zawał serca

Jak rozpoznać zawał serca i jak mu zapobiegać?

Ubezpieczenie Twoje Życie, Twój Plan | 2 minuty
W Polsce odnotowuje się rocznie około 70 tys. przypadków zawałów serca. Uniknij najgorszych konsekwencji choroby i przeczytaj, jak rozpoznać i właściwie reagować na objawy. Z czego wynika zawał serca? Co możesz robić, aby do niego nie doprowadzić?
Do zawału dochodzi, kiedy do komórek mięśnia sercowego dociera zbyt mało krwi, co skutkuje martwicą. Najpierw komórki przestają się odpowiednio kurczyć, a następnie się rozpadają. W wyniku tego do krwi trafiają substancje, które znajdują się w tych komórkach.

Zawał serca może zdarzyć się wszędzie i o każdej porze. Najwięcej przypadków odnotowuje się jednak w dni świąteczne, wczesne poranki oraz poniedziałki, czyli bezpośrednio po dłuższym odpoczynku. 

Do zawału najczęściej dochodzi w wyniku pęknięcia blaszki miażdżycowej w tętnicy wieńcowej. Chodzi tutaj o naczynie, które doprowadza krew do serca. Kiedy ta blaszka pęknie, powstaje skrzeplina i to ona blokuje napływ krwi. Do zawału może również dojść w wyniku arytmii, nadciśnienia tętniczego, niedokrwistości i skurczu tętnicy wieńcowej..

Istnieje wiele czynników, które zwiększają ryzyko zawału serca. Należą do nich m.in.:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • palenie tytoniu,
  • otyłość,
  • wysoki poziom cholesterolu,
  • niedobór witamin z grupy B.

Możesz trafić na informacje, z których wynika, że większe ryzyko zawału występuje w przypadku mężczyzn. Jak twierdzi prof. Artur Mamcarz, kierownik III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii II Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kobiety nie chorują rzadziej, tylko później. Do około 50. roku życia są chronione przez hormony. W przypadku kobiet po 60. roku życia zawały występują tak często jak u mężczyzn po 50.

Zdarza się, że do zawału dochodzi nagle i niespodziewanie. Często jednak organizm wysyła najpierw sygnały ostrzegawcze  – niepokojące objawy można zaobserwować nawet kilka tygodni przed zawałem.

Jeśli szybko rozpoznasz objawy zawału serca, możesz uratować życie. Przeważnie wszystko zaczyna się od silnego bólu w klatce piersiowej, który narasta. Takie objawy zawału serca nie zależą od pozycji ciała ani faz oddychania. Często pojawiają się również: duszności, osłabienie, niepokój, zawroty głowy. Wspomniany ból ściskający należy do typowych objawów na kilka dni przed zawałem. Może promieniować do lewego ramienia, szyi, szczęki czy pleców.

Do wczesnych objawów zawału serca należą także: zgaga, wymioty, niestrawność, duszność, uderzenia gorąca, biegunka i grypa żołądkowa.

Do objawów zawału zalicza się również zaburzenia rytmu serca. Puls może wtedy być wysoki, ale też niski. Ciśnienie przy zawale zazwyczaj nie odbiega od normy.

Część objawów zawału serca wygląda tak samo, jak przy innych dolegliwościach. Do częstych należy zmęczenie przy wykonywaniu codziennych czynności. Inne objawy zawału mięśnia sercowego to mdłości i wymioty, które przeważnie pojawiają się u panów.

Dolegliwości mogą się różnić w zależności od płci. Objawy zawału u kobiet są podobne jak u mężczyzn, ale nie takie same. Ból w klatce piersiowej ma charakter ściskający, a nie kłujący. Zdarza się, że w ogóle nie występuje. 

Skutki zawału mięśnia sercowego mogą być bardzo poważne. Może on prowadzić m.in. do:

  • pogorszenia ogólnego stanu organizmu,
  • gorszej pracy mięśnia sercowego,
  • arytmii,
  • gorszej wydolności i sprawności fizycznej,
  • migotania komór i przedsionków,

Zdrowy styl życia zmniejsza ryzyko tej choroby. Oto co warto zrobić:

  • Rzuć palenie – zwiększone ryzyko występuje zarówno u aktywnych, jak i biernych palaczy. Im więcej palisz, tym większe jest ryzyko, że będziesz mieć zawał serca.
  • Regularnie ćwicz – warto poświęcić kilkadziesiąt minut dziennie, przynajmniej 3-4 razy w tygodniu, na aktywność o umiarkowanej intensywności, taką jak np. szybki marsz, ćwiczenia wzmacniające mięśnie nóg, bioder, brzucha, ramion czy klatki piersiowej..
  • Utrzymuj prawidłową wagę – kontroluj wskaźnik BMI i mierz obwód pasa. U mężczyzn wynik powyżej 102 cm oznacza otyłość brzuszną. U pań ten sam problem występuje powyżej 88 cm. Prawidłowego pomiaru obwodu pasa dokonuje się w połowie odległości między górną krawędzią kości biodrowej, a mniej więcej na poziomie pępka. BMI powinno wynosić18.5-24.99 – wtedy waga jest prawidłowa. Aby wyliczyć ten wskaźnik, podziel wagę przez wzrost. Wagę zapisz w kilogramach. Przykład, jak obliczyć BMI: osoba waży 60 kg i mierzy 170 cm. Wzrost zapisz w metrach (1,7) i podnieś do kwadratu (1,7*1,7) – wynik to 2,89. Następnie podziel wagę w kilogramach przez ten wynik, czyli 60/2,89. BMI wynosi 20,76, więc jest prawidłowe.
  •  Zdrowo się odżywiaj – włącz do diety warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste. Spożywaj rośliny strączkowe, ogranicz lub wyklucz kwasy tłuszczowe nasycone i kwasy tłuszczowe nienasycone typu trans. Dobra dieta dla serca wymaga odstawienia alkoholu.
  • Dbaj o odpowiednią ilość snu – sypiaj nie mniej niż 7, 8 godzin dziennie.  
  • Badaj się regularnie – kontroluj stężenie cholesterolu, glukozy, ciśnienie tętnicze. Jeśli to konieczne, przyjmuj leki zapisane przez lekarza, aby wyniki były prawidłowe.

Pamiętaj, by dbać o siebie na co dzień Dzięki temu zmniejszasz ryzyko nie tylko zawału, ale również wystąpienia wielu innych dolegliwości.

 

Ubezpieczenie na życie i zdrowie Twoje Życie i Twój Plan
Materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Pełny opis ubezpieczenia na życie „Twoje Życie" i dostępnych umów dodatkowych (w tym: umowy dodatkowej na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi, wraz ze wskazaniem ich strategii i ryzyk inwestycyjnych) znajduje się w ogólnych warunkach ubezpieczenia, załącznikach do tych dokumentów, Regulaminie UFK i w
Dokumencie zawierającym kluczowe informacje, zamieszczonych na tej stronie oraz na stronie www.allianz.pl/owu. Znajduje się tam również regulamin akcji promocyjnych do tego ubezpieczenia.
 
Materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Pełny opis ubezpieczenia na życie “Twój Plan”, dostępnych umów dodatkowych i ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych (wraz ze wskazaniem ich strategii i ryzyk inwestycyjnych) znajduje się w ogólnych warunkach ubezpieczenia, załącznikach do tych dokumentów, Regulaminie UFK i w Dokumencie zawierającym kluczowe informacje, zamieszczonych powyżej oraz na stronie dummy www.allianz.pl/owu.