Co zrobić po włamaniu do domu? Procedura postępowania

Dom i mieszkanie | 4 minuty
Wracasz do domu i wkładasz klucz do zamka. Okazuje się jednak, że drzwi wcale nie są zamknięte, mimo że po wyjściu na pewno je zabezpieczyłeś. Odsuwasz od siebie tę myśl, ale wszystko wskazuje na to, że ktoś włamał się do Twojego mieszkania. Co teraz? Komu zgłosić zdarzenie? W jaki sposób starać się odzyskać skradzione mienie? Przedstawiamy schemat postępowania krok po kroku w razie włamania do domu.
Spis treści:
 

Kradzież z włamaniem to poważne przestępstwo – sprawca nie tylko dokonuje przywłaszczenia nie swoich rzeczy, ale też dokonuje włamania do cudzej nieruchomości. Pojęcie kradzieży definiuje art. 278 Kodeksu Karnego, natomiast pojęcie włamania określone jest w art. 279 1kk.

Warto wiedzieć, że zgodnie z Kodeksem pojęcie włamania jest znacznie szersze niż w potocznym ujęciu. Za kradzież z włamaniem uznamy nie tylko sytuację, w której włamywacz użył fizycznej siły do przełamania barier (np. zamku w drzwiach) albo środków technicznych do złamania zabezpieczeń cyfrowych. Włamanie następuje nawet wtedy, gdy sprawca otworzy bez pozwolenia drzwi zamknięte na zwykłą zasuwkę. Ta zasuwka – mimo że banalnie prosta do odbezpieczenia – jest bowiem jasnym sygnałem odgrodzenia mienia od niepowołanych osób. Takie przeciwstawienie się woli właściciela rzeczy również jest interpretowane jako włamanie.

Pierwsze co musisz zrobić, to opanować emocje i zachować trzeźwość myślenia. Jeśli stoisz przed drzwiami i jeszcze nie wiesz, czy w środku wciąż są włamywacze, bądź ostrożny. Twoje pojawienie się w domu może wpłynąć na zachowanie sprawców i wywołać ich niebezpieczną dla Ciebie reakcję. Lepiej pozostań w ukryciu i jak najszybciej dokonaj zgłoszenia włamania na policję.

Jeśli jednak niczego nieświadomy wejdziesz do domu i zastaniesz je splądrowane, ale bez włamywaczy, do przyjazdu policji niczego nie przestawiaj i nie sprzątaj. W ten sposób ułatwisz policji przeszukanie miejsca zdarzenia. Funkcjonariusze odnotują kradzież mienia na podstawie oględzin, których dokonasz przy nich.

Po jakim czasie można zgłosić kradzież, by policja podjęła się ścigania sprawców? Teoretycznie masz na to czas do momentu przedawnienia się sprawy. W przypadku włamania do mieszkań czy domów i kradzieży w jednym –  czas ten wynosi 15 lat. W praktyce jednak im więcej czasu od zdarzenia upłynie, tym mniejsze prawdopodobieństwo odnalezienia sprawców i odzyskania własności.

Łupem złodzieja mogą paść najróżniejsze rzeczy. Najczęściej są to wartościowe przedmioty, takie jak komputer, telefony, sprzęt RTV, gotówka, częsta jest też kradzież biżuterii. Ich strata jest dotkliwa finansowo, jednak o wiele więcej problemów generuje kradzież danych osobowych, czyli różnego rodzaju dokumentów. Np. skradziony dowód osobisty może posłużyć złodziejowi do zaciągnięcia w Twoim imieniu pożyczek. Podobnie rzecz ma się z kartami bankowymi i kredytowymi. Kradzież pieniędzy z domu ogranicza się tylko do tego, co fizycznie się w nim znajduje, jeśli natomiast złodziejowi wpadną w ręce Twoje karty,  złodziej może też wygenerować znaczny debet. 

Niebezpieczna jest ponadto kradzież danych, które przechowujesz w pamięci różnego rodzaju sprzętów elektronicznych. Na dysku komputera możesz mieć np. ważne prace naukowe czy dokumenty firmowe –  w tym przypadku konsekwencje ich wycieku odczują więc także inne podmioty, których te dane dotyczą.

Jeśli zauważysz brak dokumentów, od razu skontaktuj się z właściwymi jednostkami w celu zastrzeżenia danych. Zadzwoń do banku oraz do operatora sieci, w której działa skradziony telefon.

Następnie warto zawiadomić o zdarzeniu ubezpieczyciela. Jeśli posiadasz ubezpieczenie domu i mieszkania, ubezpieczyciel uruchomi  procedurę likwidacji szkód, dzięki której otrzymasz odszkodowanie za skradzione mienie.

niebieskie ściany - Ubezpieczenie mieszkania i domu Allianz

Jak wiadomo, lepiej zapobiegać, niż leczyć. Tak samo lepiej jest odpowiednio wcześniej zabezpieczyć dom przed włamaniem niż przejmować się konsekwencjami po fakcie.

Pamiętaj o stosowaniu tak podstawowych środków bezpieczeństwa jak zamykanie okien i drzwi przed wyjściem z domu. Nie chowaj też kluczy w obejściu domu. Włamywacze zazwyczaj zaczynają od kilkudniowej obserwacji domu i zwyczajów jego mieszkańców, więc z łatwością dostrzegą, kiedy wyjeżdżasz na dłużej, czy zostawiasz otwarte okna i czy nie chowasz kluczy pod wycieraczkę.

Systemy antywłamaniowe

Jak jeszcze zabezpieczyć dom przed włamaniem? W sprzedaży znajduje się mnóstwo mniej lub bardziej zaawansowanych urządzeń chroniących mienie jak alarmy antywłamaniowe, kamery z podczerwienią (umożliwiające monitoring po zmroku, bo włamanie do domu w nocy jest bardziej prawdopodobne niż w dzień) i czujniki ruchu.

Do ochrony domu warto zastosować rozwiązania oferowane przez systemy inteligentnego budynku. Nowoczesna technologia potrafi symulować Twoją obecność w domu, gdy w rzeczywistości przebywasz np. na wakacjach. System może uruchamiać czasowo telewizor czy sprzęt audio oraz włączać i wyłączać światło w pokojach, dzięki czemu włamywacze nie są w stanie stwierdzić, kiedy dom jest faktycznie pusty.

Ubezpieczenie domu na wypadek kradzieży z włamaniem

Kolejnym krokiem do zabezpieczenia domu jest jego ubezpieczenie. Ubezpieczenie domu i mieszkania nie daje wprawdzie ochrony przed samym włamaniem, ale chroni Cię przed jego finansowymi skutkami. Dlaczego warto mieć? Bo ryzyko włamania istnieje zawsze, bez względu na to, jak silnych zabezpieczeń zastosujesz. Dzięki ubezpieczeniu zachowasz wewnętrzny spokój w każdej sytuacji, a już zwłaszcza podczas dłuższych nieobecności w domu, gdy ryzyko włamania do domów jednorodzinnych jest największe.

Podsumowując, postępowanie po włamaniu do domu w pierwszej kolejności powinno objąć powiadomienie policji oraz banku, operatora telefonii komórkowej i innych instytucji związanych z kradzieżą Twoich danych osobowych. 

Choć to trudne, nie wpadaj w panikę i spokojnie poczekaj na przyjazd policji. Jeśli podejrzewasz, że włamywacze są wciąż w mieszkaniu, w ukryciu czekaj na przyjazd funkcjonariuszy. Jeśli włamywacze zostaną złapani „na gorącym uczynku”, całe zdarzenie zakończy się bez znacznych strat materialnych. Jeśli jednak sprawcy zdążyli zbiec z mieszkania wraz z Twoim dobytkiem, straty będą dotkliwe i trudne do odzyskania. Dlatego najlepiej odpowiednio wcześniej wykupić  ubezpieczenie mieszkania i domu, które w zależności od wybranego pakietu - w Allianz będzie to pakiet Max - gwarantuje pomoc w takich sytuacjach i wypłatę odszkodowania za stracone mienie.

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie dummy centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny  i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Inflancka 4B, 00-189 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz dummy pełne dane o spółce.