Jazda na rowerze - dlaczego warto przesiąść się na dwa kółka?

Rower | 3 minuty

Ludzkości znany od wieków, każdemu z nas znany od dzieciństwa – rower. Niektórzy rozstali się z nim w wieku nastoletnim, inni wrócili do niego po latach. Niektórzy zaś jeżdżą nim bez przerwy i są najlepszym dowodem na to, że rower jest po prostu świetny – pod wieloma względami. Jaki wpływ na zdrowie nasze i naszego otoczenia ma jazda rowerem? Jak zacząć jeździć na rowerze i jak dać się pochłonąć pasji dwóch kółek?

Rower w dzisiejszej postaci, a więc z dwoma równymi kołami i napędem w postaci przekładni łańcuchowej, znamy od około 130 lat. Do jazdy na rowerze zużywa się mniej więcej tyle samo energii, co do przemieszczania się piechotą, ale tempo ruchu jest większe od 3 do 5 razy! Rower jest więc świetnym środkiem transportu, gdy w krótkim czasie mamy do pokonania kilkukilometrową odległość.

Spis treści:

Jak zacząć jeździć na rowerze?

Każdy zapalony rowerzysta jest w stanie od ręki wymienić przynajmniej kilka korzyści z jazdy na rowerze. Lepsza kondycja, silniejsze nogi, czas spędzony na świeżym powietrzu, oszczędność pieniędzy. Do jazdy na rowerze każdego z nas motywuje coś innego. Są nawet tacy, którzy nie potrzebują do tego żadnych zachęt – jazda na rowerze po prostu sprawia im przyjemność, bądź jest najwygodniejszym środkiem transportu.

Chcesz zacząć jeździć rowerem regularnie? Szukasz pomysłów na to, jak zacząć, ale rady w stylu „wsiądź i jedź” na Ciebie nie działają? Poznaj zatem nasze argumenty.

  • Jazda na rowerze to jedna z najprostszych aktywności. To nie trening siłowy, do którego potrzebny jest plan i stopniowe zwiększanie poziomu trudności. Na rowerze możesz jeździć bez żadnego przygotowania, bo tego nie zapomina się nawet po latach.
  • Nie masz roweru? Żaden problem. Dziś w każdym większym mieście obecne są stacje rowerów miejskich, więc możesz z nich korzystać. Możesz też wyszukać w internecie używany rower w atrakcyjnej cenie. W Polsce jest dziś coraz więcej dobrze przygotowanych i skomunikowanych ścieżek rowerowych.
  • Zimy w Polsce od lat są bardzo łagodne. Co to znaczy? Że nie musisz rezygnować z jazdy o żadnej porze roku!
  • Do każdego miejsca możesz dojechać na wiele różnych sposobów. Znudziła Ci się stała trasa samochodem do pracy? Rowerem przejedziesz tam, gdzie autem nie jest to możliwe. Wybijesz się z rutyny!
  • Rower jest bardzo uniwersalny. To z jednej strony środek transportu, z drugiej narzędzie do treningu. Jeśli zechcesz poprawić swoją formę, nie musisz po pracy jechać do klubu fitness. Wsiądź na rower i wykonaj trening. Wytrzymałościowy, interwałowy, siłowy – na rowerze możliwy jest każdy z nich.

Jazda na rowerze a zdrowie

Ogromną motywacją do codziennej jazdy na rowerze jest także zdrowie. Rower ma zbawienny wpływ na wiele jego obszarów.

  • Zastanawiasz się, jak poprawić kondycję fizyczną? Rower jest do tego stworzony! Jazda równym tempem po równym terenie to trening aerobowy w czystej postaci. Wzmacnia serce i poprawia Twoją kondycję.
  • Jazda na rowerze kształtuje mięśnie, wysmukla je i wzmacnia. Na jakie mięśnie działa jazda na rowerze? Przede wszystkim na mięśnie nóg – dwugłowy i czworogłowy uda oraz mięśnie łydki. Na rowerze świetnie pracują także pośladki oraz… reszta ciała! Aby trzymać się na rowerze, musisz przecież napinać mięśnie ramion, brzucha i grzbietu. To się nazywa wszechstronny trening!
  • Jazda na rowerze może wpływać na Twój kręgosłup.  Aby jazda jednośladem była zdrowa i bezpieczna dla kręgosłupa, należy jeździć na rowerze dobrze dobranym i z odpowiednio ułożonym ciałem. To zupełnie tak, jak w przypadku każdej innej aktywności. Każde ćwiczenie i każdy trening można wykonać w sposób bezpieczny albo nadmiernie obciążający kręgosłup. Możesz uprawiać zarówno bezpieczną jazdę na rowerze, która usprawnia Twoje ciało, możesz również uprawiać jazdę ryzykowną, jeśli lubisz zastrzyk adrenaliny. Jednak zawsze na pierwszym miejscu powinno stać bezpieczeństwo swoje i otoczenia.  
  • Jazda na rowerze pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne. Rekreacyjne wycieczki rowerowe to szansa na kontakt z naturą i porządne dotlenienie. W takich warunkach można łatwiej się zrelaksować i nabrać dystansu do rzeczywistości.

Zdrowie użytkownika roweru to jedno. Drugą sprawą jest zdrowie całego naszego środowiska. Rower idealnie wpisuje się w ideę oszczędności i odpowiada na potrzebę dbania o środowisko. Aby wyprodukować rower, wystarczy użyć zaledwie 5 procent zasobów, które byłyby potrzebne do stworzenia samochodu osobowego. Rower nie emituje do atmosfery dwutlenku węgla i innych toksycznych gazów, nie przyczynia się do powstawania smogu i jest o wiele mniej hałaśliwy niż pojazdy silnikowe.

Rowerem do pracy – oszczędność czasu i pieniędzy

Czy jazda rowerem do pracy to faktycznie taka duża oszczędność? Czy zaoszczędzone pieniądze mogą zrekompensować niedogodności takie jak jazda przy niesprzyjającej pogodzie i zmęczenie fizyczne? To oczywiście pytania stroniących od aktywności sceptyków, a tych przecież nie brakuje. Do Ciebie również przemawiają wyłącznie twarde dane? W sieci możesz znaleźć specjalny kalkulator, który obliczy dla Ciebie poziom oszczędności wynikających z zastąpienia samochodu rowerem. Skoro miały być konkretne liczby, oto one! 

Załóżmy, że do pracy masz 5 km w jedną stronę. Jeździsz 5 razy w tygodniu 5-letnim samochodem z silnikiem benzynowym, który spala ok. 5,5 l/100km. Załóżmy, że natężenie ruchu na drodze jest przeciętne. Jeśli zamienisz dojazdy do pracy samochodem na rower, to w ciągu roku zaoszczędzisz aż 673 zł! Przy okazji, oczekiwana długość Twojego życia zwiększy się o ponad 7 dni. Miły dodatek do zaoszczędzonych pieniędzy, prawda?  

Przeciętne natężenie ruchu na trasie dojazdu do pracy to najczęściej nasze pobożne życzenie. W praktyce drogi bywają zakorkowane, zarówno o poranku, jak i po południu. Jeśli będziesz jeździł do pracy rowerem, korki nie zaburzą Ci płynności jazdy. Zaoszczędzisz aż 5 godzin i 45 minut tygodniowo w stosunku do jazdy samochodem na silnie korkującej się trasie. Będziesz mieć prawie 6 godzin więcej na realizację pasji, zabawę z dziećmi, wyjścia ze znajomymi lub po prostu odpoczynek. Rower do pracy daje niesamowitą wolność!

Dojazd rowerem do pracy i jazda rekreacyjna mają zbawienny wpływ na zdrowie Twoje, Twojego portfela i środowiska. Jak widać, korzyści da się policzyć i to nawet bardzo dokładnie! Czy nie jest to wystarczającą motywacją, by zostać fanem dwóch kółek?

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie dummy centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny  i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Rodziny Hiszpańskich 1, 02-685 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz dummy pełne dane o spółce.