Obowiązkowe wyposażenie roweru. Co każdy rower musi posiadać?

Rower | 6 minut

Obowiązkowe wyposażenie roweru regulują przepisy prawa. Nie są to trudne do spełnienia wymogi, więc przed wyruszeniem w trasę warto sprawdzić, czy je spełniasz. Chodzi nie tylko o to, by ustrzec się mandatu – to kwestia bezpieczeństwa Twojego i innych uczestników ruchu drogowego. W co powinien być wyposażony rower? O jakie nieobowiązkowe elementy warto je poszerzyć? Co powinno zawierać wyposażenie rowerzysty? Sprawdź!

O niezbędnym wyposażeniu roweru mówi Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

Spis treści:

Co musi mieć każdy rower? Obowiązkowe wyposażenie roweru

Do obowiązkowego wyposażenia roweru należy:

  • Światło przednie: przynajmniej jedno, białe albo żółte, świecące światłem ciągłym lub migającym.
  • Światło tylne: przynajmniej jedno czerwone światło odblaskowe.
  • Światło tylne: przynajmniej jedno świecące ciągle lub migająco.
  • Hamulec: przynajmniej jeden i koniecznie sprawny.
  • Sygnał dźwiękowy: np. najpopularniejszy dzwonek.

Podstawowe wyposażenie roweru w dużej części nie musi być zamontowane na stałe. Światła w rowerze wymagane są bowiem tylko po zmroku, więc w dzień za ich brak nie odpowiesz mandatem. Jedyne światło, które musisz mieć w rowerze na stałe, to tylne czerwone światło odblaskowe. Pozostałe światła mogą mieć postać odłączanych lamp na baterie czy akumulator.

Dodatkowe (nieobowiązkowe) wyposażenie roweru

Oprócz wyposażenia obowiązkowego, warto mieć kilka dodatkowych elementów. Nieobowiązkowe, lecz jeszcze bardziej zwiększające bezpieczeństwo wyposażenie roweru to:

  • Przednie, białe światło odblaskowe.
  • Światła odblaskowe na kołach (przynajmniej po jednym na koło).
  • Żółte światła na pedałach.
  • Opony lub koła z paskiem odblaskowym na całym obwodzie.

Obowiązkowe oświetlenie rowerowe

W jakie oświetlenie do roweru powinieneś wyposażyć swój sprzęt? Do obowiązkowego wyposażenia roweru należą następujące elementy:

  • Tylne światło odblaskowe musi mieć kształt inny niż trójkąt.
  • Wszelkie odblaski, które posiada Twój rower, powinny być widoczne z odległości 150 metrów, gdy nocą pada na nie samochodowe światło drogowe i gdy przejrzystość powietrza jest dobra.
  • Jeśli wyposażasz rower w światła odblaskowe na koła, pamiętaj, że muszą one się znaleźć po obu stronach roweru. W sumie musisz mieć cztery odblaski na kołach.
  • Obowiązkowe oświetlenie roweru (tzw. światła pozycyjne) powinno znajdować się na wysokości od 25 do 150 cm od powierzchni drogi.
  • Pilnuj właściwego podziału: czerwone lampki do roweru na tył i białe na przód. Nigdy odwrotnie!
  • Czy rower musi mieć światła w dzień, np. gdy pada gęsty deszcz? Jak mówi Prawo o Ruchu Drogowym, w dzień należy używać tylko świateł mijania lub świateł dziennych. Skoro rower ich nie ma (bo ma tylko światła pozycyjne), to rowerzysta zobowiązany jest do używania świateł będących obowiązkowym wyposażeniem pojazdu w czasie od zmierzchu do świtu oraz podczas jazdy tunelem. Z punktu widzenia prawa nie ma więc znaczenia, czy pada deszcz albo zalega mgła. Dla Twojego bezpieczeństwa ma to jednak bardzo duże znaczenie, więc nie wahaj się włączać świateł pozycyjnych w czasie niesprzyjającej pogody!

Jaka lampka do roweru najlepiej spełni swoje zadanie? Może to być zarówno lampka na baterie, jak i zasilana dynamem. Należy jednak pamiętać o sprawdzeniu stanu baterii przed wyjechaniem w długą trasę. Lepsze będzie światło stałe czy migające? W nocy dobrze widoczne są oba rodzaje światła - inaczej w dzień. Światło stałe często zaciera się na tle jasnego światła dziennego, dla bezpiecznej jazdy na rowerze lepsze jest zatem światło migające.

 

Hamulce rowerowe

Nie ma znaczenia, jakie hamulce rowerowe wybierzesz. Ważne, by był to przynajmniej jeden sprawnie działający hamulec. Do wyboru masz hamulec szczękowy, tarczowy oraz hamulec w pedałach.

Dzwonek do roweru

Dzwonek do roweru pomaga zachować bezpieczeństwo na drodze. Służy do ostrzegania innych uczestników ruchu. Jego użycie jest w pełni uzasadnione na drogach rowerowych, na których pierwszeństwo ma właśnie rowerzysta.

Dzwonka rowerowego możesz używać wobec znajdujących się na ścieżce rowerowej pieszych oraz innych rowerzystów. Inaczej na chodniku. Teoretycznie nie powinieneś po nim jeździć, a jeśli to robisz, nie dzwoń dzwonkiem na pieszych. Chodnik jest właściwym miejscem do poruszania się pieszo, więc to Ty jako rowerzysta musisz podporządkować się pieszym.

Dzwonek rowerowy jest obowiązkowy i powinien wydawać umiarkowanie ostry sygnał. Tak, by ostrzegać, a nie straszyć.

Kiedy kierunkowskazy rowerowe są obowiązkowe?

Kierunkowskazy rowerowe są niezbędne tylko wtedy, gdy konstrukcja roweru nie pozwala na sygnalizowanie chęci skrętu ręką. Co to oznacza w praktyce? Musisz mieć kierunkowskazy do roweru, jeśli jeździsz z przyczepką, która Cię zasłania. Sygnalizowanie zamiaru skrętu ręką w takiej sytuacji mogłoby nie być wystarczająco widoczne.

Kierunkowskazy nie są zatem obowiązkowe. Mało tego – fakt posiadania kierunkowskazu rowerowego wcale nie zwalnia Cię z obowiązku wystawienia ręki przed skrętem. Sygnalizowanie manewrów ręką to według przepisów prawa właściwy sposób komunikacji podczas jazdy rowerem.

Wyposażenie rowerzysty

Wyposażenie roweru to nie wszystko. Potrzebne jest Ci także wyposażenie rowerzysty! Kask rowerowy, kamizelka odblaskowa, odblaski na ubraniach – czy są obowiązkowe?

Czy kask na rower jest obowiązkowy?

Nie, nie jest, ale zdecydowanie kask rowerowy wpływa na bezpieczeństwo rowerzysty. Taka ochrona głowy może znacznie ograniczyć skutki ewentualnego wypadku na rowerze.

Mandat dla rowerzysty za brak wyposażenia

Sprawny i dobrze wyposażony rower zwiększa Twoje bezpieczeństwo w czasie jazdy. Przepisy określają obowiązkowe elementy tego wyposażenia m.in. po to, aby ograniczyć ryzyko wypadków. Natomiast sam możesz dodatkowo ograniczyć konsekwencje takich zdarzeń, jeśli będziesz mieć na sobie m.in. nieobowiązkowy kask. Pamiętaj również o tym, że brak obowiązkowego wyposażenia wiąże się z ryzykiem nałożenia na rowerzystę mandatu.

Ile może wynieść taka kara finansowa? Ile wynosi mandat za brak świateł w rowerze, a ile mandat za brak odblasku? Z przepisów wynika, że kara za brak odpowiedniego wyposażenia roweru to maksymalnie 500 zł. Nie określono, ile wyniesie w zależności od brakującego elementu. Zatem mandat za brak dzwonka w rowerze może być taki sam, jak w przypadku nieposiadania innego obowiązkowego wyposażenia.

Funkcjonariusz nakładający mandat na rowerzystę prawdopodobnie uwzględni, ilu elementów obowiązkowego wyposażenia brakuje i na tej podstawie ustali wysokość kary. Pamiętaj, że jazda jednośladem bez tych elementów grozi nie tylko mandatem, ale przede wszystkim może być niebezpieczna. Według danych Komendy Głównej Policji w 2020 roku doszło do 3768 zdarzeń z udziałem rowerzystów, w których zginęło 249 z nich, a 3403 odniosły rany. Sami rowerzyści przyczynili się do wystąpienia 1396 zdarzeń. Do części z nich z pewnością by nie doszło, gdyby prowadzący rower mieli odpowiednie wyposażenie.

Inne elementy wyposażenia rowerzysty, które zwiększają bezpieczeństwo

Nieobowiązkowa jest również kamizelka odblaskowa. Warto jednak ją mieć na sobie, zwłaszcza jeżdżąc po zmroku w słabo oświetlanym terenie. Na pewno przydatne jest również dobre zapięcie rowerowe, które zabezpiecza Twoje dwa kółka przed kradzieżą.

Nieobowiązkowym, aczkolwiek pomocnym „wyposażeniem” rowerzysty jest także… ubezpieczenie rowerowe, np. ubezpieczenie roweru w ramach ubezpieczenia mieszkania.

Takie ubezpieczenie ochroni Cię przed skutkami zdarzeń, przed którymi nie zawsze są w stanie chronić sprawnie działające światła, hamulce czy kask. Nawet najmocniejsze zapięcia rowerowe mogą okazać się zawodne, gdy demontażem zajmie się… doświadczony złodziej. Wówczas z pomocą może przyjść ubezpieczenie roweru od kradzieży w ramach polisy mieszkaniowej. Jeśli ubezpieczysz swój rower oraz wykupisz OC w życiu prywatnym, możesz otrzymać nie tylko zwrot kosztów związanych z kradzieżą, ale też z kolizją czy wypadkiem. Z ubezpieczenia zostanie także wypłacone odszkodowanie dla poszkodowanych, jeśli to Ty spowodujesz wypadek rowerem i będziesz zobowiązany do naprawienia szkody w myśl obowiązujących przepisów prawa.

Podsumowując, zgodnie z prawem Twój rower musi mieć światła pozycyjne przednie i tylne, tylne światło odblaskowe, sprawny hamulec i sygnał dźwiękowy. Spełniając te wymogi, dbasz o bezpieczeństwo swoje i innych osób obecnych na drodze. Dodatkowe światła i odblaski, kask, kamizelka i ubezpieczenie roweru to nieobowiązkowe elementy, które pozwalają zachować bezpieczeństwo w jeszcze większym zakresie. Warto je mieć!

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie dummy centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny  i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Rodziny Hiszpańskich 1, 02-685 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz dummy pełne dane o spółce.