Do częstych urazów i wypadków, do których dochodzi podczas uprawiania różnych dyscyplin sportowych, należą m.in. skręcenia, złamania, zwichnięcia i naciągnięcia. Przydarzyć się to może zarówno fanowi piłki nożnej, koszykówki, biegania, jak i innym aktywnym fizycznie osobom. Warto korzystać z akcesoriów, które umożliwiają zabezpieczenie poszczególnych części ciała, narażonych na urazy. Przykładowo, piłkarze zakładają ochraniacze na nogi. Podobnych akcesoriów używają m.in. hokeiści i rugbiści.
Należy też korzystać z rozwiązań dopasowanych do warunków aktywności np. założyć obuwie sportowe odpowiednie do danej nawierzchni. Lepiej nie grać na takiej, na której istnieje duże ryzyko wypadku, np. asfaltowej. Każdy sport należy uprawiać w miejscach do tego przeznaczonych.
Warto też wiedzieć, jak zachować się, gdy do wypadku już dojdzie. W pierwszej kolejności warto rozejrzeć się, czy wokół nas jest ktoś, kto mógłby nam pomóc. Następnie najlepiej jak najszybciej skontaktować się z numerem 112, by otrzymać profesjonalną pomoc medyczną. Można też stosować się do najważniejszych zasad pierwszej pomocy. W przypadku zwichnięcia stawu trzeba go unieruchomić wraz z dwoma sąsiadującymi z nim kośćmi.[1] Podobnie jest ze złamaniami zamkniętymi.[2] Absolutnie nie powinno się samodzielnie nastawiać zwichnięć i złamań.
[1] https://www.doz.pl/czytelnia/a15637-Zwichniecie_stawu__na_czym_polega_i_kiedy_do_niego_dochodzi_Pierwsza_pomoc_przy_zwichnieciach
[2] https://www.doz.pl/czytelnia/a15637-Zwichniecie_stawu__na_czym_polega_i_kiedy_do_niego_dochodzi_Pierwsza_pomoc_przy_zwichnieciach