Lista rzeczy - co spakować na zimowy wyjazd

Wyjazd za granicę – oto lista rzeczy do spakowania na ferie

Podróż | 5 minut
Przed wyjazdem na zagraniczny urlop przygotuj listę rzeczy, których będziesz potrzebować podczas zimowych wakacji. Choć prawie wszystko możesz kupić na miejscu, to jednak wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Skoro masz daną rzecz i będzie Ci potrzebna, to warto ją zabrać ze sobą. Sprawdź, jakie pozycje powinna zawierać lista rzeczy do zabrania na wakacje zimą.
Spis treści:
 
W zależności od tego, gdzie jedziesz i w jakim celu, możesz potrzebować innych rzeczy. Znaczenie ma również to, czy wybierasz się na urlop z dziećmi, sam czy z partnerem lub partnerką. Poza tym wiele kurortów, np. w austriackich czy włoskich górach, znajduje się w oddaleniu od większych miast. Zakupy mogą być więc utrudnione. 

Oto niezbędne rzeczy, które warto mieć w każdym przypadku:

  • Dokumenty – sprawdź koniecznie, czy w danym kraju wymagany jest paszport, a jeśli tak, to jak długo musi być ważny. Na przykład w przypadku wyjazdu do Egiptu dokument powinien obowiązywać przez jeszcze co najmniej 6 miesięcy od dnia powrotu do Polski. Sprawdź również, czy w danym państwie wymagane jest szczepienie na COVID-19 lub negatywny wynik testu.
  • Pieniądze – miej przy sobie gotówkę, nie ograniczaj się wyłącznie do środków na karcie płatniczej. Nie wszędzie na świecie płatność kartą jest tak powszechna jak w Polsce, a poza tym zawsze może zdarzyć się awaria terminala.
  • Lekarstwa – przede wszystkim te, które przyjmujesz na stałe lub biorą je dzieci. Poza tym koniecznie zabierz leki przeciwbólowe i coś na problemy żołądkowe.
  • Odpowiednia odzież – sprawdź, jakie temperatury panują w miejscu docelowym. Czy hotel zapewnia odpowiednie warunki do wysuszenia sportowego i narciarskiego stroju?
  • Obuwie do wody – w wielu krajach plaże są żwirowe, a nawet kamieniste, tak samo wygląda dno morza. Dlatego warto mieć ze sobą buty ochronne. Z kolei w kurortach narciarskich może się przydać obuwie basenowe, aby przejść z basenu do pokoju hotelowego.
  • Kosmetyki – a zwłaszcza krem z dobrym filtrem przeciwsłonecznym. Słońce w górach może okazać się zdradliwe.
  • Ładowarki – najlepiej, aby było ich kilka, o ile oczywiście macie ze sobą kilka telefonów. Możesz potrzebować również zasilacza do laptopa czy aparatu. Czasem przyda się również przejściówka, jeśli wtyczki w danym kraju wyglądają inaczej niż w Polsce. Warto zabrać też powerbank z ładowarką.
  • Obuwie – więcej niż jedna para. W ciepłych krajach klapki czy nawet sandały łatwo mogą się zepsuć. Miej co najmniej dwie pary obuwia. Z kolei gdy wybierasz się na narty, to nawet jeśli masz zakwaterowanie tuż pod samym wyciągiem, to i tak musisz mieć na podróż odpowiednie buty górskie. Dodatkowo przydać się może wygodne i lekkie obuwie do poruszania się po hotelu czy pensjonacie.
  • Ubezpieczenie – koniecznie zawrzyj przed wyjazdem polisę turystyczną z szerokim zakresem ochrony. Wybierz jak najwyższą sumę ubezpieczenia, aby w razie wystąpienia szkody kwota wystarczyła na pokrycie m.in. transportu medycznego czy leczenia. Dobre ubezpieczenie podróżne to takie, które ma najwyższe sumy ubezpieczenia i pozwoli pokryć koszty leczenia. Równie ważne jest assistance oraz ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym. To drugie przyda się w przypadku wyrządzenia szkody w hotelu czy na stoku. Zanim zawrzesz umowę, koniecznie sprawdź, czy ochrona obejmuje wszystkie aktywności, które zamierzasz podejmować w czasie swojego wyjazdu np. sporty wysokiego ryzyka. Jeśli to wyjazd za granicę, to oczywiście musisz wybrać polisę, która obejmuje zdarzenia, do których dojdzie również poza Polską.

Zastanawiasz się, co zabrać na wakacje za granicą? Pamiętaj o akcesoriach, których potrzebujesz do danej aktywności. Jeśli uprawiasz bungee jumping, skoki ze spadochronem, wysokogórską wspinaczkę, paralotniarstwo czy inne, to być może chcesz zabrać swój sprzęt ze sobą.

Sprawdź, na jakich zasadach możesz przewieźć takie rzeczy – ich transport samolotem najczęściej wiąże się z dodatkową opłatą.

W Allianz mamy dla Ciebie ubezpieczenie turystyczne, które w podstawowym zakresie obejmuje uprawianie sportów rekreacyjnych, takich jak kajakarstwo, trekking czy jazda na rowerze. Zakres ten możesz rozszerzyć o rekreacyjne uprawianie narciarstwa lub snowboardu oraz nurkowania. Natomiast wybierając odpowiedni wariant ochrony, obejmiesz nią również sporty wysokiego ryzyka.

Jaka zatem jest cena Twojego spokoju podczas urlopu za granicą? Wybierz najlepszy pakiet ochrony i koniecznie sprawdź w ogólnych warunkach ubezpieczenia, czy Twoje ulubione wakacyjne aktywności są objęte ochroną.

Lista rzeczy do spakowania na wyjazd zimowy
Zapewniamy wszechstronną ochronę i pomoc w czasie wyjazdu prywatnego lub służbowego, w kraju lub za granicą

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie dummy Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny  i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz pełne dane o spółce.