Korzyści z rzucenia palenia – dlaczego warto rzucić palenie już dziś?

Ubezpieczenie Twoje Życie, Twój Plan | 3 minuty

Wobec niezliczonych badań udowadniających zgubny wpływ palenia tytoniu na organizm człowieka trudno przyjąć, że palacze nie zdają sobie sprawy ze szkodliwości swojego nałogu. Mimo to często bagatelizują korzyści z rzucenia palenia, które nie dość, że są długotrwałe, to często niemal natychmiastowe.

W dzisiejszym wpisie wymieniamy największe zalety rzucenia palenia, związane z naszym zdrowiem, czynnikami społecznymi czy finansami. Gdy bowiem chodzi o rzucanie palenia – korzyści naprawdę trudno przecenić. Dlaczego więc warto rozpocząć walkę z nałogiem już dziś? Zachęcamy do lektury.

Spis treści:

  1. Wpływ palenia papierosów na zdrowie
  2. Korzyści z rzucenia palenia

Wpływ palenia papierosów na zdrowie

Jak podaje rządowy serwis Rzeczypospolitej Polskiej, z powodu chorób odtytoniowych każdego roku w Polsce umiera około 70 tysięcy osób, co stanowi aż 17% wszystkich zgonów w naszym kraju[1].

Regularne palenie tytoniu wywiera bardzo negatywny wpływ na funkcjonowanie całego układu krążenia palacza, który w konsekwencji może doświadczać poważnych zaburzeń pracy serca oraz naczyń krwionośnych (np. miażdżycy czy choroby wieńcowej). W najgorszym przypadku skutkiem palenia tytoniu może okazać się także zawał mięśnia sercowego bądź udar mózgu. 

Do problemów natury zdrowotnej, na które w szczególności narażeni są palacze, eksperci zaliczają również choroby układu oddechowego (takie jak astma, gruźlica czy zapalenie oskrzeli), choroby jamy ustnej i układu pokarmowego, a także różnego rodzaju nowotwory.

Jednym z najbardziej przerażających skutków palenia jest złośliwy rak płuc, którego rozwój, jak podaje Ministerstwo Zdrowia, w około 85-90% badanych przypadków jest następstwem długotrwałego wdychania rakotwórczych związków obecnych w dymie tytoniowym.

Z danych podawanych przez Krajowy Rejestr Nowotworów, bazujących m.in. na ustaleniach Międzynarodowej Agencji ds. Badań nad Rakiem, wynika, że co piąty przypadek raka w Europie spowodowany jest paleniem tytoniu. 

Do skutków palenia można zaliczyć aż 80% przypadków raka płuc i krtani, 50% przypadków nowotworów gardła, około 33% przypadków raka jamy ustnej i 25% przypadków raka wątroby[2].

Nie lekceważmy też zagrożenia, na które narażeni są bierni palacze. Ministerstwo Zdrowia alarmuje, że wdychany przez te osoby dym tytoniowy może zawierać nawet 15 razy więcej dwutlenku węgla i 20 razy więcej nikotyny niż ten wdychany przez „właściwego” palacza[3]

Oznacza to, że bierne palenie w znacznym stopniu zwiększa ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia i układu oddechowego, w tym choroby nowotworowe – nawet aż o jedną czwartą w przypadku raka płuc.

Przed paleniem w swoich rekomendacjach przestrzega też WHO – istnieje duże ryzyko, że palacze są bardziej podatni na zakażenie koronawirusem oraz ciężej przechodzą zachorowanie ze względu na mniejszą pojemność płuc.

Korzyści z rzucenia palenia

Jeśli chodzi o korzyści z rzucenia palenia, w pierwszej kolejności musimy podkreślić te dotyczące naszego zdrowia. Co oczywiste, osoba niepaląca jest o wiele mniej narażona na rozwój opisanych wyżej chorób. Ponadto, niektóre efekty rzucenia palenia odczuwalne są niemalże od razu – przede wszystkim stabilizuje się ciśnienie krwi i tętno oraz wzrasta poziom nasycenia krwi tlenem.

Kolejne pozytywne skutki rzucenia palenia powinny przemówić zwłaszcza do osób pragnących powrócić do dawnej sprawności fizycznej – już po kilku tygodniach natomiast – zauważyć poprawę kondycji fizycznej. Bardzo szybko wyostrzają się – a raczej powracają do normy – zmysły smaku i węchu. 

Osoba, która rzuciła palenie, zaczyna cieszyć się zdrowym wyglądem cery i włosów. Jej uśmiech staje się „bielszy”, przez co chętniej dzieli się nim z innymi. Zwłaszcza że wyzwoleniu się z niszczącego nałogu towarzyszy znaczna poprawa samopoczucia.

Jak już zaznaczyliśmy, warto wziąć pod uwagę również pozytywne społeczne efekty rzucenia palenia. Dzięki tej mądrej decyzji nie narażamy dłużej przebywających w naszym towarzystwie osób na zagrożenia związane z paleniem biernym i nie zmuszamy przyjaciół do znoszenia zapachu naszych przesiąkniętych dymem ubrań. 

W końcu – dajemy dobry przykład innym i promujemy zdrowy tryb życia. Nie bez znaczenia jest oczywiście czynnik ekonomiczny – palacz, który pali paczkę dziennie, wydaje na papierosy ponad 5000 zł w skali roku.

Zdrowie mamy jedno. Dlatego właśnie warto zadbać o nie jak najprędzej, eliminując z naszego życia wszelkie czynniki mające negatywny wpływ na zdrowie. Warto również rozważyć zakup ubezpieczenia na życie i zdrowie dla nas i naszych bliskich, które w Allianz możemy rozbudować o opcje dodatkowe odpowiadające naszym indywidualnym potrzebom.

Źródła:

[1] https://www.gov.pl/web/zdrowie/swiatowy-dzien-bez-tytoniu

[2] http://onkologia.org.pl/palenie-tytoniu/

[3] https://www.gov.pl/web/zdrowie/dzisiaj-przypada-wiatowy-dzien-bez-tytoniu

Ubezpieczenie na życie i zdrowie Twoje Życie i Twój Plan
Materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Pełny opis ubezpieczenia na życie „Twoje Życie" i dostępnych umów dodatkowych (w tym: umowy dodatkowej na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi, wraz ze wskazaniem ich strategii i ryzyk inwestycyjnych) znajduje się w ogólnych warunkach ubezpieczenia, załącznikach do tych dokumentów, Regulaminie UFK i w
Dokumencie zawierającym kluczowe informacje, zamieszczonych na tej stronie oraz na stronie www.allianz.pl/owu. Znajduje się tam również regulamin akcji promocyjnych do tego ubezpieczenia.
 
Materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Pełny opis ubezpieczenia na życie “Twój Plan”, dostępnych umów dodatkowych i ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych (wraz ze wskazaniem ich strategii i ryzyk inwestycyjnych) znajduje się w ogólnych warunkach ubezpieczenia, załącznikach do tych dokumentów, Regulaminie UFK i w Dokumencie zawierającym kluczowe informacje, zamieszczonych powyżej oraz na stronie dummy www.allianz.pl/owu.