Narty w Czechach? Sprawdź, gdzie się wybrać i ile to kosztuje

Podróż | 4 minuty

Wielbiciele narciarstwa na sezon czekają cały rok. Niestety nikt do końca nie wie, jak będzie on wyglądał tej zimy. Czekając na kolejne informacje o sytuacji związanej z koronawirusem oraz aktualnych obostrzeniach, warto jednak przygotować sobie przynajmniej wstępny plan wyjazdu. Jeśli okaże się, że możemy bezpiecznie udać się na stok, będziemy gotowi do drogi.

Miłośnicy białego szaleństwa mogą rozważyć wyjazd do jednego z ośrodków narciarskich w Czechach. Za sprawą nowoczesnej infrastruktury oraz długich tras słyną one ze znakomitych warunków do uprawiania sportów zimowych. Co więcej, organizacja wypadu na narty w Czechach nie wiąże się z dużymi wydatkami finansowymi, zwłaszcza jeśli wybór padnie na jeden z kurortów położonych blisko granicy. Gdzie warto się udać?

Spis treści:
 

Stoki gór u naszych południowych sąsiadów mają urozmaicone nachylenie, dzięki czemu tamtejsze trasy odpowiadają na rozmaite potrzeby miłośników szusowania. Co istotne, znaczna część ośrodków narciarskich w Czechach położona jest w obrębie piętra lasów iglastych, co przekłada się na odpowiednie bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Nic dziwnego, że każdego roku przyjeżdża tam szerokie grono osób m.in. z Polski czy Niemiec, które docenia doskonale przygotowane trasy, rozbudowaną sieć rekreacyjną i przystępne cenowo karnety. Gdzie wybrać się na narty do Czech?

Lipno

Kompleks Lipno uznawany jest za jeden z najlepszych ośrodków narciarskich na południu Czech blisko granicy z Austrią. Około 13,5 km tras dla początkujących i średniozaawansowanych osób oraz liczne udogodnienia dla najmłodszych, czynią to miejsce doskonałą propozycją na spędzenie ferii zimowych w rodzinnym gronie. To jeden z najlepiej dostosowanych ośrodków narciarskich w Czechach, w którym znajduje się 8 wyciągów (m.in. 4-osobowy krzesełkowy), wypożyczalnia wraz z serwisem oraz Skischool Lipno, która przewiduje naukę w kameralnych grupach. Cena jednodniowego skipassu wynosi około 140 zł. Do dyspozycji dzieci pozostaje m.in. snowpark z rozmaitymi przeszkodami oraz plac zabaw z wyciągami taśmowymi.

Szpindlerowy Młyn

Doskonale przystosowane stoki narciarskie w Czechach znajdziemy również w Szpindlerowym Młynie, który z uwagi na bliskie położenie względem Szklarskiej Poręby i Karpacza, jest jednym z najchętniej odwiedzanych ośrodków przez Polaków. Kompleks zapewnia idealne warunki do całodniowego szusowania, za czym przemawia 25 km tras o różnej skali trudności oraz 17 wyciągów (orczykowych i krzesełkowych). To jeden z największych ośrodków narciarskich w Czechach, który odznacza się nowoczesną infrastrukturą oraz atrakcyjną ofertą rekreacyjną (m.in. trasy saneczkowe czy skutery śnieżne). Cena jednodniowego skipassu w Szpindlerowym Młynie wynosi około 140 zł.

Cerna Hora – Pec

W zestawieniu najlepszych stoków w Czechach nie można również pominąć ośrodka Cerna Hora, który jest częścią dużego kompleksu Montenegro – PEC. Tamtejsze trasy o długości około 17,5 km sprostają wymaganiom zarówno początkujących, jak i średniozaawansowanych narciarzy. Co więcej, stacja została wyposażona m.in. w 12 wyciągów (typ kabinowy, krzesełkowy i orczykowy), wypożyczalnię sprzętu (komplet ok. 70-80 zł za dzień) oraz szkołę narciarską. Cerna Hora oferuje również długie trasy biegowe oraz udogodnienia dla miłośników snowboardu. Ten klimatyczny ośrodek narciarski w Czechach zapewnia dzieciom szereg możliwości na spędzenie wolnego czasu m.in. na torze saneczkowym czy na terenie snowparku.

Oferta stoków narciarskich w Czechach blisko granicy z Polską to doskonały wybór dla osób, które planują weekendowy wypad lub po prostu chcą uniknąć wielogodzinnej podróży. Poza wspominanym Szpindlerowym Młynem czy ośrodkiem Cerna Hora, do popularnych stacji należą m.in. Harrachov czy Říčky. Z pewnością warto zapoznać się z ofertą kompleksów w Sudetach, gdyż położone tam stoki w Czechach oferują aż 180 km tras zjazdowych.

Wybierając się na narty do Czech, warto wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która uprawnia do korzystania z podstawowej opieki medycznej za granicą. W pewnych sytuacjach może jednak okazać się ona niewystarczająca, dlatego dobrym rozwiązaniem jest zakup dodatkowego ubezpieczenia narciarskiego. Pomimo posiadania karty EKUZ, w Czechach trzeba będzie zapłacić m.in. za:

  • ratownictwo górskie,
  • leczenie na szpitalnym oddziale ratunkowym,
  • transport do Polski.

Warto więc zdecydować się na kompleksowe ubezpieczenie turystyczne na narty, które stanowi skuteczne zabezpieczenie przed konsekwencjami nieszczęśliwych zdarzeń losowych oraz wypadków. Oczywiście wybrana polisa powinna posiadać rozszerzenie dotyczące uprawiania sportów zimowych, a jeśli planujemy jazdę poza wyznaczonymi trasami (tzw. free skiing), rozszerzenie o uprawianie sportów ekstremalnych. Warto, aby ubezpieczenie narciarskie obejmowało również: pokrycie kosztów akcji ratunkowej w górach, OC w życiu prywatnym (przydatne w sytuacji nieumyślnego wyrządzenia szkody osobie trzeciej) oraz ochronę bagażu i sprzętu sportowego w razie zdarzeń losowych.

Zapewniamy wszechstronną ochronę i pomoc w czasie wyjazdu prywatnego lub służbowego, w kraju lub za granicą

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie dummy Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny  i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz pełne dane o spółce.