ABC zdrowia – jakie badania profilaktyczne powinniśmy wykonywać?

Ubezpieczenie Twoje Życie, Twój Plan | 3 minuty

Wiele chorób – w tym również choroby serca i układu krążenia –rozwija się powoli, początkowo nie dając niemal żadnych objawów. Regularne badania profilaktyczne umożliwiają ich szybsze wykrycie oraz rozpoczęcie niezbędnego leczenia. Dlatego powinien je wykonywać każdy – także osoby młode, które nie skarżą się na żadne dolegliwości.

Spis treści:

  1. Czy należy robić badania, jeśli jest się zdrowym?
  2. Jakie badania profilaktyczne warto wykonywać?
  3. Jakie choroby wykrywają badania profilaktyczne?
  4. Oprócz regularnych badań pamiętaj o zdrowym stylu życia

Czy należy robić badania, jeśli jest się zdrowym?

Bardzo często do lekarza wybieramy się dopiero wtedy, gdy nasze samopoczucie znacząco się pogarsza i zaczyna negatywnie odbijać się na jakości naszego życia. Tymczasem wiele schorzeń może rozwijać się podstępnie, przez długi czas nie dając właściwie żadnych symptomów. Objawy nierzadko pojawiają się już na zaawansowanym etapie choroby, gdy trzeba wdrożyć bardziej radykalne leczenie, które nie pozostaje bez wpływu na organizm. Co ważne, dotyczy to nie tylko nowotworów, ale również chorób serca.

Właśnie dlatego tak istotne są regularne badania. Ich wykonywanie to najlepsza profilaktyka chorób serca czy nowotworów, które wbrew pozorom dotykają coraz młodsze osoby. Dlatego też w ramach naszego ubezpieczenia na życie i zdrowie Twoje Życie zapewniamy nie tylko wsparcie finansowe i pomoc w trudnej sytuacji, ale także rabaty na pakiet badań genetycznych i pakiet badań specjalistycznych. Monitorowanie stanu zdrowia umożliwia realną ocenę wpływu naszego trybu życia na organizm i wprowadzenie koniecznych zmian.

Jakie badania profilaktyczne warto wykonywać?

Zakres badań profilaktycznych, które warto wykonywać, zależy głównie od naszego wieku oraz stanu zdrowia. Istnieje jednak kilka badań podstawowych, którym raz w roku powinna poddawać się każda osoba dorosła, niezależnie od wieku czy aktualnego samopoczucia. Są to przede wszystkim:

  • morfologia krwi z rozmazem, w tym: sprawdzenie poziomu cholesterolu,
  • OB krwi,
  • poziom cukru we krwi,
  • pomiar ciśnienia tętniczego,
  • badanie ogólne moczu.

Dodatkowo kobiety powinny każdego roku pamiętać o badaniu ginekologicznym i cytologii. Z kolei osoby palące papierosy do regularnych badań profilaktycznych muszą włączyć również rentgen klatki piersiowej. Ponadto średnio raz w miesiącu kobiety powinny wykonywać samobadanie piersi, a mężczyźni – jąder.

Do pozostałych badań profilaktycznych, które warto wykonywać raz w roku, zalicza się:

  • EKG, 
  • kontrolę tarczycy,
  • próby wątrobowe,
  • profil trzustkowy,
  • USG piersi (kobiety),
  • PSA (mężczyźni).

Jakie choroby wykrywają badania profilaktyczne?

Każde z tych badań pozwala nie tylko ocenić ogólny stan naszego zdrowia, ale przede wszystkim umożliwia wykrycie ewentualnych nieprawidłowości czy rozwijających się procesów chorobowych, nawet jeśli nie dają one jeszcze objawów. Poszczególne badania mogą pomóc wykryć takie schorzenia jak:

  • morfologia – toczące się stany zapalne w organizmie, niedokrwistość. Nieprawidłowe wyniki morfologii mogą też stanowić przesłankę do dalszej diagnostyki, także w kierunku chorób serca i nowotworów;
  • OB krwi – stany zapalne wskazujące na rozwój choroby;
  • badanie ogólne moczu – schorzenia nerek i dróg moczowych, choroby układowe, powikłania związane z innymi dolegliwościami;
  • EKG – zaburzenia pracy serca, choroba niedokrwienna;
  • badanie tarczycy – schorzenia tarczycy, które mogą powodować problemy z metabolizmem i koncentracją, bezsenność, osłabienie, kłopoty z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, anemię czy choroby nerek. Podstawowe badania kontrolne obejmują pomiar hormonów takich jak TSH, FT3 i FT4.;
  • próby wątrobowe – marskość wątroby, zapalenie wątroby lub dróg żółciowych;
  • USG piersi – nowotwory piersi;
  • PSA – problemy z prostatą, rak prostaty.

Oprócz regularnych badań pamiętaj o zdrowym stylu życia

Nie możemy jednak zapominać, że skuteczna profilaktyka chorób to nie tylko systematyczne badania, ale też zdrowy styl życia. Wśród jego nieodłącznych elementów wymienia się prawidłowo zbilansowaną dietę, regularną aktywność fizyczną i zachowanie właściwej higieny

Dla zachowania zdrowia niezbędna jest także odpowiednia ilość snu oraz unikanie długotrwałego stresu. Ryzyko wystąpienia wielu chorób, w tym serca i nowotworów, możemy również zmniejszyć ograniczając spożycie alkoholu i rezygnując z palenia papierosów.

Badania profilaktyczne to najlepszy sposób na monitorowanie stanu zdrowia. Regularnie wykonywane pozwalają na wykrycie wielu nieprawidłowości lub chorób na wczesnym etapie ich rozwoju. Jest to szczególnie istotne w przypadku najpoważniejszych schorzeń, gdy skuteczność leczenia zależy głównie od stadium ich zaawansowania.

Ubezpieczenie na życie i zdrowie Twoje Życie i Twój Plan
Materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Pełny opis ubezpieczenia na życie „Twoje Życie" i dostępnych umów dodatkowych (w tym: umowy dodatkowej na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi, wraz ze wskazaniem ich strategii i ryzyk inwestycyjnych) znajduje się w ogólnych warunkach ubezpieczenia, załącznikach do tych dokumentów, Regulaminie UFK i w
Dokumencie zawierającym kluczowe informacje, zamieszczonych na tej stronie oraz na stronie www.allianz.pl/owu. Znajduje się tam również regulamin akcji promocyjnych do tego ubezpieczenia.
 
Materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Pełny opis ubezpieczenia na życie “Twój Plan”, dostępnych umów dodatkowych i ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych (wraz ze wskazaniem ich strategii i ryzyk inwestycyjnych) znajduje się w ogólnych warunkach ubezpieczenia, załącznikach do tych dokumentów, Regulaminie UFK i w Dokumencie zawierającym kluczowe informacje, zamieszczonych powyżej oraz na stronie dummy www.allianz.pl/owu.