Majówka 2021 – kiedy wypada i dokąd się wybrać?

Podróż | 4 minuty

Majówka to doskonały moment na dłuższy urlop. Zastanawiasz się, kiedy zaczyna się majówka w 2021 r. lub gdzie się wybrać, aby odpocząć i wrócić do pracy pełnym energii?

Cóż, sytuacja pandemiczna nadal nie pozwala nam na snucie pewnych, wyjazdowych planów – najważniejsze to zachować zdrowy rozsądek i śledzić najnowsze doniesienia. Nie zaszkodzi również przygotować wstępny plan. Nawet jeśli nie uda nam się wyjechać na majówkę 2021, to zawsze możemy wykorzystać zgromadzone informacje przy planowaniu długiego weekendu czerwcowego lub krótkiego wakacyjnego wypadu. Poniżej znajdziesz kilka propozycji, jak spędzić wolne dni.

Spis treści:
 

Kiedy jest majówka? Majówka w 2021 r. tradycyjnie rozpoczyna się 1 maja. Ten dzień – analogicznie jak 3 maja – jest ustawowo wolny od pracy. 1 maja wypada Święto Pracy (Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy), z kolei na 3 maja przypada Święto Konstytucji. Jest jeszcze 2 maja (w 2021 r. jest to niedziela), czyli Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Nie jest to jednak dzień wolny.

Kiedy wypada majówka w 2021 r.? W bieżącym roku długi weekend majowy zaczyna się w sobotę, a kończy w poniedziałek. W porównaniu do lat ubiegłych taki układ dni nie jest korzystny dla osób aktywnych zawodowo.

Skoro między 1 a 3 maja wypada majówka, to kiedy wziąć urlop? Ponieważ w tym roku Święto Pracy jest w sobotę, to osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę zyskują dodatkowy dzień wolnego. Chcesz przedłużyć sobie urlop na początku maja? Wystarczy, że dzień wolnego wykorzystasz:

  • 30 kwietnia (piątek) i weźmiesz 4 dni wolnego (od 26 do 29 kwietnia) – w ten sposób na weekend majowy będziesz mógł wyjechać zaraz po pracy 23 kwietnia (piątek). Łącznie zyskasz aż 10 dni wolnego.
  • 4 maja (wtorek) i weźmiesz 3 dni wolnego (od 5 do 7 maja). Urlop w takich dniach pozwoli Ci na wypoczynek w okresie od 1 do 9 maja – będziesz miał 9 dni wolnego.

Drugi wariant może być korzystniejszy pod względem pogody. Z reguły temperatura na początku maja sprzyja aktywności na świeżym powietrzu.

Jeżeli zamierzasz wziąć kilka dni wolnego, to pozostaje jeszcze kwestia gdzie wyjechać na weekend majowy w Polsce. Oto 5 propozycji, które warto rozważyć:

1. Polskie góry na majówkę – urlop w Tatrach

Lubisz piesze wędrówki? Jeżeli chcesz odpocząć i jednocześnie zadbać o formę przed latem, wybierz się w Tatry. Liczne szlaki sprzyjają długim spacerom, a panująca wokół cisza i zapierające dech w piersiach widoki pozwalają oczyścić umysł. Alternatywą dla pieszych wędrówek może być np. spływ kajakowy.

2. Łeba – wczasy nad morzem dla zdrowia

Majówka w Polsce? Jeżeli na ostatnim urlopie byłeś w górach, na majówkę wybierz morze. Łeba to jeden z popularniejszych kurortów nadmorskich. Czas wolny możesz spędzić na ruchomych wydmach, piaszczystych plażach czy spacerując urokliwym deptakiem. Wiosenną porą stężenie jodu w powietrzu jest bardzo wysokie – każdy spacer to okazja, aby uzupełnić niedobór tego pierwiastka w organizmie.

3. Bory Tucholskie – weekend z przyrodą

Pomysł na weekend majowy to także Bory Tucholskie. Odpoczynek na łonie natury w tym parku narodowym to okazja, aby zobaczyć m.in. wyjątkowe gatunki ptaków – choćby czaplę siwą. Co więcej, Bory Tucholskie można zwiedzać zarówno na piechotę, jak i rowerem. Łącznie na turystów czeka niemal 80 km szlaków pieszych i rowerowych.

4. Majówka w kajaku – spływ kajakowy rzeką Pilicą

Chcesz rozładować stres? Zaplanuj weekend majowy na łonie przyrody i weź udział w spływie kajakowym. Kontakt z naturą i wodą to sposób na to, aby się wyciszyć. Będziesz mógł także popracować nad swoją kondycją fizyczną – spływ kajakowy to doskonały sposób, aby wzmocnić górne partie ciała.

5. Pomysł na majówkę – lekcja historii w Malborku

Wybierasz się na majówkę z rodziną? Poza główną atrakcją, czyli Muzeum Zamkowym, w Malborku zobaczyć warto też zabytkową Wieżę Ciśnień i Ratusz Staromiejski. Z kolei na najmłodszych czeka Dinopark, czyli park ruchomych dinozaurów. Ciekawym sposobem na spędzenie czasu są także rejsy po Nogacie.

Przed wyjazdem na majówkę pamiętaj, aby kupić ubezpieczenie turystyczne. Polisa turystyczna zapewnia bardziej wszechstronną pomoc niż ta, którą oferuje NFZ. Jeżeli:

  • zabierasz ze sobą sprzęt do wspinaczki czy rower, to polisa zapewni Ci odszkodowanie w razie ich kradzieży lub zniszczenia wskutek zdarzeń losowych,
  • w czasie wędrówek czy uprawiania sportu dojdzie do nieszczęśliwego wypadku (np. złamiesz rękę), to otrzymasz środki finansowe. Planując aktywności sportowe w czasie majówki, pamiętaj, aby kupić ubezpieczenie na wyjazd sportowy.
  • nieumyślnie wyrządzisz komuś krzywdę – np. uszkodzisz sprzęt należący do innego turysty – to ubezpieczyciel pokryje szkody.

Ubezpieczenie turystyczne możesz kupić poprzez stronę internetową Allianz.

Zapewniamy wszechstronną ochronę i pomoc w czasie wyjazdu prywatnego lub służbowego, w kraju lub za granicą

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie dummy Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Rodziny Hiszpańskich 1, 02-685 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz dummy pełne dane o spółce.