Ubezpieczenie na narty i snowboard w Polsce i za granicą – na co zwrócić uwagę?

Podróż | 2 minuty
W ostatnich latach zima nie rozpieszczała w Polsce fanów sportów uprawianych w tym okresie, dlatego wielu z nich wybierało stoki w innych krajach. W tym roku ponownie zapewne duża część fanów białego szaleństwa zdecyduje się skorzystać z zagranicznych kurortów zimowych. Bez względu na to, czy wybierasz się do Polski, czy do innego kraju, pamiętaj o polisie turystycznej. Jakie ubezpieczenie wybrać na snowboard lub na narty? Na co zwrócić uwagę? 
Spis treści:
 

Z badania zrealizowanego przez portal Triverna w 2019 roku wynika, że około 70 proc. Polaków uprawia sporty zimowe. Na okres od grudnia do lutego aż 90 proc. respondentów planuje jakikolwiek wyjazd, przy czym 36 proc. decyduje się jedynie na weekendowe wypady. 60 proc. najczęściej na swój cel wybiera Polskę, 61 proc. wyjeżdża bez specjalnej okazji, 27 proc. decyduje się na to w ferie zimowe.

Dla ponad 30 proc. głównym celem takich wyjazdów są stoki, ale nie każda wyprawa w góry kończy się założeniem nart lub snowboardu. 12 proc. jeździ na nich często, 20 proc. od czasu do czasu, a 40 proc. rzadko lub w ogóle. 

Jeśli chodzi o sporty zimowe, to najczęściej uprawiamy jazdę na łyżwach i nartach, co praktykuje co trzeci uczestnik badania. Co szósta osoba od czasu do czasu zjeżdża na sankach, a co 10. jeździ na desce snowboardowej. W przypadku gdy decydujesz się na wyjazd i zamierzasz uprawiać takie aktywności, to powinieneś mieć turystyczne ubezpieczenie na snowboard lub ochronę ubezpieczeniową, która zadziała w przypadku uprawiania sportów zimowych, a w tym narciarstwa. Na co powinieneś zwrócić uwagę?

Zanim zdecydujesz się na zawarcie umowy ubezpieczenia, powinieneś wziąć pod uwagę przede wszystkim Twoje potrzeby i oczekiwania. Dlatego wcześniej przypatrz się następującym kwestiom:

  • Zakres terytorialny – czy planujesz pobyt tylko w Polsce, czy wyjeżdżasz za granicę. W zależności o celu swojej podróży, wybierz odpowiedni zakres terytorialny ochrony ubezpieczeniowej.
  • Suma ubezpieczenia – czyli maksymalna kwota świadczenia, które może być wypłacone z polisy. Do tego zwróć uwagę na sumy, które mogą być uzyskane w przypadku poszczególnych ryzyk. W Polsce korzystamy z darmowego dostępu do opieki zdrowotnej, ale pamiętaj, że w wielu krajach koszty leczenia, operacji czy transportu medycznego będziesz musiał pokryć sam, a są one dużo wyższe niż w Polsce. Warto zweryfikować jak to wygląda w miejscu, do którego się wybieramy i na tej podstawie wybrać ubezpieczenie na narty za granicą z odpowiednią sumą ubezpieczenia. 
  • Zakres ochrony – polisa powinna być dopasowana do Twoich potrzeb i planów wyjazdowych.  Jeśli potrzebne Ci jest ubezpieczenie na wyjazd na narty w Polsce, to pamiętaj aby rozszerzyć obowiązkowe NNW o uprawianie sportów zimowych. Chociaż w Polsce nie musimy płacić za przyjazd karetki czy pobyt w szpitalu, w przypadku uszczerbku na zdrowiu możemy otrzymać świadczenie  i pieniądze na rehabilitację.

    W przypadku wyjazdów zagranicznych zadbaj o ubezpieczenie NNW rozszerzone o narciarstwo i snowboarding oraz o odpowiednią sumę ubezpieczenie kosztów leczenia. Warto również wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które przyda się, jeśli np. jadąc na nartach spowodujemy wypadek, w którym ucierpi inny narciarz.

Choroby przewlekłe – osoby, które zmagają się z takimi dolegliwościami, powinny zawrzeć umowę dodatkową, która będzie obejmować nasilenie się jej objawów. Dotyczy to m.in. cukrzycy czy astmy. Dzięki temu ochrona obejmie m.in. wizyty lekarskie, pobyt w szpitalu i transport do Polski, jeśli będzie się to wiązać nasileniem się objawów choroby. 

Nie podejmuj decyzji o wyborze ubezpieczenie narciarskiego do Polski czy za granicę bez zapoznania się z ofertą. Warto dopasować ochronę do swoich potrzeb i tego, jak zamierzasz spędzać czas podczas wyjazdu. Będziesz uprawiać sporty zimowe? Upewnij się, czy wykupujesz ubezpieczenie na snowboard i narty, a wtedy unikniesz ponoszenia kosztów przeróżnych zdarzeń, do których może dojść przy tych aktywnościach. 

Źródło:

https://triverna.pl/blog/zimowe-wyjazdy-polakow-raport/

Zapewniamy wszechstronną ochronę i pomoc w czasie wyjazdu prywatnego lub służbowego, w kraju lub za granicą

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie dummy Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny  i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz pełne dane o spółce.