Przetrenowanie – do czego może doprowadzić i jak go uniknąć?

Ubezpieczenie Twoje Życie, Twój Plan | 3 minuty

Codzienna aktywność to klucz do długiego i zdrowego życia. Niestety, czasem nadmierny wysiłek i źle zaplanowane treningi mogą doprowadzić do przetrenowania. Poznaj typowe objawy przetrenowania. Podpowiadamy też, jak im zapobiec oraz jak sobie z nimi skutecznie poradzić .

Spis treści:

 1. Jakie są objawy przetrenowania?
 2. Co jest przyczyną przetrenowania?
 3. Jak uniknąć przetrenowania?
 4. Co zrobić, gdy doszło już do przetrenowania mięśni?

Jakie są objawy przetrenowania?

Lista objawów przetrenowania jest długa. Jeżeli realizujesz ambitny plan treningowy i zauważyłeś u siebie:

 • wyraźny spadek formy, np. mniejszą niż dotychczas tolerancję na obciążenia,
 • brak apetytu lub zaburzenia żołądkowo-jelitowe,
 • bóle mięśni, stawów, okolicy lędźwiowo-krzyżowej czy drżenie kończyn mimo poprawnie wykonywanych ćwiczeń,
 • problemy z oddychaniem, przyspieszony oddech czy powtarzające się infekcje dróg oddechowych,
 • zniechęcenie do wykonywania treningów – chętnie przesunąłbyś kolejny trening na kolejny dzień,
 • bezsenność połączoną z apatią lub stanami depresyjnymi,
 • przyspieszone tętno i nadmierną potliwość,

to najprawdopodobniej doszło u Ciebie do przetrenowania. Wymienione powyżej symptomy to typowe objawy przetrenowania, jednak z reguły nie wszystkie oznaki pojawiają się jednocześnie. Jest to kwestia indywidualna – możesz zaobserwować u siebie np. jedynie bóle mięśni i stawów.

Co jest przyczyną przetrenowania?

Przetrenowanie może wystąpić zarówno u zawodowców, jak i amatorów. Co jest powodem wystąpienia uciążliwych dolegliwości, które mogą niepokoić? Z reguły przyczyną są zbyt częste treningi. Osoby, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, wymodelować sylwetkę albo po prostu narzucają sobie bardzo ambitny plan treningowy, nierzadko ćwiczą siedem dni w tygodniu. To z kolei powoduje, że ciało nie ma szansy się zregenerować. Wówczas mamy do czynienia z przetrenowaniem mięśni.

Nie tylko zbyt częste, ale też zbyt intensywne treningi również mogą prowadzić do przetrenowania. Z reguły problem z doborem odpowiedniej intensywności ćwiczeń mają osoby początkujące, które nie znają swoich możliwości. W takiej sytuacji pomoc doświadczonego trenera może okazać się nieoceniona – specjalista wesprze w opracowaniu ambitnego, ale bezpiecznego dla zdrowia planu treningowego.

Jak uniknąć przetrenowania?

Jeżeli regularnie ćwiczysz, to objawy przetrenowania wcale nie muszą się u Ciebie pojawić. Skuteczne sposoby, dzięki którym unikniesz negatywnych efektów aktywności, to:

 • dopasowanie treningów do swoich możliwości fizycznych – wysiłek czy wagę ciężarów należy zwiększać stopniowo i obserwując reakcję swojego organizmu,
 • regularny wypoczynek – co najmniej jeden dzień w tygodniu warto poświęcić na odpoczynek,
 • wykonywanie ćwiczeń relaksujących – między kolejnymi treningami możesz korzystać z odprężających masaży, które pomagają mięśniom w zregenerowaniu się po wysiłku.

Nie zawsze – mimo zachowania ostrożności – udaje się uniknąć przetrenowania. Czasem zmęczenie może spowodować poważną kontuzję, zdarzają się też nieszczęśliwe wypadki. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz trenować, czy też Twoja przygoda ze sportem trwa już od pewnego czasu, powinieneś przemyśleć zakup ubezpieczenia na życie.

Jeśli masz  ubezpieczenie na życie i zdrowie Allianz lub Twój Plan w Allianz, będziesz mógł także wykupić w niższej cenie pakiet badań specjalistycznych. Ułatwi Ci to monitorowanie swojego stanu zdrowia.

Co zrobić, gdy doszło już do przetrenowania mięśni?

Jeśli oznaki przetrenowania już u Ciebie wystąpiły, przede wszystkim powinieneś odpocząć, czyli na kilka dni zrezygnować z treningów. Dzięki temu mięśnie będą miały czas, aby się zregenerować. Pomocne mogą być też:

 • zmodyfikowanie diety – upewnij się, że Twoja dieta jest odpowiednio zbilansowana, a jeżeli nie jest, dokonaj odpowiednich zmian,
 • wykonywanie ćwiczeń relaksujących – w ten sposób m.in. zmniejszysz napięcie mięśni,
 • zdrowy sen – nocny odpoczynek jest niezbędny, aby Twoje ciało mogło przygotować się do kolejnego treningu.

Pamiętaj – co za dużo, to niezdrowo. Umiar i regularność stanowią klucz do uzyskania zamierzonego celu.

Ubezpieczenie na życie i zdrowie Twoje Życie i Twój Plan
Materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Pełny opis ubezpieczenia na życie „Twoje Życie" i dostępnych umów dodatkowych (w tym: umowy dodatkowej na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi, wraz ze wskazaniem ich strategii i ryzyk inwestycyjnych) znajduje się w ogólnych warunkach ubezpieczenia, załącznikach do tych dokumentów, Regulaminie UFK i w
Dokumencie zawierającym kluczowe informacje, zamieszczonych na tej stronie oraz na stronie www.allianz.pl/owu. Znajduje się tam również regulamin akcji promocyjnych do tego ubezpieczenia.
 
Materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Pełny opis ubezpieczenia na życie “Twój Plan”, dostępnych umów dodatkowych i ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych (wraz ze wskazaniem ich strategii i ryzyk inwestycyjnych) znajduje się w ogólnych warunkach ubezpieczenia, załącznikach do tych dokumentów, Regulaminie UFK i w Dokumencie zawierającym kluczowe informacje, zamieszczonych powyżej oraz na stronie dummy www.allianz.pl/owu.