Samochodem do Włoch - odkryj uroki Toskanii na własną rękę

Podróż | 4 minuty

Dobry dojazd i relatywnie niewielka odległość sprawiają, że Włochy samochodem są chętnie wybieranym pomysłem na wakacje. Auto przydaje się zwłaszcza, jeśli chcemy zwiedzić większy obszar kraju, w tym rejony położone z dala od miast.

Planując podróż samochodem do Włoch, nie sposób pominąć Toskanii – według wielu najpiękniejszego regionu w tym kraju. Są tu przepiękne krajobrazy, urokliwe, średniowieczne miasteczka, dzikie plaże oraz wspaniała, znana na całym świecie, kuchnia. Możesz podziwiać cuda architektoniki albo wypoczywać nad morzem lub w basenie pośród winnic. Niezależnie jednak od swoich planów co do pobytu, powinieneś go dobrze zorganizować.

Spis treści:
 

Do Włoch można szybko i tanio dostać się samolotem, jednak samochód ma tę przewagę, że pozwala „zahaczyć” po drodze o ciekawe miejsca. Można odwiedzić m.in. Pragę, Monachium, Wiedeń, Bratysławę czy Lublanę, a także inne mniejsze miejscowości. Autem do Włoch warto wybrać się również z tego względu, że będzie można łatwo przewieźć dużą liczbę pamiątek, czy regionalnych specjałów.

Wybierając trasę Polska-Włochy powinieneś uwzględnić przede wszystkim miejsce swojego zamieszkania. Jeśli startujesz z Wrocławia lub okolic, możesz wybrać przejazd przez Niemcy i Austrię, a jeśli z Krakowa – przez Czechy. W każdym przypadku dobrze jest rozłożyć drogę na dwie części, tak, aby uniknąć wyczerpującej podróży. Dobrze jest też, gdy w samochodzie jest dwóch kierowców, dzięki czemu możecie się zmieniać.

Chcąc jechać samochodem do Włoch na wakacje, zawsze warto przyjrzeć się kosztom poszczególnych opcji przejazdu, a także samego pobytu na miejscu.

Koszty urlopu we Włoszech zależą między innymi od czasu jego trwania, terminu i miejsca pobytu czy liczby podróżujących. Czynniki te wpływają na łączną cenę noclegów, ale również wydatki na jedzenie. Jeśli przyjmiemy średni standard wyżywienia i zakwaterowania, to tygodniowy pobyt może kosztować jedną osobę około 2000-2500 zł. Trzeba jednak podkreślić, że szacunki te mają jedynie orientacyjny charakter – za co odpowiada choćby zmieniająca się sytuacja pandemiczna, okres w którym wyjeżdżamy, czy aktualny kurs euro.

Z większą dokładnością możesz określić koszty dojazdu do Włoch własnym autem. Jeśli pali ono 7l/100 km, to chcąc pokonać trasę Warszawa-Florencja-Warszawa (3000 km) musisz zatankować 210 litrów. Zakładając 7 zł/litr, koszt paliwa wyniesie prawie 1500 zł. Do tej kwoty trzeba doliczyć opłaty za winiety, które są pobierane w Czechach (ok. 60 zł) i Austrii (ok. 45 zł). Łącznie wychodzi około 1600 zł, ale do tego należałoby dodać jeszcze koszty podróżowania po samej Toskanii – czyli kolejne kilkaset złotych.

Łączna powierzchnia Toskanii sięga blisko 23 tys. km2. Na tym rozległym obszarze znajduje się 10 prowincji, w tym przepiękna Florencja, Siena i Piza. Te ostatnie są najbardziej warte zobaczenia, ale na uwagę zasługuje tak naprawdę cała ta fascynująca kraina. Jest bowiem pełna urokliwych miasteczek, średniowiecznych zamków, pysznego wina i tajemniczych zakątków. Atrakcje są „rozrzucone” po całej Toskanii, zwiedzanie samochodem jest więc świetnym sposobem na to, by zobaczyć możliwie najwięcej z nich.

W Toskanii możesz spędzić udany urlop, niezależnie od swoich potrzeb, upodobań czy możliwości finansowych. Są tu bardzo drogie, ekskluzywne hotele, wille położone wśród wspaniałych winnic, ale także gospodarstwa agroturystyczne czy świetnie wyposażone kempingi z basenami i atrakcjami dla najmłodszych. Nic więc dziwnego, że Toskanię samochodem wybierają bardzo różne grupy turystów – pary, rodziny z dziećmi, grupki znajomych czy samotni podróżnicy.

Zapewniamy wszechstronną ochronę i pomoc w czasie wyjazdu prywatnego lub służbowego, w kraju lub za granicą

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie dummy Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny  i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz pełne dane o spółce.