Gdzie jechać na narty w Polsce? Przegląd kurortów

Podróż | 5 minut

Pandemia koronawirusa wywróciła nasze plany do góry nogami – również te podróżnicze. Nadal nie wiadomo, jak będzie w tym roku wyglądał sezon zimowy. Czy spędzimy ferie w domu czy może uda nam się wybrać na stok i oddać białemu szaleństwu? Mając nadzieję na pozytywny scenariusz, przygotowaliśmy kilka inspiracji, gdzie wyjechać na narty w Polsce.

Stoki narciarskie w Polsce oferują miłośnikom szusowania coraz lepsze warunki do sezonowej jazdy. Przemawia za tym m.in. nowoczesna infrastruktura, zróżnicowane trasy oraz liczne atrakcje w pobliżu ośrodków. W porównaniu z zagranicznymi kurortami wypad na narty w Polsce wiąże się z niższymi kosztami. Dotyczy to zarówno cen karnetów, jak i strefy noclegowej oraz kosztu samego dojazdu do kurortu. A zatem: gdzie warto jechać na narty w Polsce?

Spis treści:
 

Oferta krajowych ośrodków sprosta oczekiwaniom zarówno początkujących, jak i zaawansowanych miłośników szusowania. Najlepsze stoki w Polsce to gwarancja malowniczych tras i rozbudowanej infrastruktury.

Szczyrk

To jeden z najchętniej odwiedzanych ośrodków, który dzięki kompleksowej modernizacji w ostatnich latach, słynie z nowoczesnych wyciągów (łącznie 12), wypożyczalni sprzętów (np. Motion Rent, SKI RENT) czy szkół narciarskich (np. Maxiland). Ten położony w Beskidzie Śląskim kurort oferuje aż 40 km tras, które należą do Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego i Centralnego Ośrodka Sportowego. I co istotne: wszystkie one dostępne są w ramach jednego karnetu, którego cena (w zależności od liczby dni) wynosi od 99 do 540 zł. Szczyrk może pochwalić się również jedną z najdłuższych tras narciarskich w Polsce, która położona jest na zboczu Skrzycznego.

Zieleniec Ski Arena

Klimatyczny ośrodek położony w Dusznikach Zdrój w Górach Orlickich, który stanowi jednocześnie największą stację w Kotlinie Kłodzkiej. Zdrojowy charakter tamtejszych terenów i malownicze krajobrazy sprawiają, że cały wypad upłynie w wyjątkowej atmosferze. Zieleniec oferuje nie tylko jedne z najlepszych stoków w Polsce, ale rozbudowaną strefę noclegową i rekreacyjną (spa, basen, deptak wraz z uzdrowiskiem w Dusznikach Zdrój). Ośrodek dysponuje aż 40 trasami o łącznej długości 23 km, a większość z nich jest oświetlona, dzięki czemu możliwa jest komfortowa jazda po zmroku. Dodatkowo miłośnicy szusowania mogą skorzystać z 29 nowoczesnych wyciągów.

Ski Arena Szrenica w Szklarskiej Porębie

To niewątpliwie jeden z największych ośrodków narciarskich w Karkonoszach, który sprosta wymaganiom bardziej zaawansowanych miłośników białego szaleństwa. To tutaj znajduje się najbardziej stroma trasa, czyli „Ściana”, której nachylenie wynosi w niektórych miejscach aż 50%. W zależności od wybranej opcji cena skipassu dla osoby dorosłej waha się pomiędzy 68 a 394 zł. Ośrodek oferuje 5 tras o różnej skali trudności, a wśród nich znajduje się jeden z najdłuższych stoków w Polsce – Lolobrygida o łącznej długości ponad 4,4 km.

Oferta polskich ośrodków sprosta również oczekiwaniom osób, które chcą wybrać się na narty z dzieckiem. Decydując się na wyjazd ze swoją pociechą, kluczowymi aspektami są: dostęp do łatwych i oświetlonych tras, obecność szkółek czy komfortowych wyciągów. Gdzie wybrać się na narty z dziećmi?

Rusiń Ski na Bukowinie Tatrzańskiej

Planując wyjazd na narty z dzieckiem, z pewnością warto zwrócić uwagę na ofertę ośrodka Rusiń Ski, który położony jest na zboczach Wierchu Rusińskiego. Trasy położone są na północnych zboczach, dzięki czemu utrzymuje się tam długo śnieg, z kolei skala ich trudności sprzyja rodzinnym wypadom. Wszystkie stoki zapewniają doskonałe warunki do jazdy dla początkujących narciarzy, gdyż są oświetlone, ratrakowane i sztucznie śnieżone. Do dyspozycji rodzin przeznaczone zostały komfortowe wyciągi (łącznie 5, w tym 6-osobowa kolej krzesełkowa), wypożyczalnie sprzętu (komplet – 45 zł za dzień) i liczne atrakcje (m.in. zimowe place zabaw, aquaparki).

KASINA SKI

Innym ośrodkiem, który warto wziąć pod uwagę, wybierając się na narty z dzieckiem, jest KASINA SKI. Ta kameralna stacja położona w Małopolsce wyposażona została w nowoczesną 6-osobową krzesełkową kolejkę, a także zapewnia dostęp do wypożyczalni i przechowalni sprzętu. Znajdują się tutaj stoki narciarskie dla początkujących, a wszystkie trasy przebiegają w lesie, co dodatkowo wpływa na komfort jazdy m.in. w trakcie silnego wiatru.

Bez względu na poziom zaawansowania jazdy lub na skalę trudności wybranej trasy, warto zadbać o bezpieczeństwo na stoku. Dlatego udając się do jednego z krajowych ośrodków, nie należy zapominać o zakupieniu odpowiedniej polisy. Wybierając ubezpieczenie turystyczne na narty w Polsce, warto, aby oferta obejmowała ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków, a także od uszkodzenia wskutek zdarzeń losowych  lub utraty bagażu i sprzętu sportowego. 

Czasami zachowanie zasad jazdy na stoku narciarskim może okazać się niewystarczające, zwłaszcza jeśli na trasie nie przestrzegają ich inni użytkownicy. Ubezpieczenie na narty rozszerzone o OC w życiu prywatnym okaże się także skutecznym wsparciem w sytuacji, gdy to my spowodujemy wypadek, w wyniku którego szkody doznają osoby trzecie. 

Zapewniamy wszechstronną ochronę i pomoc w czasie wyjazdu prywatnego lub służbowego, w kraju lub za granicą

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie dummy Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny  i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz pełne dane o spółce.