Zapowietrzenie to zator spowodowany przez powietrze nagromadzone wewnątrz grzejnika. To on powoduje, że kaloryfera nie może wypełnić woda niezbędna do tego, by pojawiło się ciepło. Zapowietrzenie nie musi wynikać z Twojego błędu. Przeważnie powietrze trafia do grzejnika wraz ze wpuszczaną do środka cieczą.
Twoje kaloryfery mogą być wyposażone w najlepsze systemy automatycznego odpowietrzania, a i tak nie unikniesz tego problemu. Zdarza się, że do zapowietrzenia dochodzi w wyniku nieszczelności instalacji. W takim przypadku musisz wezwać hydraulika.
Dlaczego odpowietrzanie grzejnika w bloku należy do niezbędnych zadań właściciela nieruchomości? Oczywiście, aby uzyskać komfort cieplny. Inaczej powietrze będzie wędrować do górnej części kaloryfera i zaburzy cyrkulację gorącej wody. Jeśli pozbędziesz się powietrza, wtedy grzejnik odzyska pełną moc cieplną.
Może się zdarzyć, że odpowietrzenie nie przyniesie efektów. Wtedy prawdopodobnie masz uszkodzony kaloryfer. Bywa, że w takich sytuacjach dochodzi do wycieku i np. zalania podłogi. W tym przypadku pomocne może okazać się ubezpieczenie mieszkania, dzięki któremu otrzymasz zarówno pomoc fachowców w razie awarii, jak i środki na pokrycie szkód.