Ubezpieczenie OC rowerzysty – co obejmuje
Sytuacje, w których rowerzysta może być zobowiązany do poniesienia kosztów wyrządzonej szkody mogą być bardzo różne. Niektóre z nich będą drobne, inne bardzo poważne i kosztowne. Mogą one polegać na przykład na:
- uszkodzeniu lakieru pojazdu, o który otarłeś się, przejeżdżając zbyt blisko,
- rozdarciu odzieży pieszego, na którego się przewróciłeś, jadąc zbyt szybko,
- uszkodzeniu zderzaka, chłodnicy czy silnika w samochodzie, który uderzył w latarnię, gdy wyjechałeś z podporządkowanej,
- złamaniu ręki lub doprowadzeniu do innych urazów u uczestników ruchu, nawet bardzo poważnych i rozległych.
Jeśli tylko pociąga nas jazda na dwóch kółkach, warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie OC. Jest wiele sytuacji, w których taka polisa może się przydać.
Jakie rodzaje świadczeń mogą zostać wypłacone w ramach polisy OC na rower? Po pierwsze – po prostu odszkodowanie, które pokryje szkodę rzeczową, a więc koszty uszkodzonego lakieru samochodowego czy uszkodzonego ubrania innej osoby. Może to być i innego rodzaju świadczenie – na przykład jednorazowe odszkodowanie albo renta, którą trzeba będzie wypłacać do końca życia osoby poszkodowanej.
Na jaką sumę warto się ubezpieczyć? Mając na uwadze różnorodność sytuacji, w których polisa OC na rower może się przydać, warto zdecydować się na kwotę wyższą niż symboliczną. Do wysokości tej kwoty odpowiadać będzie bowiem firma ubezpieczeniowa. Jeśli zaś poniesiona szkoda będzie wyższa niż suma ubezpieczenia czy suma gwarancyjna wskazana w umowie ubezpieczenia, to nadwyżkę pokryć będziemy musieli z własnej kieszeni.
A co w sytuacji, gdy nie jest nam potrzebna tak szeroka ochrona? Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym możemy łatwo wykupić na przykład w ramach
ubezpieczenia mieszkania lub domu w Allianz. Taka polisa w swoim zakresie pokryje także szkody spowodowane w związku z jazdą na rowerze.
[1] Za: dummy Wypadki drogowe - raporty roczne.