Gdzie na wyjazdy rowerowe po Polsce?
Wczasy rowerowe w Polsce to z roku na rok coraz lepszy pomysł na spędzenie urlopu. Infrastruktura rowerowa w naszym kraju stale się rozwija i przybywa kolejnych szlaków rowerowych. Przedstawiamy kilka wybranych, raczej łatwych tras, na których zobaczysz wiele pięknych krajobrazów i zabytków. Trasy leżą z dala od intensywnego ruchu drogowego, więc na pewno na nich odpoczniesz!
- Bałtyk: Świnoujście – Kołobrzeg – Łeba – Hel; 480 km
Przygodę z wyjazdami rowerowymi po Polsce warto rozpocząć od… początku! Szlak rowerowy R10 startuje w Świnoujściu i prowadzi aż do Helu, który promuje się jako „początek Polski”. Na trasie warto zobaczyć Woliński i Słowiński Park Narodowy, ruiny kościoła w Trzęsaczu i mnóstwo latarni! Cała trasa liczy aż 480 km.
- Kaszuby i Bory Tucholskie: Chojnice – Wdzydze – Kościerzyna – Kartuzy; 180 km
Przesuwamy się nieco na południe i lądujemy na Kaszubach. Łatwą, równinną, 180-kilometrową trasę rozpoczniesz w Chojnicach, a zakończysz w Kartuzach. Dwa większe przystanki zaplanowane są we Wdzydzach i w Kościerzynie. Kaszuby i Bory Tucholskie to moc widoków na lasy, jeziora i rzeki. Jeśli chcesz, żeby Twoje wycieczki rowerowe po Polsce miały również walor kulturoznawczy, koniecznie zatrzymaj się w Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich.
- Dunajec: ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru; 20 km
Z licznych górskich szlaków rowerowych trudno jest wybrać jeden. Nasz wybór padł na tereny wzdłuż pięknego Dunajca. To krótka, 20-kilometrowa trasa, która udowadnia, że Dunajec nadaje się nie tylko na spływkajakowy. Do zobaczenia jest czysta natura – Pieniński Park Narodowy.
Niebieski, łatwy szlak rowerowy o długości 14 km prowadzi z Łowicza do Nieborowa. Łączy atrakcje naturalne z atrakcjami historyczno-kulturowymi, jak Park w Arkadii, Pałac w Nieborowie. Łowickie łąki i pola połączone z eleganckimi, magnackimi budynkami w otoczeniu francuskich ogrodów? To musi być udana wycieczka rowerowa!
Jura Krakowsko-Częstochowska idealna na wycieczki rowerowe
Prawdziwym rajem dla rowerzystów jest położona na południu Wyżyna Śląsko-Krakowska, znana bardziej jako Jura Krakowsko-Częstochowska. Rowerem można tu jeździć wieloma zróżnicowanymi trasami, które przebiegają wśród niezwykłych okoliczności przyrody: skał, wąwozów, jaskini i ostańców. Spośród tras rowerowych Jury Krakowsko-Częstochowskiej najpopularniejszy jest Szlak Orlich Gniazd. Znajdują się na nim liczne ruiny baszt i zamków z czasów króla Kazimierza Wielkiego oraz oczywiście wspomniane skalne figury. Trasa wiedzie z Krakowa do Częstochowy.
Trasy rowerowe Jury można podzielić na: rodzinne, amatorskie i dla zawodowców. Na wyprawę z dziećmi polecamy trasę ze startem i metą w Pilicy, jednym z bardziej urokliwych miasteczek regionu. W połowie drogi czekać będzie na Was zwiedzanie zamku Ogrodzieniec. Średnio długie trasy rowerowe w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej to np. 52-kilometrowa trasa z Bydlina, która wiedzie przez ruiny bydlińskiej strażnicy, ruiny zamku w Smoleniu, zamek w fortecy w Pilicy, cmentarz wojskowy w Domkach oraz w Gieble, zamek Ogrodzieniec oraz miejscowości Podzamcze, Ryczów i Krzywopłoty.
Jeśli natomiast jesteś długodystansowcem i marzy Ci się wycieczka ukazująca piękno Jury, wybierz się na wycieczkę 108-kilometrową trasą z Kluczy przez Ogrodzieniec i Podzamcze, prowadzącą daleko na północ do Lelowa i Niegowej. Po drodze zobaczysz m.in. pozostałości rynku w Lelowie, zamek Mirów i Bobolice oraz grupę skał wapiennych w Okienniku Wielkim.