Wolin – wyspa o wielu obliczach. Poznaj główne atrakcje

Podróż | 3 minuty
Wolin to największa leżąca w całości na terytorium Polski wyspa. Choć wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z Wikingami, wyspa Wolin oferuje znacznie więcej atrakcji – zarówno historycznych, jak i przyrodniczych czy sportowych. To miejsce, w którym można nie tylko rozkoszować się morskimi i słonecznymi kąpielami, ale również odetchnąć od zgiełku pośród malowniczych klifów czy dać się porwać atmosferze tętniących życiem Międzyzdrojów.
Spis treści:
 
Wolin to wyspa przybrzeżna, leżąca w północno-zachodniej Polsce. Od stałego lądu na południu oddzielają ją wody Zalewu Szczecińskiego i cieśnina Dziwna, od wyspy Uznam na zachodnie – cieśnina Świna, natomiast od północny oblewa ją już wyłącznie Morze Bałtyckie. Wielu turystów, planujących weekend lub urlop nad morzem, martwi jedna rzecz – pogoda. Wolin co prawda nie jest pod tym względem wyjątkowy, jednak tutaj nawet kapryśna aura nie jest w stanie popsuć wypoczynku – wyspa Wolin to miejsce, w którym nie sposób się nudzić!

Leżenie na piaszczystej plaży i kąpiele w morzu to nie wszystko, co oferuje nam Wolin. Atrakcje, które czekają na turystów w tym zakątku wybrzeża, zadowolą zarówno amatorów zwiedzania czy spragnionych kontaktu z naturą, jak i amatorów aktywności. Jedną z nich jest Woliński Park Narodowy, leżący w środkowo-zachodniej części wyspy i zajmujący znaczny jej obszar. Ze względu na to, że znajdują się tu i tereny wodne, i lasy oraz łąki, w parku żyje wiele gatunków ptaków. Z tego też powodu symbolem Wolińskiego Parku Narodowego został bielik, czyli największy drapieżny ptak Europy.

Jedną z głównych atrakcji parku jest pokazowy rezerwat żubrów, założony w 1976 roku, znajdujący się w niewielkiej odległości od Międzyzdrojów. Wizytówką parku, a zarazem całej wyspy Wolin, są także klify majestatycznie wznoszące się nad brzegiem morza. Klify na wyspie Wolin ciągną się na odcinku około 15 kilometrów – od Międzyzdrojów do Świętej Kępy. Najwyższy, znajdujący się przy wzniesieniu Gosań, ma 93 m wysokości. Z utworzonego tu punktu widokowego można podziwiać nie tylko panoramę Bałtyku, ale również Międzyzdroje, Świnoujście i niemiecką część wyspy Uznam.

Zwiedzając Woliński Park Narodowy, w planie wycieczki warto uwzględnić też Jezioro Turkusowe. Wolin jest jednym z nielicznych miejsc w kraju, w którym można zobaczyć tego typu atrakcję. Jezioro Turkusowe to sztuczny akwen powstały w dawnej kopalni kredy – to właśnie podłoże zbiornika sprawia, że woda zyskuje wyjątkowy kolor. Ponadto przez Woliński Park Narodowy przebiegają liczne szlaki turystyczne, które ułatwiają odkrywanie nie tylko samego obszaru chronionego, ale i całej wyspy.

Co jeszcze może zaoferować nam wyspa Wolin? Atrakcje, których nie powinno zabraknąć w programie urlopu, to Podziemne Miasto na wyspie Wolin (Bateria Wineta) oraz Centrum Słowian i Wikingów. Podziemne Miasto to kompleks schronów wzniesiony w latach 1936-1938, obecnie wpisany do rejestru zabytków i udostępniony do zwiedzania – to możliwe jest jednak wyłącznie z przewodnikiem. Druga atrakcja natomiast, choć nie leży dokładnie na wyspie Wolin, to jedno z tych miejsc, których podczas pobytu w tej części kraju nie sposób nie odwiedzić.

Centrum Słowian i Wikingów znajduje się na małej wysepce w pobliżu miejscowości Wolin. Wioska Wikingów, jak inaczej bywa nazywane to miejsce, to skansen, w którym można zobaczyć rekonstrukcje zabudowań Wolina z okresu od IX do XI wieku, gdy był on jednym z głównych portów Bałtyku. Ponadto cyklicznie odbywa się tu Festiwal Słowian i Wikingów – Wolin przeżywa wówczas prawdziwe oblężenie miłośników historii, którzy chcą poczuć niezwykły klimat średniowiecza.

Urlop na wyspie Wolin można spędzić także aktywnie! Na amatorów sportów wodnych – pływania, żeglarstwa, windsurfingu czy kajakarstwa – czekają zarówno niemal bezkresne wody Bałtyku, jak i oblewającego wyspę od południa Zalewu Szczecińskiego. W tej części wybrzeża coś dla siebie znajdą też spragnieni silnych wrażeń – dużą popularnością cieszy się tu zwłaszcza paralotniarstwo. Zanim jednak zechcemy przeżyć podniebną przygodę, zadbajmy o dobre ubezpieczenie podróżne obejmujące ten i inne sporty ekstremalne.
Zapewniamy wszechstronną ochronę i pomoc w czasie wyjazdu prywatnego lub służbowego, w kraju lub za granicą

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie dummy Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny  i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz pełne dane o spółce.