jak dojechać samochodem do chorwacji

Jak dojechać samochodem do Chorwacji? Wybór trasy i kalkulacja kosztów

Podróż | 8 minut

Chorwacja to wciąż jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych wypraw, zwłaszcza wśród osób, które wybierają się tam autem. Jedną z najważniejszych kwestii przy planowaniu urlopu jest zatem to, jak dojechać do Chorwacji.

Przygotowaliśmy garść praktycznych porad. Z artykułu dowiesz się, jaka trasa do Chorwacji będzie najlepszym wyborem oraz ile kosztuje taka podróż – przy uwzględnieniu głównych kosztów, czyli cen paliwa i opłat za winiety.

Spis treści:
 

Choć najpopularniejszymi zagranicznymi kierunkami wyjazdów Polek i Polaków są Grecja, Turcja, Hiszpania czy Bułgaria[1], to Chorwacja jest wciąż dla wielu ulubionym miejscem wypoczynku.

Jest to także kraj, do którego na wakacje często wybieramy się autem. Do Chorwacji samochodem dojechać można już w mniej niż 10 godzin. O ile podróż samolotem na wakacje w Europie to zazwyczaj kwestia 2-3 godzin lotu, to doliczając czas na lotniskach i dojazdu z nich do miejsca docelowego, czas ten znacznie się wydłuża. W porównaniu z niecałymi 10 godzinami, jakie poświęcimy na wyjazd do Chorwacji samochodem, nie wydaje się to już tak dużą różnicą.

Własny samochód daje także poczucie niezależności – możemy wyjechać, kiedy chcemy i zabrać tyle rzeczy, ile się zmieści do auta.

Chorwacja to piękny kraj, w którym warto odwiedzić wiele, często bardzo oddalonych od siebie miejsc. W takich sytuacjach własny samochód pozwala zaoszczędzić na ewentualnym wynajmie auta na miejscu. Co więcej, jadąc do lub z Chorwacji samochodem, możemy „po drodze” zwiedzić kilka ciekawych miejsc. Więc jeśli jesteśmy przekonani co do wakacyjnego kierunku, planowanie wyjazdu warto zacząć od sprawdzenia tras do Chorwacji.

Autem do Chorwacji możemy dojechać na wiele sposobów. Zależy to po pierwsze od tego, z jakiego punktu startujemy i dokąd konkretnie chcemy dojechać, jak i od tego, gdzie chcielibyśmy po drodze zajrzeć – ustalając trasę Polska-Chorwacja możemy bowiem wybrać taką opcję, która pozwoli nam zwiedzić kilka atrakcji turystycznych w innych krajach.

Dojazd do Chorwacji najczęściej odbywa się przez takie kraje jak: Austria, Czechy, Słowacja, Słowenia i Węgry.

Dwie pierwsze trasy do Chorwacji autem rozpoczynają i kończą się w tych samych miejscach – zaczynamy na polskiej granicy w Cieszynie i kończymy na Chorwackiej, w Macejl. Obie trasy to ponad 6 godzin jazdy.

To trasa dla osób wyjeżdżających z Polski z południowego zachodu i chcących ominąć Austrię oraz zatrzymać się po drodze w stolicy Słowacji, Bratysławie.  
mapa - Allianz ubezpieczenie turystyczne
mapa - Allianz ubezpieczenie turystyczne

Trzecia trasa do Chorwacji będzie natomiast idealna dla osób wyjeżdżających z Polski z południowego wschodu.  Po drodze możemy zatrzymać się w Budapeszcie, stolicy Węgier. Ta trasa, bez postojów, zajmie nam ok. 7 godzin.

 

mapa - Allianz ubezpieczenie turystyczne

Podstawowy koszt dojazdu do Chorwacji składać się będzie z dwóch elementów:

  • cen paliwa,
  • cen winiet.

Wyjazd do Chorwacji samochodem wiąże się oczywiście z kosztami – w pierwszej kolejności warto przeliczyć ceny paliwa. Te dynamicznie się zmieniają, więc warto na kilka dni przed wyjazdem sprawdzić ich aktualny stan.

Przesuń, by zobaczyć więcej

Kraj Pb95 – cena za litr w zł[2] ON – cena za litr w zł[3]
Austria 4,66 4,50
Chorwacja 5,35 5,12
Czechy 4,87 4,66
Polska 4,37 4,30
Słowacja 4,84 4,57
Słowenia 4,40 4,40
Węgry 4,64 4,53

Na to, ile wydamy na paliwo, przekłada się nie tylko długość trasy, ale także spalanie naszego auta.

Drugą kwestią są winiety – dowód uiszczenia opłaty za korzystanie z dróg .

Przesuń, by zobaczyć więcej

Kraj Cena dla samochodu do 3,5 t[4]
Austria 59,50 zł za 10 dni; 150,50 zł za 2 miesiące
Chorwacja W Chorwacji nie ma winiet, płaci się za przejechany odcinek autostrady przy bramce zjazdowej.
Czechy 70,50 zł za 10 dni; 92,00 zł za 1 miesiąc
Słowacja 65,50 zł za 10 dni; 85,50 zł za 1 miesiąc
Słowenia 85,00 za 7 dni; 178,00 zł za 1 miesiąc
Węgry 85,00 za 7 dni; 178,00 zł za 1 miesiąc

To, ile ostatecznie będzie kosztować nas podróż, zależeć będzie od tego, przez jakie kraje będziemy jechać samochodem do Chorwacji. Główne koszty podróży stanowić będą paliwo oraz winietki.

Warto wspomnieć o jeszcze jednym wydatku, który czeka na nas, niezależnie, czy wybieramy się do Chorwacji samochodem czy też w inny sposób – chodzi oczywiście o ubezpieczenie na wakacje.

Oczywiście, zakup polisy turystycznej nie jest obowiązkiem, ale czy warto z tego rezygnować? Ubezpieczenie turystyczne nie kosztuje wiele, a bywa naprawdę przydatne. Z polisy pokryjemy koszty leczenia w obliczu nieoczekiwanej sytuacji, otrzymamy pieniądze w ramach ubezpieczenia NNW czy, dzięki ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej, będziemy zabezpieczeni przed koniecznością wypłaty odszkodowania w sytuacji, gdy spowodujemy szkodę osobie trzeciej.

W przypadku Chorwacji warto rozszerzyć ten podstawowy pakiet ubezpieczenia turystycznego o dodatkową opcję związaną z uprawianiem sportów. W  końcu Chorwacja to idealne miejsce do nurkowania i uprawiania wspinaczki, a planując aktywny wypoczynek, oprócz pozytywnych wrażeń, trzeba mieć na uwadze także bezpieczeństwo.  

Jaka temperatura jest zimą w Chorwacji? W grudniu, styczniu i lutym temperatury oscylują wokół 12°C. Ta pora roku w Chorwacji jest dużo łagodniejsza niż w naszym kraju. Mróz zdarza się naprawdę bardzo rzadko.

Jeżeli chcesz skorzystać ze śniegu, musisz udać się w wysokogórskie rejony, takie jak Gorski Kotar lub Lika. Tam poszalejesz na nartach czy snowboardzie. Jeśli jednak jesteś fanem ciepła, Chorwacja to dobry kraj, by uciec przed polskim zimnem. Przyjemne temperatury zachęcają do spacerów brzegiem morza oraz zwiedzania ciekawych regionów.

Co można robić zimą w Chorwacji?

Zajrzyj do uzdrowiska Zagorje i delektuj się wypoczynkiem w wodach termalnych. 

  • Obejrzyj zawody narciarskie w Zagrzebiu i weź udział w lokalnym Festiwalu Naleśników.
  • Odwiedź niesamowity Park Narodowy Jezioro Plitwickie.
  • Zwiedź średniowieczne i renesansowe zabytki, np. Pałac Dioklecjana w Splicie lub Narodni Trg w Zadarze.

Propozycji wartościowego spędzenia czasu w Chorwacji jest mnóstwo. Jeśli zależy Ci na obfitujących w bogate doznania wakacjach, niezależnie od pory roku, Chorwacja będzie bardzo dobrym wyborem.

Źródła:

[1] https://www.pit.org.pl/media/1/002/009/2129.pdf

[2] https://www.e-petrol.pl/notowania/rynki-zagraniczne/stacje-paliw-europa/pb95, stan na 5.08.2020

[3] https://www.e-petrol.pl/notowania/rynki-zagraniczne/stacje-paliw-europa/on, stan na 5.08.2020

[4] https://www.pzmtravel.com.pl/winiety-na-autostrady.html oraz https://crolove.pl/ceny-autostrad-w-chorwacji/

Zapewniamy wszechstronną ochronę i pomoc w czasie wyjazdu prywatnego lub służbowego, w kraju lub za granicą

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie dummy Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny  i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz pełne dane o spółce.