korzysci z uprawiania sportu

Korzyści z uprawiania sportu
14 zalet aktywności fizycznej

Ubezpieczenie Twoje Życie, Twój Plan | 4 minuty
Aktywność fizyczna wpływa zbawiennie na zdrowie fizyczne i formę psychiczną. Uprawiasz sport? Zmniejszasz dzięki temu ryzyko wielu schorzeń. Sport pozytywnie wpływa też na serce i cały układ krążenia. Jednak do regularnej aktywności fizycznej zazwyczaj trudno się zmobilizować. Aby zacząć działać i przede wszystkim wytrwać w nowym postanowieniu, warto poznać natychmiastowe korzyści wynikające z aktywnego trybu życia. Podpowiadamy, jak wybrać sport dla siebie i trenować bezpiecznie oraz jak zmaksymalizować zalety aktywności fizycznej.

Co daje uprawianie sportu? Pewne korzyści odczujesz niemal od razu:

 1. Zredukujesz stres, rozładujesz napięcie, oczyścisz umysł.
 2. Poprawi się Twoja koncentracja.
 3. Zniknie nadmierna senność w trakcie dnia.
 4. Poprawi się Twój nastrój.
 5. Poczujesz przypływ energii.

Na te efekty nie trzeba czekać miesiącami. Możesz je zauważyć zaraz po zakończonym treningu, tego samego dnia i w następnych. 

Aktywność fizyczna przynosi również wiele długoterminowych efektów. Oto, jakie rezultaty możesz zauważyć po kilku tygodniach treningów:

 1. Poprawisz przemianę materii, a tym samym osiągniesz lepszą gospodarkę węglowodanową. Co to znaczy? Zmniejszysz ryzyko zachorowania na cukrzycę!
 2. Schudniesz. Odchudzać może każdy rodzaj aktywności – od spacerów, przez grę w tenisa, po trening siłowy w klubie fitness.
 3. Poprawisz krążenie. Schorzenia serca i układu krwionośnego to poważne choroby, z którymi zmagają się Polacy. Ćwiczenia obniżają ciśnienie krwi i zmniejszają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.
 4. Twój układ immunologiczny będzie lepiej działać. Sport po prostu zwiększa odporność na infekcje.
 5. Możesz poprawić sylwetkę, uzyskać większą gibkość. Nie chodzi tylko o mniejszy obwód talii i ud, ale też o lepsze napięcie skóry i atrakcyjne zarysowanie mięśni.
 6. Będziesz mieć więcej siły. Dźwiganie zakupów stanie się mniej problematyczne!
 7. Zwiększy się Twoja wytrzymałość. Pojawia się u Ciebie zadyszka przy wchodzeniu na czwarte piętro? Taka aktywność nie musi być dużym wyzwaniem. Dzięki regularnym ćwiczeniom łatwo sobie z nią poradzisz.
 8. Poprawisz szybkość. Autobus mija Cię w drodze na przystanek i zaraz ruszy? Zdążysz go dogonić.
 9. Zwiększy się Twoja masa kostna. Ćwiczenia, zwłaszcza siłowe, dosłownie budują kości. Dzięki temu zmniejszasz ryzyko osteoporozy.

Ćwiczenia mają imponujący wpływ na organizm. Potwierdzają to nie tylko badania naukowe, ale i subiektywne odczucia ludzi, którzy na co dzień są aktywni. Motywuje już sama rozmowa z osobami, które regularnie ćwiczą. Ile czasu poświęcać na aktywność fizyczną? Według rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia:

 • Dorośli w wieku od 18 do 64 lat powinni wykonywać ćwiczenia o umiarkowanej intensywności przez 150–300 minut tygodniowo lub 75–150 minut o dużej intensywności.
 • Dzieci i młodzieży powinni ćwiczyć średnio 60 minut dziennie z umiarkowaną lub dużą intensywnością aerobową. 

Aktywność pozytywnie wpływa na zdrowie, jeśli odpowiednio przygotowujesz się do treningów i wykonujesz je, jak należy. Zanim rozpoczniesz ćwiczenia, skonsultuj się z lekarzem. Warto też zacząć od badań kontrolnych, które wykluczą ewentualne przeciwwskazania do uprawiania danego sportu. Później, gdy aktywność fizyczna pochłonie Cię na dobre, pamiętaj o regularnych badaniach kontrolnych i konsultacjach lekarskich.

Rozważ zakup ubezpieczenia na życie i zdrowie, które może zapewnić Ci wsparcie finansowe w razie skutków ewentualnych kontuzji, również w trakcie uprawiania sportu, oraz ułatwić dostęp do lekarzy specjalistów. Takim ubezpieczeniem jest Twoje Życie, które znajdziesz w naszej ofercie. Dzięki umowom dodatkowym do tego ubezpieczenia możesz otrzymać kompleksową pomoc w razie następstw wypadku.

Według Światowej Organizacji Zdrowia nawet 80% nastolatków nie poświęca na sport zalecanych 60 minut dziennie. Problem dotyczy również dorosłych, którzy z wiekiem są coraz mniej aktywni. Siedzący tryb życia prowadzi do wzrostu masy mięśnia sercowego, co zwiększa ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego. Tylko za 30% schorzeń serca odpowiadają czynniki genetyczne – 70% zależy od stylu życia. Tymczasem regularność aktywność fizyczna:

 • Wzmacnia mięsień sercowy.
 • Stymuluje sieć naczyń krwionośnych.
 • Powoduje, że do serca dociera więcej krwi bogatej w tlen.
 • Zmniejsza ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego.
 • Spowalnia pracę serca, a to powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego i tętna spoczynkowego.
 • Zmniejsza ryzyko arytmii komorowych.

Do aktywności, które wpływają pozytywnie na kondycję serca, zalicza się: jazdę na rowerze, chód na bieżni, bieganie, pływanie i taniec. Do niezalecanych należą aktywności statyczne, np. z dużym obciążeniem, które mogą powodować nawet przerost mięśnia sercowego. 

Jeśli uda Ci się znaleźć motywację, aktywność fizyczna stanie się częścią codziennej rutyny. Zasady zdrowego stylu życia na dobre zmienią Twoje codzienne nawyki.

Jak to zrobić? Przede wszystkim wybierz taki rodzaj aktywności, który będzie Ci sprawiać przyjemność. Jeśli nie lubisz biegać, nie zmuszaj się to tego, bo i tak prędzej czy później sobie odpuścisz. Wolisz statyczne ćwiczenia na macie? Postaw więc na jogę, pilates, stretching. Jeśli to lubisz, aktywność przyjdzie Ci z większą łatwością!

Motywacja w sporcie dzieli się na wewnętrzną i zewnętrzną. Pierwsza z wymienionych popycha Cię do aktywności dla samego działania – przyjemności i satysfakcji płynących z uprawiania sportu. Motywacja zewnętrzna to zapał do ćwiczeń powodowany przez czynniki zewnętrzne – podziw innych ludzi, nagrody, korzyści finansowe.

Motywacja wewnętrzna i zewnętrzna to pojęcia pojawiające się najczęściej w sporcie profesjonalnym, ale Ty też możesz znaleźć je w swoim życiu. Jeśli zaczniesz startować w zawodach sportowych, np. w półmaratonach, Twoją motywacją mogą być nagrody pieniężne, które otrzymują najlepsi zawodnicy. Czynnik zewnętrzny – pieniądze – popycha Cię do kolejnych treningów przygotowujących do startu.

Podobnie wygląda to z motywacją wewnętrzną. Sport potrafi tak bardzo wejść w krew, że po pewnym czasie jedyną motywacją do jego uprawiania jest wewnętrzna potrzeba. Biegasz, dźwigasz ciężary, pływasz, więc czujesz się dobrze i dzięki temu robisz to regularnie – nie dla atrakcyjnej sylwetki, nie dla zdrowia – dla przyjemności.

Aby znaleźć motywację, stawiaj sobie małe cele, np. „za miesiąc będę ważyć 3 kg mniej”. Kup sobie wygodny strój sportowy i potrzebny sprzęt, ale bez przesady – ładna koszulka czy para hantli na początek wystarczą. Zakupy mają być tylko przyjemnym wstępem. Jeśli na starcie wydasz mnóstwo pieniędzy na profesjonalny sprzęt, a potem nie spodoba Ci się dany sport, motywacja dramatycznie spadnie.

Motywacji szukaj też w innych. Może to być przyjaciel, który tak samo tak Ty nie ma kondycji i dopiero zaczyna. Inny przykład to ktoś doświadczony, mentor, który pokaże Ci, jak ćwiczyć mądrze i podniesie Cię na duchu, gdy zwątpisz.

Jaki sport wybrać? Weź pod uwagę kilka czynników:

 • Twój typ osobowości. Lubisz pracę zespołową, czy może jesteś indywidualistą? W pierwszym przypadku lepiej odnajdziesz się w grach zespołowych.
 • Cechy charakteru i upodobania. Szybko się nudzisz i ciągle potrzebujesz nowych bodźców? Wypróbuj treningi typu HIIT oraz crossfit – tu w krótkim czasie dzieje się bardzo dużo!
 • Jak wiele masz czasu? Nie musisz chodzić na siłownię, gdy jesteś pracującą mamą trójki dzieci. Ćwicz z aplikacją treningową, w której plan na każdy dzień masz przygotowany z góry.
 • Jakie są Twoje oczekiwania? Chcesz po prostu poprawić sprawność? Wybierz sporty rekreacyjne, które pozwolą Ci się dobrze bawić i dbać o zdrowie jednocześnie.
 • Jaki masz budżet? Gra w golfa, squasha i codzienne wizyty na basenie wiążą się z kosztami. Równie dobrze możesz ćwiczyć w domu i na podwórku. Jakie sporty można uprawiać w takich warunkach? Na dywanie w salonie możesz wykonać porządny trening siłowy – wystarczy do tego niedrogi zestaw gum oporowych. W parku warto biegać, grać w badmintona, a na osiedlowym boisku – w koszykówkę.

Aktywny tryb życia to najlepsza odpowiedź na pytanie, jak zadbać o siebie pośród codziennych obowiązków. Ćwiczenia nie muszą być w Twoim życiu jedynie epizodem. Jeśli chcesz zająć się sportem na stałe, dobrze się do tego przygotuj. Odpowiedz sobie na pytania, co Cię motywuje i jaki rodzaj sportu lubisz. Aktywność fizyczna ma być dla Ciebie, nie Ty dla niej. Rób to więc na swoich warunkach, ciesz się zdrowiem i świetnym samopoczuciem!

Ubezpieczenie na życie i zdrowie Twoje Życie i Twój Plan
Materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Pełny opis ubezpieczenia na życie „Twoje Życie" i dostępnych umów dodatkowych (w tym: umowy dodatkowej na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi, wraz ze wskazaniem ich strategii i ryzyk inwestycyjnych) znajduje się w ogólnych warunkach ubezpieczenia, załącznikach do tych dokumentów, Regulaminie UFK i w
Dokumencie zawierającym kluczowe informacje, zamieszczonych na tej stronie oraz na stronie www.allianz.pl/owu. Znajduje się tam również regulamin akcji promocyjnych do tego ubezpieczenia.
 
Materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Pełny opis ubezpieczenia na życie “Twój Plan”, dostępnych umów dodatkowych i ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych (wraz ze wskazaniem ich strategii i ryzyk inwestycyjnych) znajduje się w ogólnych warunkach ubezpieczenia, załącznikach do tych dokumentów, Regulaminie UFK i w Dokumencie zawierającym kluczowe informacje, zamieszczonych powyżej oraz na stronie dummy www.allianz.pl/owu.