Szukanie tanich lotów – jak się do tego zabrać?

Podróż | 5 minut
Koszt przelotu jest z reguły jednym z większych wydatków składających się na podróż. Jeśli chcesz pojechać gdzieś na własną rękę, to warto, abyś wcześniej kupił bilet, gdyż dzięki temu możesz znacznie ograniczyć wydatki. Jak szukać tanich lotów, aby podjąć najlepszą decyzję? Jakie są najtańsze linie lotnicze? 
Spis treści:
 
Wpływ na to, ile zapłacisz za przelot, ma wiele czynników. Oczywiście pierwszym krokiem do rozpoczęcia poszukiwań jest ustalenie, gdzie chcesz się wybrać. Co robić, by kupić bilet w jak najkorzystniejszej cenie?

Najpopularniejsze w Polsce tanie linie lotnicze to Ryanair i Wizz Air. Obsługują one wiele kierunków i zdecydowanie warto brać pod uwagę ich ofertę, szukając biletu. Co istotne, należy się tym zainteresować z wyprzedzeniem – ceny w ostatnich tygodniach przed terminem wylotu mogą być nawet kilka razy wyższe niż w momencie, kiedy pojawiła się możliwość rezerwacji danego terminu.

W przypadku tanich linii lotniczych, zakupu warto dokonać już pół roku wcześniej. Jeśli chodzi o linie tradycyjne, to można to zrobić nawet 11 miesięcy wcześniej, ponieważ najczęściej liczba miejsc dostępnych w niskiej cenie jest ograniczona do kilku i są one szybko rezerwowane.

Nie zawsze od razu znajdziesz bilety za oczekiwaną kwotę. Warto obserwować, jak zmieniają się stawki, najlepiej zaglądać do serwisów rezerwacyjnych codziennie. Witryny, które pośredniczą w rezerwowaniu lotów, dają możliwość ustawienia powiadomień, kiedy cena biletu obniży się poniżej danego poziomu. Kwoty mogą się zmieniać z dnia na dzień, natomiast w najlepszej sytuacji są ci, którzy mogą lecieć w dolnym terminie i wybrać po prostu ofertę w najniższej cenie.

Przydatne witryny do szukania tanich lotów to m.in.:

  • https://www.skyscanner.pl/
  • https://www.kayak.pl/
  • https://www.esky.pl/
  • https://www.wakacyjnipiraci.pl/
  • https://www.kiwi.com/
Jeśli planujesz lecieć w danym kierunku na kilka dni, to pamiętaj, że niemal zawsze mniej zapłacisz, gdy wybierzesz podróż, która się zaczyna i kończy poza weekendem. Czasami różnica w cenie może wynieść nawet kilkaset procent. Warto wziąć pod uwagę taką opcję, gdyż wtedy zapłacisz również mniej za miejsca noclegowe.
Wyszukiwanie tanich lotów może Cię tak wciągnąć, że zarezerwujesz najtańsze bilety, ale nie zwrócisz uwagi na godziny wylotu i powrotu. Załóżmy, że chcesz przeznaczyć na zwiedzanie danego miejsca 3 dni, ale w przypadku najtańszej oferty dotrzesz do celu o 23:00, a wrócisz 3. dnia o 6:00 rano. Zatem w praktyce będziesz tylko jeden dzień na miejscu. Z tego względu cena nie zawsze jest kluczowa – czasami lepiej zapłacić więcej, aby mieć korzystniejsze godziny lotów. 
Pułapką dla wybierających tanie loty samolotem jest koszt, który naliczy się, jeśli wybierzesz dodatkowy bagaż podręczny lub rejestrowany. W Wizz Air bezpłatnie na pokład możesz zabrać jedynie bagaż o wymiarach 40 x 30 x 20 cm, czyli mały plecak, torebkę damską lub torbę na laptopa. Jeśli wybierzesz bagaż rejestrowany, to będzie się to wiązać z kosztem nawet kilkuset złotych – wydatek zależy od trasy, okresu w roku i nie tylko. Zatem najtaniej wyjdziesz na tym, jeśli zrezygnujesz z dodatkowego pakunku. Czy jesteś w stanie to zrobić?
To jeden z najskuteczniejszych sposobów na to, jak znaleźć tanie loty. Wylatujesz z jednymi liniami, a wracasz z innymi. To okazja do skorzystania z przelotu w atrakcyjnej cenie, ale musisz pamiętać o kilku kwestiach. Możliwe, że przylot będzie mieć miejsce, gdzie indziej niż wylot. Sprawdź to koniecznie. 
Jest to kolejny sposób na dużą oszczędność, ale musisz przeliczyć, czy aby na pewno to się opłaca. Jeśli mieszkasz między Krakowem i Katowicami, a na lotnisko przyjeżdżasz pociągiem lub autobusem, to bardzo prawdopodobne, że warto skorzystać z takiej opcji. Natomiast, jeśli mieszkasz w Gdańsku, a masz wrócić do Wrocławia, to trudno, aby taki wybór był optymalny. 
Tanie linie lotnicze w Polsce i w innych krajach są sposobem na dotarcie w wiele miejsc znacznie niższym kosztem niż pociągiem, samochodem czy autobusem. Ponadto dzięki nim można to zrobić dużo szybciej. Pamiętaj, że im wcześniej zaczniesz szukać, tym większa szansa na trafienie doskonałej okazji. Nie zapominaj również o tym, że cena nie zawsze powinna być kluczowa – zwróć uwagę na godziny lotów, lotniska startowe i docelowe, a także koszt bagażu. 
Zapewniamy wszechstronną ochronę i pomoc w czasie wyjazdu prywatnego lub służbowego, w kraju lub za granicą

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie dummy Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny  i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz pełne dane o spółce.