Mieszkanie na parterze lub ostatnim piętrze a ubezpieczenie

Dom i mieszkanie | 3 minuty
Szukający mieszkania, interesują się szczególnie tymi lokalami, które są położone na pierwszym i drugim piętrze – przynajmniej, jeśli chodzi o bloki czteropiętrowe bez windy. Mniejszym zainteresowaniem cieszą się te na parterze. Niewielka jest popularność lokali na czwartym poziomie. Jak wygląda kwestia zawarcia ubezpieczenia nieruchomości w ich przypadku? Czy ich położenie wpływ na cenę ochrony? Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania na parterze, a ile na czwartym piętrze?
Spis treści:
 

Szukając nieruchomości, możemy mieć przeróżne oczekiwania, ale najczęściej mamy do dyspozycji określony budżet, który nas ogranicza. Czy piętro, na którym znajduje się lokal, ma wpływ na cenę? Okazuje się, że tak – przede wszystkim w przypadku wspomnianych nieruchomości bez windy. W takich budynkach najczęściej najtańsze są lokale położone na czwartym piętrze, więcej zapłacimy za mieszkania na parterze, a najwięcej na pozostałych piętrach. Z czego to wynika?

Mieszkania na parterze mają tę wadę, że nie zapewniają prywatności. Obok Twoich drzwi przechodzą wszystkie osoby, które mają lokal w danym budynku wielorodzinnym, a także ich goście. Czy mieszkanie na parterze jest bezpieczne? W jego przypadku istnieje większe ryzyko włamania niż na innych poziomach w nieruchomości.

Takie lokale mają oczywiście również zalety. Jeśli znajdują się w nieruchomości bez windy, to stanowią jedyny wybór dla osób niepełnosprawnych, mających problemy z poruszaniem się, starszych, a także dla wielu rodzin z dziećmi. Każdego dnia musisz pokonywać dużo mniej schodów. Często lokale położone na parterze mają tarasy lub ogródki. Zaletą jest również bliskość ewentualnej piwnicy, która przynależy do nieruchomości.

Co ciekawe, zainteresowanie lokalami na parterze znacznie zwiększyło się w 2021 roku w stosunku do lat poprzednich. Analitycy przypisują taki efekt pandemii. Klienci zaczęli częściej stawiać na mieszkania na parterze ze względu na to, że doceniają dostęp do tarasu czy ogródka, a wiele lokali taki zapewnia. Jak wyliczył portal tabelaofert.pl, stopień wyprzedania nieruchomości na parterze w Warszawie zwiększył się z 61,5 proc. we wrześniu 2020 roku do 83,8 proc. w lipcu 2021 roku.

Lokale położone na najwyższym poziomie bloku bez windy również mają plusy i minusy. Wadą mieszkania na ostatnim piętrze często zgłaszaną przez właścicieli takich nieruchomości jest brak odpowiedniej przestrzeni izolacyjnej pomiędzy dachem a sufitem. Efektem jest znaczne wychłodzenie zimą i przegrzanie latem, co negatywnie wpływa na komfort korzystania. Kolejną wadą jest konieczność wchodzenia na czwarte piętro, co sprawia problem nie tylko starszym, schorowanym, osobom mającym małe dzieci, ale również każdemu, kto będzie wnosić zakupy, meble i różne inne rzeczy.

Natomiast do zalet takich lokali należy prywatność i cisza. Nikt nie chodzi wówczas obok Twojego okna, a często mało kto w ogóle pojawia się obok drzwi. Kolejnym plusem jest brak sąsiadów nad Twoim lokalem, dzięki czemu nie słyszysz hałasu, który dociera do Ciebie z góry. Mniejsze jest tutaj ryzyko włamania, a w wielu przypadkach możesz cieszyć się pięknym widokiem.

Lokale na czwartym piętrze nie cieszą się tak dużym zainteresowaniem jak te położone niżej, ale efektem tego jest niższa cena. Często taka nieruchomość może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy mniej niż mieszkanie położone na pierwszym czy drugim poziomie w tym samym budynku.

Bez względu na to, na którym poziomie znajduje się Twój lokal, ubezpiecz go. Czy ubezpieczenie mieszkania na ostatnim piętrze lub parterze będzie kosztować więcej niż na pozostałych? Nie ma takiej reguły, gdyż na wysokość składki wpływa wiele czynników. Ryzykiem, które może wpływać na wyższą cenę za ochronę dla takiego lokalu, jest choćby większe prawdopodobieństwo kradzieży. W przypadku mieszkania na czwartym piętrze występuje też większe ryzyko szkód spowodowanych na skutek działania zjawisk atmosferycznych, takich jak zalanie, uderzenie pioruna, deszcz nawalny czy pęknięcia mrozowe.

Ile będzie zatem kosztować ubezpieczenie? Na którym poziomie będzie droższe? Skorzystaj z możliwości kalkulacji ceny online – https://www.allianz.pl/dla-ciebie/dom-i-mieszkanie Zawrzyj polisę bez wychodzenia z domu.

Źródło:

https://warszawa.naszemiasto.pl/w-warszawie-wzroslo-zainteresowanie-kupnem-mieszkan-na/ar/c1-8452879

Ten materiał reklamowy ma charakter wyłącznie informacyjny, służy przybliżeniu zakresu ubezpieczenia i nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego ani rekomendacji do złożenia wniosku lub przyjęcia oferty  umowy ubezpieczenia. Dokument ten nie stanowi wzorca umownego ani części umowy ubezpieczenia. Szczegółowy zakres i warunki ubezpieczenia regulują ogólne warunki ubezpieczenia wraz z załącznikami, właściwe dla danej umowy (dostępne na stronie dummy centrum dokumentów, w których znajdziesz postanowienia dotyczące m.in. składki, zakresu ubezpieczenia, ograniczeń i wyłączeń odpowiedzialności Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna oraz warunków wypłaty i zasad obliczania świadczeń ubezpieczeniowych.

Informujemy, że artykuły mają wyłącznie charakter informacyjny  i nie stanowią one porady prawnej, finansowej czy medycznej. Zalecenia zmieniają się, dlatego możemy zapewnić o aktualności tekstów jedynie w dniu publikacji. Jednocześnie zastrzegamy sobie prawo do edycji, uzupełnienia zawartości i usuwania treści ze strony.

Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Allianz Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, ul. Rodziny Hiszpańskich 1, 02-685 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000028261, NIP 525-15-65-015, REGON  012267870, wysokość kapitału zakładowego: 377 241 000 złotych (wpłacony w całości). Tu znajdziesz dummy pełne dane o spółce.