Wycieczki rowerowe – jak zadbać o bezpieczeństwo w czasie wyprawy rowerowej?

Ubezpieczenie NNW Twoje Dziecko | 3 minuty

Wycieczki rowerowe to świetny sposób na spędzanie czasu z całą rodziną. Są one jednak nie tylko okazją do przeżycia wspaniałej przygody – dla rodziców to również spore wyzwanie. Jak zaplanować rodzinną wycieczkę rowerową i jak się do niej przygotować, by zadbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich?

Spis treści:

  1. Z dzieckiem na rower – kiedy zacząć?
  2. Bezpieczna wycieczka rowerowa – o czym pamiętać?
  3. Ubezpieczenie NNW dziecka – dlaczego warto?
  4. Jak się ubrać na rodzinną wycieczkę rowerową?
  5. Co zabrać na rodzinną wycieczkę rowerową?

Z dzieckiem na rower – kiedy zacząć?

Wbrew pozorom wycieczek rowerowych z dziećmi nie trzeba odkładać do czasu, aż pociechy same zaczną poruszać się na dwóch czy czterech kółkach. Na wyprawę rowerową można wybrać się nawet z około rocznym dzieckiem – w tym wieku jego kręgosłup jest już bowiem odpowiednio ukształtowany – choć oczywiście nie obejdzie się bez fotelika dostosowanego do wieku malca. Do wyboru mamy przede wszystkim foteliki przednie i tylne – szczególnie polecane przez fizjoterapeutów są zwłaszcza drugie z wymienionych. Pozwalają one dziecku przyjąć optymalną pozycję nie obciążając jego kręgosłupa, a przy tym zapewniają ochronę przed wiatrem. Innym rozwiązaniem może być specjalna przyczepka, która będzie chronić pociechę nie tylko przed wiatrem, ale też deszczem.

Bezpieczna wycieczka rowerowa – o czym pamiętać?

Bez względu na to, czy planujemy krótką przejażdżkę po najbliższej okolicy, czy dłuższą wyprawę rowerową, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Każdy uczestnik wycieczki musi posiadać kask – dla dzieci najlepiej sprawdzą się modele z opcją regulacji, dzięki czemu będzie można z nich korzystać dłużej niż przez jeden sezon. Wybierając kask dla siebie lub dziecka, należy także zwrócić uwagę na liczbę otworów wentylacyjnych, zapewniających właściwą cyrkulację powietrza nawet w upalne dni. W przypadku starszych dzieci warto wziąć pod uwagę również rękawiczki rowerowe. Przydadzą się one zwłaszcza na dłuższych wyprawach, gwarantując optymalny komfort oraz zapobiegając ześlizgiwaniu się dłoni z kierownicy i powstawaniu bolesnych odcisków.

Ubezpieczenie NNW dziecka – dlaczego warto?

Chcąc kompleksowo zadbać o bezpieczeństwo pociechy, warto też wykupić ubezpieczenie NNW dziecka, które działa zarówno w szkole, jak i poza nią – w czasie zajęć pozalekcyjnych, sportowych czy w wakacje. Co więcej, okaże się ono niezwykle pomocne nie tylko w razie wypadku czy urazu doznanego w trakcie wycieczki rowerowej. Co obejmuje ubezpieczenie NNW dla dziecka? Polisa zapewnia wypłatę pieniędzy po wypadku, w tym środków za pobyt w szpitalu, zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji oraz finansowanie sprzętu ortopedycznego w razie konieczności jego stosowania. Ubezpieczenie NNW dziecka to także zwrot kosztów ewentualnych operacji plastycznych, odbudowy stomatologicznej, na przykład wybitego lub złamanego zęba, oraz wypłata świadczeń w przypadku pogryzienia przez psa czy ukąszenia przez owady, które wymagało pobytu w szpitalu.

Jak się ubrać na rodzinną wycieczkę rowerową?

Przygotowując się do wyprawy rowerowej z rodziną należy również pamiętać o odpowiednim stroju. Odzież musi być oczywiście dostosowana do aktualnej pory roku i pogody, a przy tym zapewniać właściwą cyrkulację powietrza. Nawet w ciepłe, letnie dni do plecaka warto spakować jednak wodoodporne ponczo lub płaszcz oraz lekką bluzę, na przykład z polaru. Nie zajmują one wiele miejsca, a w razie niespodziewanej zmiany aury pozwolą uniknąć zmoknięcia czy wychłodzenia. Przydadzą się one też w czasie postojów.

Co zabrać na rodzinną wycieczkę rowerową?

Oprócz dobrze dobranego stroju, na wycieczkę rowerową z rodziną należy zabrać także odpowiednią ilość napojów.  Najlepiej wybrać wodę, i  lekkie przekąski, które pomogą zaspokoić głód i zregenerować siły. W plecaku powinno znaleźć się miejsce również na kosmetyki z filtrem UV. Co ważne, dotyczy to nie tylko wakacyjnych wypraw – wiosenne lub jesienne promienie słońca potrafią być równie zdradliwe, a brak właściwej ochrony przeciwsłonecznej może zakończyć się oparzeniem. Wiosną i latem warto pamiętać dodatkowo o środkach zabezpieczających przed ukąszeniami komarów czy kleszczy – szczególnie jeśli trasa wycieczki biegnie przez lasy, łąki czy tereny parkowe. Warto pamiętać, że ubezpieczenie NNW Twoje Dziecko zapewnia wypłatę jednorazowego świadczenia w razie gdyby dziecko z powodu ukąszenia np. przez kleszcza trafiło do szpitala.

Ubezpieczenie na życie i zdrowie Twoje Życie i Twój Plan
Materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Pełny opis ubezpieczenia na życie „Twoje Życie" i dostępnych umów dodatkowych (w tym: umowy dodatkowej na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi, wraz ze wskazaniem ich strategii i ryzyk inwestycyjnych) znajduje się w ogólnych warunkach ubezpieczenia, załącznikach do tych dokumentów, Regulaminie UFK i w
Dokumencie zawierającym kluczowe informacje, zamieszczonych na tej stronie oraz na stronie www.allianz.pl/owu. Znajduje się tam również regulamin akcji promocyjnych do tego ubezpieczenia.
 
Materiał ma charakter marketingowy i nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego. Pełny opis ubezpieczenia na życie “Twój Plan”, dostępnych umów dodatkowych i ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych (wraz ze wskazaniem ich strategii i ryzyk inwestycyjnych) znajduje się w ogólnych warunkach ubezpieczenia, załącznikach do tych dokumentów, Regulaminie UFK i w Dokumencie zawierającym kluczowe informacje, zamieszczonych powyżej oraz na stronie dummy www.allianz.pl/owu.