Gdzie na wakacje 2022 – najlepsze kraje do zwiedzenia w Europie!

Podróż | 5 minut
W 2022 roku, według badania przeprowadzonego przez CBOS, 56 proc. dorosłych Polaków zamierza wyjechać na przynajmniej dwudniowy urlop. Jest to wynik o 8 punktów procentowych wyższy niż rok wcześniej. Odsetek planujących taki wyjazd powrócił do poziomu sprzed pandemii COVID-19, ale nie jest jeszcze taki jak w 2019 roku. Duża część Polaków wybierze urlop w Europie. Które miejsca warto wziąć pod uwagę? Gdzie spędzić wakacje w 2022 roku?
Spis treści:
 

Co ciekawe, z raportu European Travel Commission wynika, że Polacy są obecnie najchętniej podróżującym narodem w Europie. Okazuje się, że plany wyjazdowe ma aż 80 proc. z badanych. 48 proc. ankietowanych rodaków wybiera się na urlop do jednego z europejskich krajów.

Gdzie powinieneś pojechać na wakacje? Weź pod uwagę m.in. miesiąc, w którym chcesz się wybrać na urlop, i oczekiwaną pogodę. Jeśli zależy Ci na ponad 30 stopniach Celsjusza, to wybierz wyjazd latem i takie miejsca jak Chorwacja, Włochy czy Hiszpania. Natomiast w przypadku gdy preferujesz raczej wiosenną aurę, zdecyduj się na Maderę albo Wyspy Kanaryjskie, które należą odpowiednio do Portugalii i Hiszpanii – przez większość roku jest tam ciepło, ale raczej nie upalnie.

W przypadku gdy Twoim głównym celem jest zwiedzanie i nie oczekujesz, że będzie bardzo ciepło, to ciekawym pomysłem może być m.in. Skandynawia – choćby Finlandia, Szwecja czy Norwegia. Przygotuj się jednak na wysokie koszty – jest tam zdecydowanie drożej niż w Polsce. 

Które kierunki na wakacje w 2022 roku są najpopularniejsze? Jak wynika ze wspomnianego raportu European Travel Commission, nie ma pod tym względem szczególnego zaskoczenia. Numerem jeden jest Chorwacja, którą wybrało 10 proc. respondentów. Na kolejnej pozycji znalazła się Hiszpania z rezultatem 7 proc., przy czym tyle samo osób planuje wybrać się do Niemiec. Na dalszej pozycji wylądowały Włochy i Grecja z wynikiem 6 proc.

Dominacja Chorwacji wynika m.in. z tego, że kraj ten nie jest bardzo odległy od Polski, a dzięki temu stosunkowo szybko można dotrzeć do niego autem. W 2021 roku odwiedziło go około milion Polaków. Obecność Niemiec na liście wynika nie tylko z wyjazdów, które mają na celu zwiedzanie – duża część podróżnych odwiedza tam swoich rodaków. Przy okazji – w zasadzie w każdej części Niemiec czeka na Ciebie mnóstwo atrakcji – parki rozrywki, zabytki warte zobaczenia i nie tylko. To najpopularniejsze miejsca na wakacje, ale oczywiście Polacy pojawią się w tym roku w wielu zakątkach Europy. 

Przyjrzyjmy się kilku krajom, które były najczęściej wskazywane we wspomnianym raporcie jako cele wyjazdów. Pod wieloma względami to najlepsze miejsca na wakacje w Europie. Co za tym przemawia? Oto zalety tych kierunków:

  • Chorwacja – poza ciepłym morzem i gwarantowaną pogodą w sezonie, w kraju tym znajduje się wiele miejsc, które są godne zobaczenia. Do najciekawszych zakątków należą tam Park Narodowy Krka, Jeziora Plitwickie, Split, Dubrownik, Trogir, Szybenik i wyspa Hvar – to tylko przykładowe miejsca, które są warte zobaczenia. Jeśli zastanawiasz się, gdzie jechać na wakacje, aby podziwiać piękne widoki, to weź pod uwagę Chorwację. Sceneria w takich kurortach jak choćby Makarska robi ogromne wrażenie – to połączenie morza i gór.
  • Hiszpania – cudowne piaszczyste plaże, pyszne jedzenie, zróżnicowany krajobraz to przykłady tego, co czeka na Ciebie w Hiszpanii. Ponadto Barcelona, Madryt, Malaga, Sevilla i całe mnóstwo innych miast, które warto zwiedzić. Nie zapominaj, że Hiszpania to także zróżnicowane pod wieloma względami Wyspy Kanaryjskie. Warto je zobaczyć!
  • Włochy – kraj, na którego zwiedzanie możesz przeznaczyć wiele miesięcy, a i tak nie zobaczysz wszystkich najważniejszych miejsc. Sam Rzym wymaga poświęcenia mu co najmniej kilku dni. Do tego wyspy, takie jak Sycylia czy Sardynia. Latem w Italii masz gwarantowaną piękną pogodę. Do tego cudowne widoki, a także plaże – piaszczyste, kamieniste i żwirkowe, co sprawia, że to kraj na wakacje, który będzie odpowiadać różnym turystom.
  • Grecja – pozostaje od lat jednym z ulubionych kierunków urlopowych Polaków. Kreta, Rodos czy Kos to wyspy, które chętnie wybieramy, ale wielu rodaków decyduje się na urlop na półwyspie. Grecja zapewnia pyszne jedzenie, nowoczesne hotele i mnóstwo miejsc wartych zwiedzania. Ateny, Klasztory na Meteorach, Delfy czy Mykeny to tylko przykładowe miejsca, które są godne zobaczenia.

Gdzie na wakacje w 2022 roku? Wybierz taki kierunek, który odpowiada Ci pod względem pogodowym, zabytków, rozrywki, plaż i nie tylko. Zanim wyjedziesz, wykup ubezpieczenie turystyczne – dzięki temu zabezpieczysz się przed kosztami, które mogą wynikać z wypadków oraz przeróżnych sytuacji, które mogą Ci się przydarzyć w podróży. 

Źródło:

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ponad-polowa-Polakow-chce-w-tym-roku-wyjechac-na-co-najmniej-dwudniowy-wypoczynek-8274861.html

https://turystyka.rp.pl/popularne-trendy/art19322141-chorwacja-mamy-najlepszy-wynik-w-turystyce-nad-morzem-srodziemnym-pomogli-polacy

https://turystyka.wp.pl/polacy-numerem-jeden-nikt-by-sie-nie-spodziewal-6752760131271200a

Zapewniamy wszechstronną ochronę i pomoc w czasie wyjazdu prywatnego lub służbowego, w kraju lub za granicą

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie dummy Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny  i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz pełne dane o spółce.