Ugryzienie przez kleszcza u dziecka - jak postępować i jak się go ustrzec?

Ubezpieczenie NNW szkolne | 3 minuty

Ugryzienie przez kleszcza u dziecka może być powodem do paniki. I choć jego konsekwencje bywają poważne, szybka, ale przy tym racjonalna reakcja pomoże nam ochronić malca przed jego potencjalnymi skutkami. Jak wygląda ugryzienie kleszcza, co robić, gdy do niego dojdzie i jak można się przed nim chronić?

Spis treści:

 1. Choroby przenoszone przez kleszcze
 2. Jak wygląda ukąszenie przez kleszcza?
 3. Jak postępować w przypadku ukąszenia przez kleszcza u dziecka?
 4. Jak ustrzec się ugryzienia przez kleszcza?

Choć w Polsce pora aktywności kleszczy przypada na okres od maja do listopada, obecnie należy na nie uważać przez cały rok. Z reguły wybudzają się one z zimowego snu na przełomie marca i kwietnia.Jednak w związku z ociepleniem klimatu w ostatnich latach kleszcze można spotkać nawet już w drugiej połowie lutego. Co więcej, na ugryzienie kleszcza jesteśmy narażeni nie tylko w lasach czy na terenach wiejskich, ale też w miastach – występują między innymi w miejskich parkach czy na osiedlowych trawnikach. Kleszcze mogą przenosić ponad 20 różnych chorób, które określa się jako koinfekcje. Najczęstsze choroby przenoszone przez kleszcze to:

 • kleszczowe zapalenie mózgu,
 • borelioza,
 • babeszjoza,
 • anaplazmoza,
 • bartoneloza,
 • gorączka Q,
 • tularemia,
 • tibola.

Ukąszenie przez kleszcza jest bezbolesne, a ze względu na niewielkie rozmiary tego pajęczaka – długość ciała dorosłych osobników wynosi najczęściej od 4 do 5 mm – niekiedy trudno je nawet zauważyć. A zatem jak wygląda ukąszenie przez kleszcza i w jaki sposób je rozpoznać, by móc możliwie szybko zareagować? W tym przypadku kluczowa jest uważna obserwacja i samokontrola.

Po powrocie z lasu, parku czy innego miejsca, w którym jesteśmy narażeni na ugryzienie przez kleszcza, należy zdjąć ubranie dziecka, wytrzepać je i dokładnie obejrzeć ciało dziecka. Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca najchętniej wybierane przez kleszcze, do których należą: linia włosów, za uszami, szyja, pachy, zgięcia ręki, okolice pępka, pachwiny, pod kolanami oraz okolice ścięgna Achillesa. Jeśli jednak zdarzy się, że nie zauważymy przyczepionego do skóry kleszcza, w miejscu ugryzienia zwykle pojawia się zaczerwienienie. Rumień po kleszczu z reguły ma od 2 do 3 cm i utrzymuje się przez kilka dni.

Wielu rodziców zadaje tylko jedno pytanie, gdy zauważy kleszcze u dzieci: co robić? Lekarze apelują, by przede wszystkim zachować spokój. Co ważne, w takiej sytuacji nie musimy od razu zgłaszać się do specjalisty – kleszcza bowiem możemy usunąć samodzielnie. Jak zrobić to szybko i prawidłowo?

 1. Wbitego w skórę dziecka kleszcza nie wolno smarować żadnymi specyfikami, przypalać ani szarpać.
 2. Do usunięcia kleszcza może nam posłużyć pęseta. Należy chwycić go tuż przy skórze, jak najbliżej miejsca wkłucia, a następnie pociągnąć jednostajnym, zdecydowanym ruchem.
 3. Następnie trzeba dokładnie umyć ręce i zdezynfekować ranę po ukąszeniu.
 4. Przez kolejne 30 dni obserwujmy miejsce po ugryzieniu kleszcza. Jeśli pojawi się w nim koliste zaczerwienienie, natychmiast zgłośmy się z dzieckiem do lekarza.

W aptekach dostępne są także specjalne przyrządy do usuwania kleszczy. Jednak niezależnie od wybranej metody, należy pamiętać, by przy wyciąganiu kleszcza nie uciskać jego odwłoku. W jego przewodzie pokarmowym znajdują się groźne bakterie, które nie powinny mieć możliwości przedostania się do rany.

Kleszcza trzeba usunąć możliwie najszybciej – najlepiej w ciągu 12 godzin, choć szacuje się, że by doszło do infekcji, kleszcz musi pozostawać w skórze przez co najmniej 24 godziny. Jeśli po ukąszeniu wystąpiły niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem. Wsparcie w przypadku ugryzienia przez kleszcza zapewni nam dobre ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków dla dzieci.

W Allianz, niezależnie od wybranego pakietu, można rozszerzyć NNW szkolne o assistance w razie ukąszenia przez kleszcza. Zasady świadczenia pomocy znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Ryzyko ukąszenia przez kleszcza można skutecznie minimalizować. W jaki sposób? I co na kleszcze dla dzieci się sprawdza? Przede wszystkim należy pamiętać, by przed wyjściem do lasu czy parku odpowiednio ubrać dziecko – odzież powinna możliwie szczelnie okrywać ciało. Zalecane są koszulki z długimi rękawami, długie spodnie oraz zakryte buty. Przed rodzinnym spacerem czy weekendową wycieczką warto również sięgnąć po repelenty, czyli środki odstraszające. W aptece z łatwością kupimy preparat na kleszcze dla dzieci o starannie dobranym składzie. Co jednak bardzo ważne, w przypadku najmłodszych, środki na kleszcze dla dzieci zwykle aplikuje się na ubranko, a nie bezpośrednio na skórę.

Składka 41 zł za ubezpieczenie NNW w pakiecie KOMFORT wersja B z sumą ubezpieczenia 15 000 zł 

Ubezpieczenie dziecka przez cały rok - w szkole, podczas zajęć pozaszkolnych oraz w czasie wolnym

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie Centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 457 110 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz  pełne dane o spółce.