zalety morsowania

Co daje morsowanie? Poznaj jego największe zalety!

Życie i zdrowie | 4 minuty

W lutym 2023 roku odbył się XX Międzynarodowy Zlot Morsów w Mielnie, w którym wzięło udział prawie 9 tys. osób. Organizator twierdzi, że prawdopodobnie było to największe tego typu spotkanie na świecie. Impreza zakończyła się wspólną kąpielą w Bałtyku. Skąd wzięła się popularność morsowania? Co daje kąpiel w zimnej wodzie? Sprawdź, jakie są korzyści z morsowania!

Spis treści:

Moda na tę formę rekreacji trwa w Polsce od kilku lat. Morsowanie polega na krótkiej kąpieli lub zanurzaniu się w zimnej wodzie. Jaką powinna mieć temperaturę? Źródła podają różne maksimum. Niektóre, że woda powinna mieć poniżej 15 stopni Celsjusza, inne że od 8 do 12, a jeszcze inne – poniżej 5 stopni.

Morsować możesz w rzece, jeziorze, morzu i w innych zbiornikach. Przeważnie Polacy robią to w grupach, chociaż jeśli wolisz zimne kąpiele bez towarzystwa, to nic nie stoi na przeszkodzie, by takich zażywać. Ta forma rekreacji cieszy się największym zainteresowaniem w krajach nordyckich i we wschodniej Europie.

Morsowanie możesz uważać za nowość, a tymczasem ma w Polsce długą historię. Pierwsze morskie kąpielisko, z którego można korzystać poza sezonem letnim, powstało w 1808 roku w Brzeźnie. W kolejnych dekadach ta forma aktywności cieszyła się coraz większym zainteresowaniem – zaczęły powstawać pierwsze kluby. Najstarszy to Gdański Klub Morsów, który działa od 1975 roku. Od tej pory powstało ponad 100 kolejnych.
Kąpiel w zimnym zbiorniku powinna trwać od 3 do 5 minut. Z czasem Twój organizm może akceptować dłuższy pobyt w wodzie.

Chcesz morsować? Zanim wskoczysz do zimnej wody, skonsultuj się z lekarzem. Wybierz inną aktywność, jeśli masz problemy sercowo‑naczyniowe, nadciśnienie tętnicze lub schorzenia neurologiczne. Prawdopodobnie lekarz zleci Ci badania, dzięki którym dowiesz się o stanie Twojego zdrowia. Wyniki są złe? W takich przypadkach przydać się może prywatna opieka zdrowotna. Dzięki niej szybko skorzystasz z konsultacji ze specjalistami. Z wielu powodów lekarz może Ci odradzić morsowanie. Jeśli widzi przeciwwskazania, to zrezygnuj z tej aktywności.

Przed morsowaniem zrób rozgrzewkę. Nie musisz biegać przez kilkadziesiąt minut – nawet krótka aktywność ułatwi Ci wejście do zimnej wody. Przydadzą Ci się:

  • buty,
  • czapka i rękawiczki,
  • ręcznik i szlafrok,
  • termos z ciepłą herbatą,
  • strój kąpielowy.

Jeśli masz infekcję, to nie idź morsować – możesz zaszkodzić sobie, a przy okazji innym fanom zimnej kąpieli. Co najwyżej pospaceruj na świeżym powietrzu, ale zachowaj dystans od ludzi. Pamiętaj, jak dbać o higienę, aby nikogo nie zarazić. Wybierz spacer, jeśli dolegliwości Ci w tym nie przeszkadzają i taką aktywność polecił lekarz.

Masz już wszystko? Lekarz pozwala na rozpoczęcie aktywności? W takim razie sprawdź, czy morsowanie Ci się spodoba. Jakie możesz odnieść korzyści? Jakie są zalety morsowania? Czy to dobre dla zdrowia?

Ta aktywność to nie tylko forma rekreacji. Możesz odnieść liczne korzyści zdrowotne z morsowania. Jeśli nie masz żadnych przeciwwskazań, to zainteresuj się tą aktywnością. Na jakie plusy morsowania możesz liczyć?

  • Zwiększysz odporność – morsowanie spowoduje, że wzrośnie Twoja tolerancja na zimno; możesz znacznie rzadziej chorować; pamiętaj, żeby jednak nie morsować w czasie infekcji.
  • Poprawisz metabolizm – organizm musi w czasie morsowania ogrzać ciało, co wiąże się z szybkim spalaniem kalorii.
  • Poprawisz krążenie – organizm będzie lepiej dotleniony.
  • Polepszysz samopoczucie – podczas zimnych kąpieli organizm może wytwarzać endorfiny, czyli hormony szczęścia, co złagodzi m.in. ból i stres.
  • Przyśpieszysz regenerację – mniej czasu zacznie zajmować Ci powrót do sił po wysiłku.

Zastanawiasz się, jak dbać o serce? Czy morsowanie Ci w tym pomoże? Jeśli masz problemy kardiologiczne, to znajdź inną formę rekreacji. Wejście do zimnej wody powoduje, że serce bije tak szybko, jak podczas biegu. Może to doprowadzić nawet do zawału. Morsowanie ma liczne zalety, ale nie każdy powinien się na decydować na tę formę aktywności.

Ubezpieczenie na życie i zdrowie Twoje Życie i Twój Plan
Materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Pełny opis ubezpieczenia na życie „Twoje Życie" i dostępnych umów dodatkowych (w tym: umowy dodatkowej na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi, wraz ze wskazaniem ich strategii i ryzyk inwestycyjnych) znajduje się w ogólnych warunkach ubezpieczenia, załącznikach do tych dokumentów, Regulaminie UFK i w
Dokumencie zawierającym kluczowe informacje, zamieszczonych na tej stronie oraz na stronie www.allianz.pl/owu. Znajduje się tam również regulamin akcji promocyjnych do tego ubezpieczenia.
 
Materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Pełny opis ubezpieczenia na życie “Twój Plan”, dostępnych umów dodatkowych i ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych (wraz ze wskazaniem ich strategii i ryzyk inwestycyjnych) znajduje się w ogólnych warunkach ubezpieczenia, załącznikach do tych dokumentów, Regulaminie UFK i w Dokumencie zawierającym kluczowe informacje, zamieszczonych powyżej oraz na stronie dummy www.allianz.pl/owu.