zł za jeden dzień wypożyczenia, natomiast ceny niezłych używanych pojazdów tego typu zaczynają się od ok. 70 tys. złotych.

Poza tym, zwłaszcza jeśli będziemy podróżować po innych krajach, powinniśmy wykupić ubezpieczenie na wyjazd (turystyczne), które zapewni nam ochronę na wypadek nieprzewidzianych sytuacji, takich jak nagła choroba, czy kradzież bagażu.

Do podróży po kraju nie trzeba się specjalnie przygotowywać, ale pamiętajmy, że infrastruktura dla kamperów jest u nas dość słabo rozwinięta. Miejmy też na uwadze, że w Polsce jest bardzo mało kempingów nowoczesnych i całorocznych, co mocno ogranicza możliwości podróżowania w chłodniejszych miesiącach. Dla osób mniej zaznajomionych z tematem zaskoczeniem może być też to, że wiele dogodnych miejsc do zatrzymania się kamperem znajduje się w miastach – Katowicach, Poznaniu, Szczecinie, Bielsku-Białej czy Tarnowie. Zawsze pamiętajmy jednak, aby sprawdzić cennik i opinie na temat danego kempingu, a także obowiązujący w nim regulamin.

Podróże kamperem po Polsce mają tę zaletę, że dają możliwość nocowania „na dziko”. To istotna korzyść, która nie jest dostępna w wielu innych krajach europejskich. Pamiętajmy jednak, że w ten sposób nie da się funkcjonować przez całą podróż. Kamper potrzebuje bowiem obsługi – co kilka dni trzeba pozbyć się ścieków, opróżnić toaletę chemiczną i nalać wody.

Jazda kamperem po Europie jest większym wyzwaniem i wymaga już dobrego przygotowania. Powinniśmy sprawdzić, jakie przepisy obowiązują w poszczególnych krajach, na jakich kempingach warto będzie się zatrzymać, a także wstępnie zaplanować cały wyjazd. 

Z drugiej strony, jest wiele elementów, które przemawiają za tym, aby za pierwszym razem od razu wybrać się kamperem po Europie. Trasy mogą okazać się ciekawsze niż w Polsce, ale co równie ważne, w wielu krajach możemy liczyć na lepszą infrastrukturę i dogodniejsze warunki do wypoczynku. Na uwagę zasługują tu choćby: Dania, Szwecja, Norwegia, Szwajcaria, Niemcy, Austria czy Słowenia.

Kamperem do Chorwacji

Ciekawą opcją dla początkujących, ale też bardziej doświadczonych podróżników, może być Chorwacja kamperem. To piękny, ciepły kraj ze wspaniałymi trasami, do którego możemy dotrzeć w dwa dni. Co więcej, jadąc kamperem do Chorwacji mamy możliwość „zahaczyć” po drodze o wiele ciekawych miejsc, jakie znajdują się w Austrii, Słowenii czy na Węgrzech.

Aby lepiej przygotować się do takiej podróży, warto zajrzeć do naszego artykułu Chrorwacja samochodem, w którym przedstawiliśmy najlepsze trasy dojazdowe.

Zapewniamy wszechstronną ochronę i pomoc w czasie wyjazdu prywatnego lub służbowego, w kraju lub za granicą

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie dummy Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny  i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz pełne dane o spółce.