Jak dbać o zdrowie? Poznaj zasady zdrowego stylu życia

Życie i zdrowie | 3 minuty

Kto z nas nie chciałby postawić na zdrowy tryb życia? Często jednak wydaje nam się to zbyt trudne, a dotychczasowe nawyki – niemożliwe do przezwyciężenia. Jednak lepsza jakość życia jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy zacząć od stopniowego wprowadzania zmian, by wkrótce cieszyć się lepszym zdrowiem i samopoczuciem. Jak więc zadbać o zdrowie, a przy okazji o swoje serce, już dziś? Oto 10 kroków do zmiany na lepsze.

Spis treści:

  1. dummy Jak dbać o zdrowie?
  2. dummy Zasady zdrowego stylu życia

 

 

Jak dbać o zdrowie?

Każdy chciałby znać odpowiedź na pytanie, jak żyć długo i zdrowo. Cóż, częściowo zależy to od naszych genów, a na te nie mamy wpływu.  Jednak duże znaczenie mają też konkretne nawyki i zachowania. Owszem, nie zawsze łatwo je zmienić. Wynikają z wychowania, przyzwyczajeń, środowiska, z którego pochodzimy, braku czasu – przyczyny można mnożyć.

Jednak odpowiednia profilaktyka zdrowotna jest w zasięgu ręki każdego z nas. Wystarczy odrobina wiedzy i motywacji. Poniżej 10 wskazówek dla wszystkich, którzy chcą wiedzieć, jak dbać o zdrowie.

Zasady zdrowego stylu życia

 

1. Rezygnacja z używek

Aby zatroszczyć się o zdrowy tryb życia, warto w pierwszej kolejności zrezygnować z tego, co nam szkodzi. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że palenie papierosów czy nadmierne spożywanie napojów alkoholowych nam nie służą, a szczególnie są szkodliwe dla serca. Warto też pamiętać, że używki to także e-papieros (brak dowodów na to, że elektroniczny papieros jest nieszkodliwy) czy zbyt wiele filiżanek mocnej kawy wypitej w ciągu dnia. Warto także zwrócić uwagę na zbyt częste przyjmowanie dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych.

2. Picie wody

Wypijanie codziennie ok. 2 litrów wody to nie tylko rada dla tych, którym marzy się gładka, jędrna cera. Człowiek nie może żyć bez wody. Szkodliwy jest nie tylko jej brak, ale i niedostatek. Niestety, często zapominamy o wodzie, sięgając w to miejsce po kawę, słodzone soki czy napoje gazowane. A zbyt małe ilości wody to problemy z trawieniem, krążeniem krwi czy regulacją temperatury ciała. Zdrowy styl życia polega m.in. na dostarczaniu odpowiedniej ilości wody. Jeśli mamy skłonność do zapominania o uzupełnianiu płynów, możemy zainstalować w telefonie aplikację, która pomoże nam monitorować, ile wody już spożyliśmy i ile powinniśmy jeszcze wypić.

3. Zdrowe odżywianie

Jak lepiej zadbać o zdrowie, niż stosując pełnowartościową, zbilansowaną dietę? Sięgajmy nie tylko po świeże owoce i warzywa, ale także kiszonki, pełnoziarniste pieczywo i ryby. Pamiętajmy o witaminach z grupy B, a także o witaminie A, C, D i E. Dla zdrowego serca warto sięgać po produkty bogate w wapń, magnez i potas. Unikajmy produktów wysokoprzetworzonych, słodyczy i napojów słodzonych (oraz alkoholu), ograniczmy sól. Warto również zmniejszyć ilość spożywanego czerwonego mięsa.

4.  Aktywność fizyczna

Zasady zdrowego stylu życia są niepełne bez aktywności fizycznej. Nie musimy od razu uprawiać sportów wyczynowych. Wystarczy kilka razy w tygodniu zapewnić sobie ruch przez min. 30 minut. Może być to szybszy spacer, joga, dummy jazda na rowerze albo pływanie – to aktywności, które szczególnie lubi nasze serce.

 

Ubezpieczenie na życie i zdrowie Twoje Życie i Twój Plan
Materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Pełny opis ubezpieczenia na życie „Twoje Życie" i dostępnych umów dodatkowych (w tym: umowy dodatkowej na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi, wraz ze wskazaniem ich strategii i ryzyk inwestycyjnych) znajduje się w ogólnych warunkach ubezpieczenia, załącznikach do tych dokumentów, Regulaminie UFK i w
Dokumencie zawierającym kluczowe informacje, zamieszczonych na tej stronie oraz na stronie www.allianz.pl/owu. Znajduje się tam również regulamin akcji promocyjnych do tego ubezpieczenia.
 
Materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Pełny opis ubezpieczenia na życie “Twój Plan”, dostępnych umów dodatkowych i ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych (wraz ze wskazaniem ich strategii i ryzyk inwestycyjnych) znajduje się w ogólnych warunkach ubezpieczenia, załącznikach do tych dokumentów, Regulaminie UFK i w Dokumencie zawierającym kluczowe informacje, zamieszczonych powyżej oraz na stronie dummy www.allianz.pl/owu.