Jak zadbać o swoje serce?

Życie i zdrowie | 3 minuty
Serce to wydajnie pracujący mięsień – pompa, która toczy krew do organizmu. Odgrywa kluczową rolę w układzie krążenia, mimo że pod względem wielkości jest jak piąstka swojego właściciela. Przypadłości związane z sercem należą do chorób cywilizacyjnych. Co robić, aby ograniczyć ryzyko zachorowania?  Jak dbać o serce?

Choroby serca to jedne z najczęstszych dolegliwości, z jakimi zmagają się Polacy. Z opracowania NIZP-PZH „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania  2022” na podstawie danych GUS, wynika, że w 2021 roku choroby tego narządu spowodowały największą liczbę zgonów – aż 117 972. Oznacza to, że stanowiły 23% wszystkich przypadków śmiertelnych.

Przyczyną wzrostu ryzyka chorób cywilizacyjnych w XXI wieku są globalne czynniki zewnętrzne. Zalicza się do nich m.in. smog, zanieczyszczenie gleby, wody, zmiany klimatyczne, mało aktywny tryb życia, siedzący tryb życia, pracę zdalną   czy życie w ciągłym stresie.

Jakie są najczęstsze przyczyny chorób układu krążenia i serca? Jak podaje dr Tomasz Ochałek, zaliczamy do nich:

  • nadciśnienie tętnicze – 54% przypadków,
  • niezdrową dietę – 37%,
  • wysoki poziom cholesterolu LDL – 24%,
  • cukrzycę – 20%,
  • zanieczyszczenia powietrza – 13%.

Czy wiesz, że większości dolegliwości związanych z tym narządem możesz uniknąć, jeśli będziesz prowadzić zdrowy tryb życia? Jak twierdzi dr n. med. Krzysztof Kępa, kardiochirurg z Grupy American Heart of Poland, zmiana nawyków zmniejsza ryzyko zawału serca o 80%. Przede wszystkim dbaj o dietę i aktywność fizyczną. Możesz uniknąć choroby serca dzięki różnym zmianom – często takim, które łatwo wdrożysz. Jak zadbać o serce? Zastosuj się do następujących wskazówek:

  • Uprawiaj sport – serce kocha ruch, nie lubi nadwagi i siedzącego trybu życia. Zalecana dawka treningu wynosi minimum 75 minut intensywnej lub 150 minut umiarkowanej aktywności na tydzień. Osoby z chorobami serca nie muszą unikać sportu, ale powinny skonsultować rodzaj aktywności ze specjalistą.
  • Unikaj stresu – według statystyk do zawałów najczęściej dochodzi w poniedziałek między 6 a 12 rano, co wynika z nagłego ataku stresu po powrocie do pracy. Jeśli żyjesz w stanie przewlekłego zdenerwowania, ryzyko chorób krążenia rośnie o nawet 60%.
  • Nie pal papierosów – dym tytoniowy zawiera 4 tys. substancji chemicznych. Jeśli palisz, zwiększasz ryzyko choroby serca.
  • Nie pij dużej ilości alkoholu w krótkim czasie – nie musisz całkowicie go wyeliminować. Jeśli szybko wypijesz kilka razy więcej niż rekomendowana porcja alkoholu, będzie to niebezpieczne dla serca. Dojdzie do tego, jeśli w dwie godziny wypijesz ponad 4 razy więcej niż 250 ml piwa o mocy 5%, ok. 100 ml wina o mocy 12% lub ok. 30 ml wódki o mocy 40%.
  • Dbaj o dietę – zmniejsz ilość czerwonego mięsa i przetworów mięsnych, słodyczy i soli. Zwiększ podaż owoców, warzyw niskoskrobiowych (takich jak m.in. sałata, pomidory, kapusta, kalafior, szpinak), ryb, produktów zbożowych pełnoziarnistych oraz suchych nasion roślin strączkowych.
  • Systematycznie się badaj – pierwsze EKG, czyli badanie, które pozwala na ocenę rytmu i częstości pracy serca, wykonaj po 20. roku życia. Już w takim wieku wykonuj co kilka lat badanie poziomu cholesterolu. Jeśli zmagasz się z chorobami kardiologicznymi lub cukrzycą, rób je częściej.

Weź pod uwagę ryzyko, że mimo zdrowego trybu życia nie zawsze da się uniknąć problemów z sercem i układem krążenia.  Wybierz ubezpieczenie na życie i zdrowie, dzięki któremu w razie problemów zdrowotnych otrzymasz od nas wsparcie finansowe.

Zawrzyj umowę dodatkową w razie poważnego zachorowania, a ochrona obejmie ponad 45 ciężkich chorób u dorosłych – w tym zawał serca i udar mózgu – oraz ponad 20 ciężkich chorób u dzieci.

Możesz również wybrać Pakiet Medyczny „Bądź Zdrów”. Dzięki niemu masz dostęp do specjalistów i badań w około 1500 placówkach Grupy LUX MED[5]. Proponujemy różny zakres i warianty opieki medycznej – w najwyższym, Platynowym, możesz skorzystać z porad u lekarzy w 29 specjalizacjach dla dorosłych, 19 dla dzieci, a także z 491 różnych badań. Dzięki temu szybciej umówisz się na konsultację i rozpoczniesz leczenie. 

 

Źródła:

[1] https://www.pzh.gov.pl/download/32698/, opracowanie danych za: https://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Choroby-Pluc/Na-te-choroby-Polacy-umieraja-najczesciej-Jest-najnowszy-raport-NIZP-PZH,241423,1022.html

[2] https://diag.pl/pacjent/artykuly/choroby-serca-i-ukladu-krazenia/#1-Choroby-serca-i-ukladu-krazenia-choroby-cywilizacyjne-XXI-wieku

[3] https://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Kardiologia/Tak-zmniejszysz-ryzyko-zawalu-czy-udaru-o-ponad-80-proc,242404,1014.html

[4] https://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Kardiologia/Tak-zmniejszysz-ryzyko-zawalu-czy-udaru-o-ponad-80-proc,242404,1014.html

[5] https://www.allianz.pl/pl_PL/dla-ciebie/zycie-i-zdrowie/umowy-dodatkowe/badz-zdrow.html

Nie musisz z dnia na dzień dokonywać rewolucji w swojej diecie. Zamiast tego pomyśl, jakie zmiany jesteś w stanie wprowadzić i utrzymać w dłuższej perspektywie czasu, co pozwoli Ci uzyskać prawdziwe efekty dla zdrowia serca. Po pierwsze, zredukuj ilość soli i cukru (np. zmniejsz o połowę ilość cukru używanego do słodzenia herbaty). Mięso czerwone zamień na chude mięso drobiowe i ryby. Postaraj się, aby warzywa i owoce były obecne w każdym Twoim posiłku. Dąż do jedzenia minimum 400 g warzyw i owoców dziennie. Taką ilość uzyskasz, sięgając po np. średniej wielkości jabłko, pomidora i 2 duże garści rukoli. Na przekąskę wybierz garść dowolnych, niesolonych orzechów, świeży owoc i 2 kostki gorzkiej czekolady – taki zestaw pozwoli Ci w zdrowy i prosty sposób zaspokoić ochotę na słodkie.
Dietetyk kliniczny
Magister dietetyki, przyszła psychodietetyczka, dietetyk z zawodu i pasji. Wierzy, że podstawą profilaktyki jest edukacja, która przekłada się na codzienne, świadome wybory żywieniowe. Doświadczenie zdobywała m.in. podczas licznych praktyk w szpitalach dla dzieci i dorosłych oraz przy pracy w cateringu dietetycznym. Od lat jest związana z rozwojem aplikacji dietetyczno-treningowych, które ułatwiają użytkownikom prowadzenie zdrowego stylu życia poprzez holistyczne podejście do zdrowia. Uwielbia pisać i udowadniać, że kluczem do sukcesu są małe zmiany, które w połączeniu pozwalają uzyskać zaskakujące efekty.
Ubezpieczenie na życie i zdrowie Twoje Życie i Twój Plan

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla tej umowy (dostępne na stronie Centrum dokumentów), w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń Allianz Życie Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Towarzystwo Ubezpieczeń Allianz Życie Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000002561, NIP 5260209975, REGON 010587003, wysokość kapitału zakładowego 95 480 000 zł; wpłacony: 87 267 500  zł. Tu znajdziesz pełne dane o spółce.