Rowerem po Polsce - wycieczki, trasy, porady

Rower | 6 minut

Hasło „cudze chwalicie, swego nie znacie” jest wciąż aktualne, dlatego zachęcamy Cię do zwiedzania Polski -i to rowerem! Dlaczego wyjazdy rowerowe to atrakcyjna forma spędzania czasu? Gdzie i kiedy wybrać się na wyprawy rowerowe po kraju? Gdzie znajdują się najlepsze trasy rowerowe? I w końcu: jak sprawić, by rowerowe wyprawy zawsze były bezpieczne?

Do zwiedzania Polski na dwóch kółkach najlepsze jest lato. W czasie urlopu możemy zorganizować sobie aktywne wakacje o walorach edukacyjnych – a to wszystko na rowerze. Takie wyjazdy nie wymagają wielu przygotowań. Tak naprawdę nie musisz nawet zabierać ze sobą własnego sprzętu. Wiele hoteli i ośrodków wczasowych oferuje swoim gościom możliwość wypożyczania rowerów. W miejscowościach turystycznych działają ponadto samodzielne wypożyczalnie. Nie musisz też specjalnie przygotowywać się do samej jazdy. Umiejętności na pewno posiadasz, możesz co najwyżej potrenować nieco przed wakacjami, by na wycieczce nie złapać zadyszki i nie nabawić się zakwasów. Zaplanuj trasy wakacji na rowerze i w drogę!

Spis treści:

Gdzie na wyjazdy rowerowe po Polsce?

Wczasy rowerowe w Polsce to z roku na rok coraz lepszy pomysł na spędzenie urlopu. Infrastruktura rowerowa w naszym kraju stale się rozwija i przybywa kolejnych szlaków rowerowych. Przedstawiamy kilka wybranych, raczej łatwych tras, na których zobaczysz wiele pięknych krajobrazów i zabytków. Trasy leżą z dala od intensywnego ruchu drogowego, więc na pewno na nich odpoczniesz!

  • Bałtyk: Świnoujście – Kołobrzeg – Łeba – Hel; 480 km

Przygodę z wyjazdami rowerowymi po Polsce warto rozpocząć od… początku! Szlak rowerowy R10 startuje w Świnoujściu i prowadzi aż do Helu, który promuje się jako „początek Polski”. Na trasie warto zobaczyć Woliński i Słowiński Park Narodowy, ruiny kościoła w Trzęsaczu i mnóstwo latarni! Cała trasa liczy aż 480 km.

  • Kaszuby i Bory Tucholskie: Chojnice – Wdzydze – Kościerzyna – Kartuzy; 180 km

Przesuwamy się nieco na południe i lądujemy na Kaszubach. Łatwą, równinną, 180-kilometrową trasę rozpoczniesz w Chojnicach, a zakończysz w Kartuzach. Dwa większe przystanki zaplanowane są we Wdzydzach i w Kościerzynie. Kaszuby i Bory Tucholskie to moc widoków na lasy, jeziora i rzeki. Jeśli chcesz, żeby Twoje wycieczki rowerowe po Polsce miały również walor kulturoznawczy, koniecznie zatrzymaj się w Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich.

  • Dunajec: ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru; 20 km

Z licznych górskich szlaków rowerowych trudno jest wybrać jeden. Nasz wybór padł na tereny wzdłuż pięknego Dunajca. To krótka, 20-kilometrowa trasa, która udowadnia, że Dunajec nadaje się nie tylko na spływkajakowy. Do zobaczenia jest czysta natura – Pieniński Park Narodowy.

  • Szlak Książęcy; 14 km

Niebieski, łatwy szlak rowerowy o długości 14 km prowadzi z Łowicza do Nieborowa. Łączy atrakcje naturalne z atrakcjami historyczno-kulturowymi, jak Park w Arkadii, Pałac w Nieborowie. Łowickie łąki i pola połączone z eleganckimi, magnackimi budynkami w otoczeniu francuskich ogrodów? To musi być udana wycieczka rowerowa!

Jura Krakowsko-Częstochowska idealna na wycieczki rowerowe

Prawdziwym rajem dla rowerzystów jest położona na południu Wyżyna Śląsko-Krakowska, znana bardziej jako Jura Krakowsko-Częstochowska. Rowerem można tu jeździć  wieloma zróżnicowanymi trasami, które przebiegają wśród niezwykłych okoliczności przyrody: skał, wąwozów, jaskini i ostańców. Spośród tras rowerowych Jury Krakowsko-Częstochowskiej najpopularniejszy jest Szlak Orlich Gniazd. Znajdują się na nim liczne ruiny baszt i zamków z czasów króla Kazimierza Wielkiego oraz oczywiście wspomniane skalne figury. Trasa wiedzie z Krakowa do Częstochowy.  

Trasy rowerowe Jury można podzielić na: rodzinne, amatorskie i dla zawodowców. Na wyprawę z dziećmi polecamy trasę ze startem i metą w Pilicy, jednym z bardziej urokliwych miasteczek regionu. W połowie drogi czekać będzie na Was zwiedzanie zamku Ogrodzieniec. Średnio długie trasy rowerowe w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej to np. 52-kilometrowa trasa z Bydlina, która wiedzie przez ruiny bydlińskiej strażnicy, ruiny zamku w Smoleniu, zamek w fortecy w Pilicy, cmentarz wojskowy w Domkach oraz w Gieble, zamek Ogrodzieniec oraz miejscowości Podzamcze, Ryczów i Krzywopłoty.

Jeśli natomiast jesteś długodystansowcem i marzy Ci się wycieczka  ukazująca piękno Jury, wybierz się na wycieczkę 108-kilometrową trasą z Kluczy przez Ogrodzieniec i Podzamcze, prowadzącą daleko na północ do Lelowa i Niegowej. Po drodze zobaczysz m.in. pozostałości rynku w  Lelowie, zamek Mirów i Bobolice oraz grupę skał wapiennych w Okienniku Wielkim.

Jaki rower do wycieczek długodystansowych?

Szlaki i trasy rowerowe są różne. Łatwiejsze przebiegają po równinach i utwardzonych drogach, trudniejsze zaś wśród wyżyn i gór albo po grząskim podłożu. Rower na wyprawy powinien być zatem jak najbardziej uniwersalny. Jaki rower na długie trasy pozwoli na wygodną jazdę po asfalcie, ale równie dobrze poradzi sobie nawymagającym górskim terenie?

Podział wydaje się prosty. Do jazdy po szosach wykorzystuje się lekkie rowery szosowe, do jazdy turystycznej – rower MTB (potocznie zwany górskim). Rower na długie wyprawy musi jednak uwzględniać to, że warunki na trasie zmieniają się nawet kilkanaście razy w trakcie całej wycieczki!

Jaki rower na wyprawy zagwarantuje Ci optymalną jazdę po każdym rodzaju nawierzchni? Najbardziej uniwersalny będzie rower przełajowy. Świetnie sprawdzi się ponadto rower trekkingowy, który ma nawet dwa bagażniki i przystosowany jest do przewożenia cięższych bagaży. Ważne, by rower na długie wyprawy miał stalową lub aluminiową ramę i stosunkowo prostą konstrukcję. Chodzi o to, by rower dał się łatwo naprawić w przypadku nieoczekiwanej awarii. Powinien składać się z części ogólnodostępnych w sklepach rowerowych w całej Polsce.

Ubezpieczenie roweru – pomoc w czasie wyprawy

Wygodny i łatwy w obsłudze rower znacznie zwiększa komfort jazdy podczas wycieczki. Poprawić go może posiadanie ubezpieczenie.

Podczas wakacji na rowerze zatrzymujesz się w wielu miejscach – nie zawsze idealnie bezpiecznych i z możliwością bezpośredniego nadzoru dwóch kółek. Ubezpieczenie chroni Cię przed skutkami właśnie kradzieży.

W zakresie ubezpieczenia mieszkania lub domu w Allianz znajdziesz także OC w życiu prywatnym, więc w razie kolizji bądź wypadku, ubezpieczenie pokryje również ewentualne roszczenia osób trzecich. Warto też pomyśleć o ubezpieczeniu w razie nieszczęśliwych wypadków (NNW).

Czy warto jeździć na wycieczki rowerowe? Oczywiście, że tak! Na dwóch kołkach poznaje się Polskę z zupełnie innej perspektywy. Wybierz tylko właściwy rower, ubezpiecz się i testuj kolejne trasy!

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie dummy centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny  i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz dummy pełne dane o spółce.