Jak zapobiegać wypadkom i otrzymać pomoc, jeśli się wydarzą?

Ubezpieczenie Twoje Życie, Twój Plan | 3 minuty

Sezon urlopowy sprzyja mniej i bardziej poważnym wypadkom. W związku ze wzmożonym ruchem częściej zdarzają się one na drogach. Lato to również czas, gdy więcej jest wypadków nad wodą oraz w gospodarstwach rolnych, w których poszkodowane zostają także dzieci. Wiele wypadków zdarza się też w miejscach, gdzie spędzamy urlop lub w trakcie uprawiania sportu. Jak można im zapobiegać i jak chronić się przed ich skutkami?

Spis treści:

 1. Wypadki na drodze najczęściej zdarzają się w sezonie jesienno-zimowym i przy złej pogodzie – MIT
 2. Toną wyłącznie osoby, które nie umieją pływać – MIT
 3. Do sportu, jeśli jest uprawiany po amatorsku, nie trzeba się przygotowywać – MIT
 4. Przed skutkami nieszczęśliwych wypadków można się skutecznie chronić – FAKT
 5. Dzięki polisie na życie i zdrowie można się chronić również od następstw wypadków, które zdarzą się w trakcie wyczynowego uprawiania sportów – FAKT

Wypadki to zdarzenia, na których wystąpienie często nie mamy dużego wpływu. Sprzyja im sezon urlopowy, ponieważ jesteśmy wtedy bardziej mobilni. W okresie letnim więcej czasu spędzamy też na świeżym powietrzu i nad wodą, jesteśmy bardziej aktywni fizycznie, a także chętniej uprawiamy sport i rekreację na świeżym powietrzu. O czym warto pamiętać, aby nasz urlop był udany, a czego warto unikać, aby pozostały po nim jak najlepsze wspomnienia? Warto rozprawić się z trzema mitami na temat wypadków i przypomnieć sobie dwa ważne fakty dotyczące tego, jak przed nimi się zabezpieczyć.

Wypadki na drodze najczęściej zdarzają się w sezonie jesienno-zimowym i przy złej pogodzie – MIT

Statystyki przeczą temu, by to złe warunki pogodowe sprzyjały wypadkom na drogach. Najczęściej ich sojusznikiem jest duże natężenie ruchu, a także… dobra pogoda. Zachęca ona do rozwijania dużych ‒ a nawet nadmiernych ‒ prędkości oraz dodaje pewności siebie kierowcom. Najwięcej wypadków zdarza się zresztą latem, w ciągu dnia, w godzinach 13.00-19.00, choć w porze nocnej i na nieoświetlonych drogach w nawet co czwartym z nich ginie człowiek1. Dlatego na drodze zawsze warto zachować czujność, a na jazdę ‒ w miarę możliwości ‒ decydować się wtedy, gdy ruch nie jest zbyt duży, a my jesteśmy wypoczęci.

Toną wyłącznie osoby, które nie umieją pływać – MIT

Ofiarami utonięć są zarówno osoby, które przeceniają swoje umiejętności pływackie, jak i te, które są pod wpływem alkoholu i których zachowanie cechuje brawura. Przyczyną wypadków bywa też rwący nurt. Zdecydowana większość utonięć w 2020 r. zdarzyła się w miejscach niestrzeżonych, gdzie nie było jednak zakazu kąpieli. Najbardziej niebezpieczne i sprzyjające utonięciom były rzeki i jeziora2. Dlatego warto stale doskonalić umiejętności pływackie (zwłaszcza pod okiem profesjonalisty), a na pływanie decydować się tylko na strzeżonych kąpieliskach i nigdy po spożyciu nawet niewielkiej ilości alkoholu.

Do sportu, jeśli jest uprawiany po amatorsku, nie trzeba się przygotowywać – MIT

Wakacje są czasem, w którym osoby spędzające resztę roku przeważnie przy biurku są dużo bardziej aktywne fizycznie. Wtedy też wielu z nas decyduje się poważnie zaangażować w sport. Jednak brak odpowiedniego przygotowania, przekraczanie swoich możliwości fizycznych oraz stawianie sobie zbyt ambitnych celów można łatwo przypłacić kontuzjami i urazami. Warto pamiętać, że nawet amatorska gra w piłkę nożną wiąże się z ryzykiem urazów nóg, głowy, szyi i kręgosłupa, gra w siatkówkę może powodować urazy stawu skokowego, a bieganie ‒ m.in. kontuzję kolana i zapalenie ścięgna Achillesa3. Dlatego przed podjęciem każdej aktywności sportowej, szczególnie wtedy, gdy mamy problemy ze zdrowiem, np. z układem ruchu, warto skonsultować się ze swoim lekarzem.

Przed skutkami nieszczęśliwych wypadków można się skutecznie chronić – FAKT

Nie przed każdym wypadkiem można się uchronić – zwłaszcza gdy powoduje go inna osoba. Dzięki odpowiedniemu ubezpieczeniu można jednak zapewnić sobie w takiej sytuacji pomoc finansową. Pozwoli nam to łatwiej uporać się ze skutkami tego wypadku.

Do dyspozycji mamy między innymi ubezpieczenie na życie i zdrowie Twoje Życie, które dzięki umowom dodatkowym następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) zapewni nam kompleksowe wsparcie finansowe, jeśli zdarzy się wypadek. Mamy tych umów aż 9 do wyboru.

Przykładowo:

Umowa dodatkowa w razie uszczerbku na zdrowiu i rehabilitacji po wypadku zapewni nam wypłatę pieniędzy m.in. w razie tak częstych uszczerbków na zdrowiu, jak złamania, skręcenia i oparzenia. Można też otrzymać zwrot kosztów rehabilitacji – nawet do 30 tys. zł w przypadku osoby dorosłej i do 15 tys. zł w przypadku dziecka.

Umowa dodatkowa w razie kosztów leczenia skutków wypadków pozwala uzyskać zwrot kosztów poniesionych na leczenie skutków wypadku, czyli na wizyty i badania lekarskie, zabiegi i operacje (bez operacji plastycznych), pobyt w szpitalu, przewiezienie do placówki medycznej, leki i środki opatrunkowe. Maksymalny zwrot to 50 tys. zł.

Umowa dodatkowa w razie pobytu w szpitalu po wypadku zapewnia wypłatę za pobyt w szpitalu, który jest konsekwencją wypadku. Wynosi ona od 80 zł do 400 zł za dzień pobytu ‒ już od pierwszego dnia i nawet do 120 dni w roku.

Ważne atuty to:

 • rabat w składce za zakup umów NNW w pakiecie,
 • ochrona 24 godziny na dobę, na całym świecie ‒ również wtedy, gdy rekreacyjnie uprawiamy sport.

Możemy również skorzystać z innych umów dodatkowych i uzyskać pomoc w razie problemów ze zdrowiem.

Dzięki umowie dodatkowej „Na Zdrowie” możemy otrzymać pieniądze po leczeniu w szpitalu. Leczenie to może, lecz nie musi, być związane ze skutkami wypadku. 

Np. za złamanie kości ręki leczone operacyjnie można otrzymać od 770 zł do 2320 zł, a za złamanie kości kręgosłupa wskutek urazu leczone operacyjnie od 2810 zł do 8500 zł.

Umowa dodatkowa Pakiet Medyczny „Bądź Zdrów” zapewni nam ‒ gdy zdarzy się wypadek ‒ dostęp do prywatnej opieki medycznej, w tym:

 • konsultacje wielu specjalistów, również ortopedy, a w wariancie platynowym także specjalisty rehabilitacji medycznej,
 • zabiegi ambulatoryjne, w tym: ortopedyczne, takie jak np. założenie/zdjęcie gipsu na rękę lub nogę, nastawienie zwichnięcia lub złamania,
 • badania diagnostyczne typu USG, RTG, których zakres zależy od wariantu ubezpieczenia.

Pakiet Medyczny jest dostępny w 2 wersjach: indywidualnej i rodzinnej, której cena jest stała i nie zależy od liczby dzieci w rodzinie. 

Dzięki polisie na życie i zdrowie można się chronić również od następstw wypadków, które zdarzą się w trakcie wyczynowego uprawiania sportów – FAKT

Polisa na życie i zdrowie daje nam ochronę także wtedy, gdy uprawiamy sport wyczynowo, czyli należymy do organizacji sportowej, bierzemy udział w treningach oraz uczestniczymy w meczach, turniejach i innych imprezach sportowych. Dzięki umowie dodatkowej „Dla Aktywnych” możemy korzystać z niej w trakcie uprawiania 40 sportów wyczynowych oraz 4 innych rekreacyjnych aktywności sportowych.

Przykładowo możemy otrzymać wypłatę pieniędzy z umowy dodatkowej w razie uszczerbku na zdrowiu i rehabilitacji również wtedy, gdy wypadek zdarzy się podczas treningu czy rozgrywek związanych z danym sportem wyczynowym.

Do 40 sportów wyczynowych należą m.in. piłka nożna, siatkówka, piłka ręczna, pływanie, surfing i windsurfing, lekkoatletyka, judo, karate, sporty walki bez użycia broni, narty wodne, pływanie, kolarstwo i kolarstwo górskie (z wyłączeniem odmian ekstremalnych), narciarstwo.

4 inne rekreacyjne aktywności sportowe, objęte zakresem ochrony, to:

 • nurkowanie z partnerem,
 • żeglarstwo morskie i oceaniczne,
 • wyprawy w wysokie góry poniżej 4000 m n.p.m.,
 • wspinaczka skałkowa poniżej 4000 m n.p.m.

Wszystkie one są wymienione i szczegółowo zdefiniowane w warunkach ogólnych.

 1. Wypadki drogowe w Polsce w 2020 r., KGP Biuro Ruchu Drogowego, Warszawa 2021 
 2. https://statystyka.policja.pl/st/wybrane-statystyki/utoniecia/48247,Utoniecia-2020.html
 3. https://www.runners-world.pl/zdrowie/7-wrogow-glownych-najczestsze-kontuzje-biegacza,5007,4; 
 4. https://fizjoterapeuty.pl/urazy/najczestsze-urazy-w-sporcie.html
Ubezpieczenie na życie i zdrowie Twoje Życie i Twój Plan
Materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Pełny opis ubezpieczenia na życie „Twoje Życie" i dostępnych umów dodatkowych (w tym: umowy dodatkowej na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi, wraz ze wskazaniem ich strategii i ryzyk inwestycyjnych) znajduje się w ogólnych warunkach ubezpieczenia, załącznikach do tych dokumentów, Regulaminie UFK i w
Dokumencie zawierającym kluczowe informacje, zamieszczonych na tej stronie oraz na stronie www.allianz.pl/owu. Znajduje się tam również regulamin akcji promocyjnych do tego ubezpieczenia.
 
Materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Pełny opis ubezpieczenia na życie “Twój Plan”, dostępnych umów dodatkowych i ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych (wraz ze wskazaniem ich strategii i ryzyk inwestycyjnych) znajduje się w ogólnych warunkach ubezpieczenia, załącznikach do tych dokumentów, Regulaminie UFK i w Dokumencie zawierającym kluczowe informacje, zamieszczonych powyżej oraz na stronie dummy www.allianz.pl/owu.